שתף קטע נבחר

אחרי 15 שנות גלות: מנהיג הנוצרים שב ללבנון

"ענן שחור דיכא את לבנון במשך 15 שנה - אבל שמש החירות הגיעה", הכריז הגנרל וראש הממשלה לשעבר מישל עוון, עם שובו מפאריז. את שאלת מיליון הדולר - האם ירוץ בבחירות - הוא מותיר לפי שעה פתוחה, אך רומז: "אני שב כדי לדאוג לעתיד ולסייע בבניית לבנון מחדש"

בתום 15 שנות גלות בפאריז, שב אחר הצהריים (שבת) לארצו הגנרל הלבנוני הגולה וראש ממשלת לבנון לשעבר, מישל עוון. מייד עם הגעתו פקד המנהיג הנוצרי את קברו של רפיק אל-חרירי, שחוסל בפעולת התנקשות.  

 

תומכים רבים ומקורבים קיבלו את פניו בקריאות שמחה ומחיאות כפיים בשדה התעופה של ביירות, בשעה שאלפים רבים המתינו לו בכיכר השוהדא בביירות, תוך שהם מניפים את דגלי לבנון. האווירה בביירות היתה חגיגית, ככל הנראה פרי הכנה דקדקנית של תומכיו, אולם פרט להם - לא נכחו בשדה התעופה בעלי תפקידים רשמיים בלבנון.

 

"ענן שחור דיכא את לבנון במשך 15 שנה", אמר עוון במסיבת עיתונאים עם שובו. "היום, שמש החירות זורחת. אני שב כדי לדאוג לעתיד ולסייע בבניית לבנון מחדש". הוא הזכיר כי נשיא לבנון, אמיל לחוד, מייצג את אותה המדינה שגרמה לו לשהות בגלות כ-15 שנים.

 

עוון, ששיגר בעבר רמזים סביב האפשרות שיתמודד בבחירות הקרובות לפרלמנט, לא נתן עד כה תשובה ברורה לשאלת מיליון הדולר. בלבנון העריכו כי הגנרל בן ה-70 ינסה לצבוע את חזרתו כמושיע של לבנון, לאחר הנסיגה הסורית.

 

הגנרל עוון עמד בראש ממשלת מעבר צבאית בלבנון החל משנת 1988 במהלך מלחמת האזרחים בה וניסה להוציא את צבא סוריה, אולם נכשל במשימתו. בשל כך אולץ בשנת 1990, ולאחר לחץ צבאי לבנוני-סורי תקיף, לעזוב את לבנון לגלות. בטרם עזב את המדינה הוא נמלט לשגרירות צרפת ומשם נמלט לפאריז.

 

אמש, ערב בואו ללבנון, החריד פיצוץ את עיירת החוף ג'ונייה, המאוכלסת ברובה בנוצרים תומכי עוון. פועלת מסרי-לנקה נהרגה ושישה בני-אדם נפצעו, חלקם מצריים.

 

הגנרל עוון לא התעלם מן הפיגוע, ובראיון לבי-בי-סי טען שהפיצוץ הוא בבחינת איתות לו ולמוסדות הנוצריים בלבנון טרם חזרתו. לדבריו, האיפול שהוטל סביב חזרתו ללבנון הוא תשובה לאלה שניסו למנוע זאת במשך כל השנים. עוד אמר כי נסיגת סוריה מלבנון פותחת את האפשרות לצמצום השחיתות במדינה ולהחייאת החיים הפוליטיים בה.  

 

לחזרתו של עוון עשויה להיות השלכה נוספת: להערכת ח"כ איוב קרא מהליכוד, יו"ר השדולה הרלוונטית בכנסת, החזרה מבשרת על עידן חדש ופותחת את האפשרות להשיב את אנשי צד"ל לארצם, במסגרת חנינה כללית.  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
"שמש של חירות". מישל עוון
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הפגנות שמחה בביירות
צילום: איי פי
צילום: איי פי
מחכים למישל
צילום: איי פי
מומלצים