שתף קטע נבחר

מדינת ישראל חוגגת 57 שנים

אירועי יום העצמאות נפתחו אמש בטקס הממלכתי ברחבה המרכזית בהר הרצל. 12 משואות הודלקו בידי אישים הפועלים למען האחווה, בהם עזאם עזאם ונדיה כהן, אלמנתו של אלי כהן. יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, התייחס הביע חשש מפני מלחמת אחים: "אני חושש מפני שבר שהפינוי עלול להמיט על כולנו". סגר מלא הוטל על השטחים והמשטרה העלתה את רמת הכוננות לרמת חירום

ישראל חוגגת עצמאות: אמש (יום ד') נפתחו אירועי יום העצמאות ברחבה המרכזית בהר הרצל. 12 המשואות הודלקו בידי מי שעוסקים בפעולות חברתיות למען אחווה והקרבה. יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, הזהיר בנאומו מפני מלחמת אחים. במהלך טקס הדלקת המשואות, צעדו כמה עשרות חרדים בשכונת מאה שערים בירושלים וכן ביישוב רמת בית שמש והניפו שלטים נגד המדינה.

 

בין מדליקי המשואות השנה: עזאם עזאם, אלמנתו של אלי כהן, נדיה כהן, יחיאל קדישאי, עמאל נאסר א-דין, אב שכול ויו"ר יד לבנים הדרוזים, וסעדי זיאד, אב שכול ויו"ר יד לבנים הבדואים.  

לכתבה המלאה
אליאב ועזאם מדליקי המשואות / דורון שפר
12 המשואות הודלקו ערב יום העצמאות בירושלים בידי מי שעוסקים בפעולות חברתיות ששותפים להן כל המגזרים בחברה הישראלית. במדליקים השנה: יחיאל קדישאי, נדיה כהן, עמאל נאסר א-דין, אב שכול ויו"ר יד לבנים הדרוזים, ומר סעדי זיאד, אב שכול ויו"ר יד לבנים הבדואים
לכתבה המלאה
 

עזאם עזאם, ששוחרר לפני חודשים ספורים מהכלא המצרי, אמר בטרם הדליק את המשואה: "אני עזאם עזאם, יליד מע'ר שבגליל. ישבתי בכלא המצרי שמונה שנים מתוך 15 שנגזרו עלי באשמת שווא של ריגול ושוחררתי בהשתדלות תקיפה של ממשלת ישראל הנוכחית".

 

אלמנתו של אלי כהן אמרה בהתרגשות: "אני נדיה כהן, אלמנתו ואם ילדיו וסבתא לנכדיו של אלי כהן, שנתלה בכיכר בדמשק באשמת ריגול לטובת ישראל מתכבדת להדליק משואה זו למותם המכובד של היוצאים למשימות למען הכלל".

 

יו"ר הכנסת ריבלין התייחס בנאומו למצב לקראת ההתנתקות והביע חשש מפני מלחמת אחים: "השנה שנת מחלוקת בלבול ומבוכה. אנו מתייצבים כאן בחשש מפני הבאות. אני מאמין כי ביסודה זו מחלוקת לשם שמיים כי אלו ואלו פטריוטים ציונים מאמינים דורשי טובות, אבל השנה עתידה המחלוקת להגיע לנקודת רתיחה".

 
הוא ציין כי לדעת חלק מהציבור, זו תהיה שנת "גירוש, עקירה, חורבן וסכנה אמיתית להמשך. אחרים חשים שלפנינו ניתוח קטיעה להצלת הציונות. עמדתי ידועה ואינני מתכוון לנצל את הבמה הזו ולומר את דברי אבל מאידך אני סבור שאחטא לתפקידי אם לא אצעק 'אני חושש מפני שבר שהפינוי עלול להמיט על כולנו'. השנה אני עומד כאן וחרד מפני קולות צורמים, מפני כוונותיהם של אלה שמאסו בארץ חמדת, ומאידך אני מסרב לא פחות אווירה של חציית קווים מפני קולות של פינוי המדינה, סרבנות וכפירה בצמיחת גאולתנו.

 

"אבל יותר מכל אני חרד פן תהא זו שנה של ריב אחים. איך נניף כאן בשנה הבאה את דגל מדינת ישראל? אני מאמין שיש אפשרות לעצור את ההידרדרות. אני מאמין שאם נהיה שותפים לכאב אז נמשיך להיות גם שותפים לתקווה".  

 

בערב החג: פציעה מזיקוק והפסקת חשמל בראשל"צ

 

מפעיל הזיקוקים בחגיגות העצמאות בראש העין נפצע באורח קל לאחר שזיקוק התפוצץ בסמוך למשגר. צוות טיפול נמרץ של מד"א ירקון טיפל בפצוע ופינתה אותו לבית החולים בילינסון בפתח תקווה.

 

שריפה פרצה בחורשה סמוכה לישוב שלומי שבגליל המערבי עקב ירי זיקוקי דינור. ארבעה צוותי כיבוי הוזעקו לכבות את הדליקה. 

 

במרכז ראשון לציון נפסק החשמל והדבר פגם בחגיגות העצמאות. כמה מהרחובות וכן הבמות המרכזיות של אירועי השמחה נותקו מחשמל עקב התקלה. מהעירייה נמסר שלא ידועה מה הסיבה לתקלה ומתי תוחזר אספקת החשמל.

 

ילד בן ארבע הוכש על-ידי נחש בחגיגות העצמאות בפארק ארבע העונות בהוד השרון. מצבו הוגדר בינוני. צוות טיפול נמרץ של מד"א טיפל בילד ופינה אותו לבית החולים מאיר בכפר סבא.

 

כוננות חריגה וסגר כללי

  

לקראת יום העצמאות הוטל סגר כללי על שטחי יהודה, שומרון ורצועת עזה והוא יימשך עד למוצאי שבת. המשטרה העלתה באופן חריג את רמת הכוננות ל"פעילות מבצעית ד'" (רמת חירום). בידי מערכת הביטחון הצטברו השבוע 46 התרעות על כוונת מחבלים לבצע פיגועים. הכרזה על מצב חירום היא צעד חריג במשטרה, שננקט לאחרונה בעת מותו של יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת.

 

ראש מחלקת מבצעים במטה הארצי של המשטרה, ניצב-משנה קובי כהן, אמר ל-ynet ש"ההכרזה על מצב החירום נובעת מהעובדה שמדובר באירוע חריג שמחייב מאמץ לאורך שעות רבות".

 

המשטרה תשים דגש מיוחד על פעולות הביטחון השוטף למניעת פיגועים. מחוזות המשטרה, משמר הגבול ואגף התנועה ייערכו במעגלי אבטחה שונים ויגבירו את הסיורים בכבישים, במבואות הערים ובמרכזי הערים. כוחות גדולים של משטרה יהיו פרושים בכל רחבי הארץ.

 

אלפי שוטרים, מהמחוזות ויחידות המשטרה השונות, בתגבור מתנדבי המשמר האזרחי וחיילי צה"ל השתתפו באבטחת מוקדי הבידור בערב יום העצמאות ואת ציבור הנופשים ברחבי הארץ, ובנוסף יוקמו נקודות משטרה ניידות במקומות עם ריכוזי קהל גדולים.

 

המשטרה עיבתה זה מכבר את מערכי האבטחה השונים במרחב התפר בתיאום ובשיתוף פעולה עם צה"ל, תוך הגברת הפעילות והמבצעים כנגד שוהים בלתי חוקיים (שב"חים), מלינים, מעסיקים ומסיעים, ובמיוחד בימים אלה.

 

התחזית לידיעת המטיילים וחובבי המנגל

 

מתכננים לצאת עם המשפחה לעשות על האש? הנה התחזית מפי החזאי בועז דיין: מזג האוויר יהיה קריר לעונה, מעונן חלקית בצפון ובמרכז ובהיר בדרום. הטמפרטורות בירושלים, בהרים ובחוף תגיע לכ-23-24 מעלות, בקריית שמונה יימדדו טמפרטורות מקסימום של 28 מעלות, בטבריה 31, בבאר שבע 26 ובאילת 33 מעלות בצהריים.

 

במהלך היום ינשבו רוחות ערות. אבל מה שצפוי לסייע לחובבי המנגל, ולמנוע מהם את הצורך לנפנף. מאידך, ראוי לנהוג במשנה זהירות מחשש לשריפות, כתוצאה מאי כיבוי הגחלים והמדורות.

 

לידיעת גולשי הגלים, הים התיכון יהיה גלי ומסוכן לרחצה, גובה הגלים יגיע ל-90-160 סנטימטרים. טמפרטורת המים תגיע ל-21 מעלות. בחופי הכינרת ינשבו רוחות צפון מערביות מתונות שיתחזקו וייעשו ערות לקראת אחר הצהריים. הים יהיה נוח בגדה המערבית של הכנרת וגלי בגדה המזרחית. קיימת סכנת סחיפה בחופים המערביים. באילת ינשבו רוחות צפוניות-צפון מערביות

 

בסוף השבוע צפויה עלייה הדרגתית בטמפרטורות,הים התיכון ייעשה נוח. ביום ראשון צפויה שוב ירידה בטמפרטורות ויעשה קר מהרגיל לעונה.


פורסם לראשונה 11/05/2005 19:59

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס, אלי סניור ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
חוגגים עצמאות
צילום: חגי אהרון
צילום: ערוץ 1
מדליק משואה זו. עזאם עזאם
צילום: ערוץ 1
57 שנים אחרי
צילום: לע"מ
צילום: רוני שיצר
חג המנגל
צילום: רוני שיצר
מומלצים