שתף קטע נבחר

העתירה נדחתה: טקסי הזיכרון יתקיימו במקביל

גדעון זילברשטיין שכל את אחיו במלחמת יום כיפור ואת רעייתו בפיגוע ב"מקסים". הוא עתר לבית-המשפט נגד החלטת העירייה לקיים במקביל את טקס הזיכרון לחללי מערכות ישראל ואת הטקס לזכר חללי פעולות האיבה: "אני פשוט קרוע"

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע הבוקר (יום ב') כי לא יתערב בהחלטת ראש עיריית חיפה, יונה יהב, לקיים בו זמנית את טקס הזיכרון לחללי מערכות ישראל בבית העלמין הצבאי, ואת הטקס לזכר חללי פעולות האיבה בחלקה בה קבורים נפגעי הטרור בחיפה, בשער הדס של בית העלמין.

 

בכך דחה השופט, גדעון גנות, את עתירתו של תושב העיר, גדעון זילברשטיין, ששכל את אחיו אורי במלחמת יום הכיפורים ואילו רעייתו, לידיה, נפצעה אנושות בפיגוע במסעדת מקסים ונפטרה מפצעיה כמה ימים לאחר מכן.

 

זילברשטיין טען בעתירתו כי מאחר ויקיריו קבורים בשתי חלקות שונות של בית העלמין לא יוכל להשתתף בשני הטקסים, כפי שעשה בשנים קודמות. זאת, עקב החלטת העירייה על קיום הטקסים באותה עת. מנגד, טענה עיריית חיפה כי בסמכות העירייה להחליט על איחוד שעות הטקסים וכי אי-אפשר להפריד בין דם לדם, שכן חללי פעולות האיבה נהרגו אף הם במערכה על קיומה של מדינת ישראל.

 

יש לציין כי עד לשנה האחרונה התקיימו הטקסים בעיר בשני מועדים שונים - טקס הזיכרון לחללי מערכות ישראל נערך לאחר הצפירה, בשעה 11:00, ואילו טקס הזיכרון לחללי פעולות האיבה נערך בשעה 13:00.

 

במהלך הדיון המשפטי הגיש ארגון יד לבנים נייר עמדה ובו תמך נציג הארגון, יוסי הררי, בעותר וטען כי לא ייתכן לערב בין שני האירועים. לדבריו, "התכוונו לחנך את הנוער ללכת בעקבות שליחי האומה בשירות ביטחונה. איש לא התכוון לחנך את הנוער ללכת בעקבות קורבנות הטרור, הרוגי האוטובוסים, הדיסקוטקים או אולמות השמחה. הכללת כל החללים לטקס אחד, ברשימה אחת, מהווה זילות של הנופלים בשירות ופגיעה בערכי המורשת והחינוך".

 

"אני פשוט קרוע"

 

הוריהם השכולים של נפגעי פעולות האיבה, ביניהם גם הוריהם של בני הנוער שנהרגו בפיגוע בקו 37 ועופר שטייר, שאיבד חמישה מבני משפחתו בפיגוע במסעדת מקסים, סיפרו בדיון כיצד נאלצו מדי שנה להמתין בין צפירת הזיכרון, במהלכה עמדו סמוך לקברי יקיריהם, במשך קרוב לשעתיים עד לקיום הטקס לזכרם. חלקם הביעו את זעמם על גישת ארגון יד לבנים לנושא וטענו כי לחברי הארגון "אין מונופול על החללים ועל הדם".

 

לאחר היוודע החלטת השופט הביעו ההורים קורת רוח מההחלטה. יוסי מנדלביץ', אביו של יובי (יובל), שנהרג בפיגוע בקו 37, אמר כי "השופט קיבל את עמדתנו כי עיריית חיפה מימשה באיחוד שעות הטקסים את החלטת הממשלה ברוח זו. לשיטתנו, צריכה להיות החלטה ממשלתית להכרה של חללי הטרור כחללי מערכות ישראל. מכאן ואילך כל הבעיות הטכניות ייפתרו".

 

זילברשטיין עצמו אמר לאחר החלטת בית המשפט כי "המשפחה תצטרך להתמודד, ונבדוק כיצד נתפצל בין הטקסים בחלקה הצבאית ובחלקת נפגעי הטרור". הוא התייחס להחלטת השופט כי יש לבחון מחדש את נושא איחוד הטקסים, על-ידי הקמת ועדה עירונית, ואמר כי ימתין לסיום דיוני הוועדה לפני שיחליט כיצד ינהג בעתיד. "הפעם אין זמן לערער, כי הטקסים יתקיימו בעוד יומיים. אני פשוט קרוע ומצטער שלא אוכל להיות בשני המקומות", הבהיר.

 

עורך דינו של זילברשטיין, עודד רומנו, אמר בתגובה כי מהחלטת בית המשפט עולה למעשה ההכרה בצדקת העתירה, ובכך שההחלטה לגבי הטקסים השנה התקבלה בדרך שיש מקום לשנותה. לדבריו, "אנו מקווים שלקראת השנה הבאה תשתנה ההחלטה, כך שגדעון זילברשטיין ואנשים במצבו יוכלו להשתתף בשני הטקסים ולכבד את יקיריהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
גדעון זילברשטיין
צילום: אחיה ראב"ד
צילום רפרודוקציה: רוני שיצר
לידיה זילברשטיין ז"ל
צילום רפרודוקציה: רוני שיצר
צילום: אחיה ראב"ד
רון קרמן מחוץ לאולם ביהמ"ש
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים