שתף קטע נבחר

אב לחייל: בני כמעט מת בגלל רשלנות רפואית

סמל איתמר דניאלי נפצע בתאונת דרכים כשנסע בהאמר צבאי. רגלו נשברה והוא נפגע גם באמה הימנית, אך בבית החולים בלינסון איחרו לאבחן זאת, לטענת אביו. כתוצאה מכך, טען, נגרם תסחיף שומני שעלה מאזור הפציעה לעבר ריאותיו, וסיכן את חייו. הוא אושפז שוב, בבית החולים באשקלון, אך אינו יכול להשתחרר כי לא נמצא מכשיר מתאים שיאפשר לו לדרוך על רגלו

אביו של חייל בצנחנים, שנפצע בתאונה מבצעית ומצבו הידרדר, טען אתמול (א') כי רשלנות רפואית לכאורה העמידה את בנו בסכנת חיים. לדבריו, רק לאחר שלושה ימים אובחן שבר מורכב בעצם הירך שלו, שנגרם מתאונת דרכים מבצעית. כתוצאה מהעיכוב, התפתח בגופו תסחיף שומני שחדר לריאותיו והעמידו בסכנת מוות. 

 

עתה, לאחר שחל שיפור במצבו, מעכבת בירוקרטיה צבאית את שיחרורו של החייל מבית החולים ברזילי באשקלון. האב, שמעון דניאלי, טוען כי מערך הרפואה של צה"ל לא סיפק לו מכשיר שיאפשר לו לדרוך על הרגל ולצאת מהמרכז הרפואי, למרות שרופאי בית החולים הורו על שחרורו.

 

איתמר דניאלי, סמל צנחנים בן 21 מאשקלון, נסע ב-14 באפריל בג'יפ "האמר" צבאי בשביל עפר, עם עוד שלושה חיילים מגדודו. הם היו בדרך למשימת אבטחה של מאחז סמוך לאלון מורה שליד שכם. השעה היתה סמוך ל-20:30. ההאמר החליק, פגע בסלעים גדולים לצד הדרך והתהפך. כתוצאה מכך נפגע סמל דניאלי בידו וברגלו.

 

אמבולנס אזרחי מאלון מורה פינה אותו לבית החולים בילינסון בפתח תקווה. מאותו הרגע, סיפר אביו, החלה ההידרדרות במצב בנו: "הבן הגיע פצוע וחבול לבית החולים, ושם ערכו לו בדיקות ראשוניות וצילומי רנטגן. בצילומים לא איתרו שבר מורכב בירך רגלו ושבר נוסף באמת ידו. לאחר הבדיקה הראשונית המליצו הרופאים לשחררו לביתו עם 'גימלים' (ימי מחלה בצה"ל)".

 

לדבריו, "הבן שלי הרגיש רע מאוד, סבל מייסורי תופת ברגל וביד ודיבר על כך עם הרופאים, אך למרות זאת אף אחד לא הורה על אשפוזו במחלקה או על בדיקות נוספות מתחייבות. במהלך הלילה הוא התקשר אליי וסיפר שהוא בבילינסון, ושהוא נפגע.

 

"כיוון שלא ידעתי את חומרת הפגיעה הגעתי אליו רק בבוקר", סיפר האב, "ואז גיליתי אותו עם רגל נפוחה, כשהוא סובל מייסורי תופת. התווכחתי עם הצוות הרפואי ותבעתי סדרת בדיקות נוספת, ובמהלכה הם הצליחו לאתר רק את השבר באמת היד. את השבר המורכב ברגל הם לא גילו".

 

האב המשיך וסיפר: "הרופאים סירבו לאשפז אותו, ולמחרת התאונה, ביום שישי בבוקר, 15 באפריל החזרתי אותו במכוניתי הביתה ועברנו שבת נוראה כשהוא סובל מכאבים עזים. במוצאי שבת, כשהחום שלו החל לעלות והוא החל להקיא, מיהרנו איתו לחדר מיון בברזילי באשקלון. שם הוא עבר סדרת בדיקות על ידי ארבעה רופאים, ובעקבות לחץ שלנו הוחלט לאשפזו, זאת אחר שהאורתופד חשד להמצאות שבר או סדק ברגלו.

 

"למחרת, יום ראשון בבוקר, הוא עבר בדיקת C.T (טומוגרף ממוחשב), במהלכה אובחן השבר המורכב בירך. אבל זאת לא הייתה הבשורה הקשה. בדיקת ה C.T גילתה תסחיף שומני אשר עלה ממקום הפציעה לעבר ריאותיו, וסיכן את חייו. הרשלנות הרפואית של הגורמים שטיפלו בבן לפני שהגיע לברזילי, בבית החולים בלינסון, סיכנה את חייו. הרופאים מיהרו להכניסו למחלקה לטיפול נמרץ נשימתי, במשך 56 שעות היה בני, סמל בצנחנים, לוחם וספורטאי בסכנת מוות בגלל שרופאים לא איתרו את הפציעה שממנה הוא סבל. זאת זילות בחיי אדם", אמר האב ל-ynet.

 

בילינסון: נלמד את פרטי המקרה

 

לאחר יומיים וחצי של אשפוז במחלקה לטיפול נמרץ, בה קיבל טיפול חמצן אינטנסיבי וטיפולים נוספים, הורחקה הסכנה מריאותיו. דניאלי הוחזר למחלקה האורתופדית בבית החולים באשקלון, שם טיפלו בו הרופאים בראשות ד"ר יצחק יקים. כעת ממתינים במשפחתו של החייל שצה"ל יספק לו מכשיר אורתופדי, שיסייע לו כשישתחרר.

 

אבל עיכובים שונים מונעים מהחייל לקבל את המכשיר. "כל יום אשפוז של הילד בבית החולים עולה למדינת ישראל כ-1,500 שקלים, ובימים המיותרים שהוא מאושפז שם היה כבר אפשר לקנות שורה של מכשירים דומים. איני מבין איך במדינת ישראל 2005 קורה כדבר הזה", אמר האב.  

 

מבית החולים בלינסון נמסר: "הנהלת המרכז הרפואי תלמד את פרטי המקרה, ובמידת הצורך יופקו לקחים". גורמים לא רשמיים בבית החולים ברזילי אישרו את פרטי המקרה. הנהלת בית החולים ומנהל המחלקה האורתופדית, ד"ר יצחק יקים, סירבו להגיב לפרשה.  

 

גורמים צבאיים מסרו ל-ynet: "התלונה מתייחסת לשני נושאים, הטיפול בבית החולים בילינסון והעיכוב לכאורה בהנפקת המכשיר האורתופדי הנדרש לחייל. באשר לסוגיית הטיפול הרפואי, המקרה יועבר להתייחסות בית החולים בילינסון ויבורר עימם. באשר לנושא השני, מיד כשעלה הצורך במכשיר האורתופדי עשה חיל הרפואה מהלכים להנפקתו. העיכוב לכאורה נבע בשל הצורך להתאים טוב יותר את האביזר לחייל".


פורסם לראשונה 08/05/2005 23:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים