שתף קטע נבחר

ראש העיר החדש של קלקיליה: אסיר ביטחוני בכלא

קשה להאמין, אבל מועמד החמאס שניצח בבחירות לראשות העיר קלקיליה, הוא אסיר ביטחוני הכלוא בישראל זה שלוש שנים. החמאס: בחרנו בו כמסר לאסירים על "תפקידם בחברה הפלסטינית, גם אם הם מאחורי סורג ובריח". לפי שעה מונה לו סגן וממלא-מקום, שינהל את העירייה בהיעדרו

"ראש העיר אינו זמין, הוא בכלא", זו כנראה תהיה התשובה שייאלצו למסור בלשכתו של ראש עיריית קלקיליה הנבחר, האסיר פלסטיני ופעיל החמאס ווג'יה קוואס, הכלוא בישראל.

 

קוואס, אסיר ביטחוני המרצה עונש מאסר בכלא הצבאי "עופר" סמוך לירושלים, ניצח בבחירות לאחר שתנועת החמאס בחרה להציגו כמועמד מטעמה לראשות העיר קלקיליה, שנחשבה למוקד החשוב ביותר בגדה המערבית בסיבוב השני של הבחירות במועצות המקומיות. הוא כלוא בישראל קרוב לשלוש שנים.

 

תנועת החמאס הביסה את הפתח בבחירות וזכתה בכל 15 המושבים של העירייה. קוואס זכה למספר הקולות הגדול ביותר בבחירות מבין כלל

המועמדים. יש לציין כי למרות החלוקה לרשימות מפלגתיות, באופן מעשי הבחירות ברשות נערכות על בסיס אישי וקוואס זכה ב-8,650 קולות יותר מכל המועמדים האחרים.

 

בחמאס החליטו על בחירתו "כדי להעביר מסר לאוכלוסיית האסירים הפלסטינים, וכדי להבהיר את חשיבות עניין האסירים ואת החשיבות שרואים בחמאס לתפקידם של האסירים בחברה הפלסטינית, גם אם הם מאחורי סורג ובריח". עם זאת אמרו בתנועה שלקוואס מונה סגן וממלא-מקום שינהל את העירייה בהיעדרו.

 

נמשכת המחלוקת בין החמאס לפתח

 

בתוך כך, גם היום נמשכים חילופי ההאשמות והמחלוקות בין החמאס לבין הפתח סביב מספר מוקדי בחירה, בעיקר ברצועה. בפתח דורשים לפתוח מחדש לספירה את הקלפיות בעיר רפיח ובמחנה הפליטים אל-בורייג', בטענה שוועדת הבחירות המקומית נטתה לטובת החמאס, וכי מאות תושבים, בעיקר באל-בורייג', לא הצליחו ליישם את זכות הבחירה ולהצביע.

 

בחמאס דחו את הטענות והביעו פליאה כי מפלגת השלטון מאשימה את האופוזיציה בזיופים, ומאשימה ועדת בחירות בכך שהיא נוטה לטובת האופוזיציה. כאמור, בחמאס דורשים להכיר בתוצאות הבחירות במוקדים האלה, ולעומת זאת דורשים לפתוח לספירה מוחדשת מספר קלפיות באזור קלקיליה.

 

גם הבוקר רחוקים היו בפתח מלחגוג את הניצחון בבחירות. בתנועה מבינים כי למרות זכיית התנועה במספר גדול יותר של מועצות, כ-52 מועצות לעומת כ-28 לחמאס, הרי שמבחינת חלוקת הקולות שתי התנועות צמודות זו לזו, וייתכן אף כי עם פרסום התוצאות הסופיות יתברר כי מדובר ביתרון קל לחמאס בסך מספר הבוחרים.

 

בחמאס ציינו את ההתערבות של מנגנוני הביטחון הפלסטינים ושל גורמים רשמיים ברשות הפלסטינית לטובת רשימות הפתח, והזהירו מפני התלקחות בין הצדדים. "אם ימשיכו בכירים בפתח להסית, הם עלולים לסכן את האחדות הפלסטינית, כפי שאפילו הכיבוש הישראלי לא הצליח", אמרו בחמאס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אופן
קלקיליה
צילום: חגי אופן
צילום: איי אף פי
אסירים פלסטינים במחנה עופר
צילום: איי אף פי
מומלצים