שתף קטע נבחר

פינס: יבוטל מעמד הקבע של חברי חוליית סילואן

שר הפנים הודיע כי יבטל את מעמד תושב הקבע של חברי החולייה ממזרח ירושלים שהורשעו בביצוע הפיגועים בקפה מומנט בירושלים, במועדון שפילד בראשון לציון, בקמפוס הר הצופים ועוד. על ארבעת חברי החולייה נגזרו זה מכבר מאסרי עולם

שר הפנים, אופיר פינס, הודיע הבוקר (יום ג') לארבעת חברי חוליית סילואן, שהורשעו בסדרת פיגועי טרור ונשפטו לעונשי מאסר ממושכים, כי בכוונתו לבטל את מעמד תושבות הקבע שלהם בישראל.  

 

לדברי פינס, "פעולות הטרור בוצעו על ידם תוך ניצול חופש התנועה בישראל, דבר המהווה מעשה מובהק של הפרת אמונים". לארבעה ניתנה אפשרות להגיש את תגובותיהם להחלטת השר במהלך החודש הקרוב, בטרם זו תכנס לתוקף.

 

ארבעת חבריה הם ואאל קאסם, בן 32, תושב ראס-אל עמוד, וסאם עבאסי, בן 25 תושב סילואן, מוחמד עודה, בן 29 תושב סילואן, ועלאא עבאסי, בן 30 מסילואן. 

 

במכתבו לחברי החוליה ציין פינס, כי המחבלים לא הביעו בעת משפטם חרטה על מעשיהם אלא התגאו בהם ופעלו כחוליית טרור חבלנית כמהת דם. 

 

חברי חוליית סילואן נמצאו אחראים לשורה של פיגועי טרור קשים ובהם: הפיגוע בבית הקפה "מומנט" בירושלים, בו נהרגו 11 בני אדם; הפיגוע בקפיטריית "פרנק סינטרה" בקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית בבירה, בו נהרגו תשעה בני אדם; הפיגוע במועדון "שפילד" בראשון לציון, בו נהרגו 15 בני אדם; הנחת המטען תחת משאית הסולר בחוות הדלק פי גלילות; והנחת מטעני חבלה לצד מסילות רכבת. חברי החוליה תיכננו עוד לבצע פיגוע באולם "צוותא" בתל אביב, פיגוע נוסף במסעדת "סבארו" בירושלים וכן פיגוע בעין גדי - כך עלה מכתב האישום. 

 

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר בסוף שנת 2002 שורה של עונשים חסרי תקדים בחריפותם: 35 מאסרי עולם מצטברים ו-50 שנות מאסר נוספות על ראש החוליה, ואאל קאסם. 26 מאסרי עולם מצטברים ו-40 שנות מאסר נגזרו על ויסאם עבאסי; על מוחמד עודה נגזרו תשעה מאסרי עולם מצטברים ועוד 40 שנות מאסר. על עלאא עבאסי, השותף הזוטר ביותר, נגזרו 60 שנות מאסר.

 

בשלב הטיעונים לעונש, לפני הקראת גזר הדין, טען ראש החולייה, ואאל קאסם נגד הלגיטימיות של בית המשפט. ואמר כי "אנחנו גאים להשתייך ל'ג'יהאד אל פלסטין'. אני קורא לכולם לעזור לנו. זאת היתה חובתנו הדתית, ויש להעמיד לדין את שרון וחייליו".

 

בתחילת שנת 2003 הרסו כוחות מג"ב, משטרה וצה"ל את בתיהם של ארבעת חברי החולייה במזרח ירושלים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
פינס. הם ניצלו את חופש התנועה
צילום: גבי מנשה
צילום: סבסטיאן שיינר
חבריהחולייה. "ניצלו את חופש התנועה" (ארכיון)
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: איי פי
קמפוס הר הצופים. תשעה בני אדם נהרגו (ארכיון)
צילום: איי פי
צילום: איי פי
אחרי הפיגוע בקמפוס
צילום: איי פי
מומלצים