שתף קטע נבחר

גרמניה מתנצלת רשמית בפני רוסיה על המלחמה

לדברי קנצלר גרמניה, "שום מדינה אחרת לא שילמה כה ביוקר עבור הניצחון על היטלר כמו ברית המועצות. היום אנו מבקשים סליחה על כל מה שגרמניה גרמה לעם הרוסי ולעמים אחרים". נשיא ארצות הברית צפוי להשתתף בטקסים לציון הניצחון על הנאצים, וידון עם נשיא רוסיה על חיזוק הדמוקרטיה ועל עסקאות הנשק שלה עם סוריה ואיראן

קנצלר גרמניה, גרהארד שרדר, שיגר הערב (יום א') התנצלות רשמית לרוסיה, על הסבל שגרמה גרמניה לאזרחיה במלחמת העולם השניה, ואף שיגר בקשת מחילה לראשי המדינה. 

 

התנצלותו של שרדר תתפרסם בעיתון "קומסומולסקיה פראבדה". לדבריו, הקשרים בין שתי המדינות חזקים מאי פעם, והוא אף ציין כי יש לו הכבוד להשתתף בטקסים לציון סיומה של המלחמה. "שום מדינה אחרת לא שילמה כה ביוקר עבור הניצחון על היטלר כמו ברית המועצות. היום אנו מבקשים סליחה על כל מה שגרמניה גרמה לעם הרוסי ולעמים אחרים", הסביר.

 

בהתייחסו להזמנה הרשמית של ממשל פוטין לממשל הגרמני, לציין ברוסיה את סיום המלחמה, אמר שרדר: "המחווה רחבת הלב הזו מסמלת כי אויבים מרים יכולים להפוך לידידים ושותפים. לגרמניה ורוסיה אחריות משותפת להבטיח שהטעויות ההיסטוריות לא יחזרו שוב".

 

בוש ורייס במוסקבה: לחזק את הדמוקרטיה

 

נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, הגיע למוסקבה, שם ייוועד עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, וכן ישתתף בטקס לציון 60 שנה לניצחון בנות הברית על הנאצים.

 

בראש סדר היום של שני הבכירים תעמוד לדיון הדמוקרטיה, כך על-פי הנשיא ומזכירת המדינה קונדוליזה רייס, שהסבירה: "בעוד שעלינו לשמר את הידע על ההיסטוריה הקשה והכואבת, יש לכבד כעת את זכרם של מי שהקריבו את עצמם למען בניית דמוקרטיות חזקות וחופשיות. אין מדובר בהרצאה שניתן לרוסיה בעניין, אלא בכך שלארצות הברית ולרוסיה יחסים ארוכים ועמוקים, שברצוננו להעמיק אף יותר".

 

לדבריה, "הערכים המשותפים שלנו, והתהליך הדמוקרטי שעובר על רוסיה הוא אחד הנושאים שעל סדר היום".

 

בוש ופמלייתו החלו את ביקורם באירופה לפני ימים ספורים, וביקרו זה מכבר בהולנד ובלטביה. בריגה, בירת לטביה, הסביר בוש כי "חלוקתה של אירופה לאחר 1945 היתה אחת הטעויות הגדולות בהיסטוריה". הוא כיוון בדבריו ל"כיבוש והדיכוי שהביא עמו הקומוניזם" למדינות הבלטיות. דבריו הביאו לביקורת מצד גורמים בקרמלין.

 

בוש ורייס צפויים להסביר לפוטין את החשיבות שבשיפור היחסים בין רוסיה למדינות הבלטיות, וכן ידונו עמו בעסקאות הטילים והנשק עם סוריה ואיראן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרדר. התנצלות רשמית
צילום: איי פי
צילום: איי פי
בוש במוסקבה. חיזוק הדמוקרטיה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
בוש ופוטין. שיפור היחסים
צילום: רויטרס
מומלצים