שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בצפון: המשטרה אישרה לחסום כבישים אך המפגינים לא באו
  עד עכשיו נהגו מתנגדי ההתנתקות לחסום כבישים ללא התראה, היום הם עושים את זה באישור המשטרה: שתי תהלוכות מחאה נערכות בקטע שבין קיבוץ יגור לנשר, ובין צומת בית אורן לטירת הכרמל. המשטרה נערכה לחסום כבישים, אך בשל מיעוט המפגינים לא היה בכך צורך. עכשיו מאיימים בימין לתבוע את השוטרים על שלא חסמו את הכבישים

  מחאת ההתנתקות בכבישים, הגרסה החוקית: המשטרה אישרה למפגינים נגד ההתנתקות לערוך הבוקר (יום ו') שתי תהלוכות בכביש הצפון, ואף נערכה לחסימת שניים מהכבישים. אולם לבסוף, בשל מיעוט המפגינים, לא היה צורך בסגירת הצירים והשוטרים במקום מלווים את הצועדים בשני המוקדים, כביש יגור-נשר וכביש 4 בקטע שבין בית אורן לחיפה, ומכווינים את התנועה לנתיב אחד.

   

  אביעד ויסולי מחיפה, שהיה מיוזמי ההפגנות, אמר ל-ynet כי מיעוט המשתתפים נובע בין היתר מהעובדה שרישיון ההפגנה ניתן רק לפני יומיים. "הגשנו את הבקשה להפגנות כבר לפני שלושה שבועות, אך רק בדקה ה-90 קיבלנו אותו ולא הספקנו להודיע לכל הציבור שלנו. המטרה של ההפגנה הזו, בין היתר, היא להרגיל את המשטרה לכך שאפשר לאשר הפגנות, שהן זכות חוקית במדינת ישראל ולא לשלול אותן רק משום שהן אינן תואמות את טעמו של המשטר", אמר.

   

  דובר מרחב חוף במשטרה, פקד משה ויצמן, מסר כי המפגינים ביקשו מלכתחילה לחסום את צומת יגור וצומת מת"מ, בכניסה הדרומית לחיפה, אולם הדבר לא אושר.

   

  לאחר מכן הוסכם כי המשטרה תסגור את אזורי ההפגנות, בקטע שבין קיבוץ יגור ליישוב נשר, ובין צומת בית אורן לטירת הכרמל בשעות ההפגנה. התנועה תועבר לדרכים חלופיות – כביש 75 (יגור-לב המפרץ) וכביש 2, מעתלית לחיפה. בסופו של דבר, כאמור, לא נוצר צורך בחסימת הכבישים.

   

  יו"ר המטה למען ארץ ישראל, אביעד ויסולי, איים בתביעה אישית נגד מפקד המחוז הצפוני של המשטרה, ניצב דן רונן, ונגד מפקד מרחב חוף, תנ"צ דוד סיסו, בטענה שהמשטרה סירבה לאפשר סגירת צירים מרכזיים בצפון בניגוד לסיכום מוקדם עמם. "בבקשה לרישיון שהגשנו לקראת ההפגנה הוגדר כי מטרותיה, הן המחשה לתושבי חיפה כי יישום תוכנית הטרנספר ישבש את שגרת חיי כל אזרחי המדינה. מטרה נוספת הייתה הקביעה כי הפגנות הגורמות לסגירת צירים בינעירוניים הן לגיטימיות במשטר דמוקרטי", אמר ויסולי. "אין רלוונטיות למספר המפגינים, כי המשטרה אישרה את ההפגנה על פי מטרות אלה".

   

  דובר מרחב חוף במשטרה, אמר בתגובה, כי המשטרה איפשרה לאנשי התנועה להפגין על פי חוק: "המשטרה כיבדה כל דרישה ואפשרה להפגין כמו במשטר דמוקרטי. המארגן לא עמד במינימום תנאים, בהם כמות של כ-500 איש בכל אחת מההפגנות, וכתוצאה מכך אילץ את המשטרה להשתמש במשאבים - ציוד, שוטרים והעמדת כוחות גדולים בכוננות ובעבודה בשטח, תוך הפנייתם ממשימות אחרות - לטובת ההפגנה שתוכננה בממדים גדולים. היות שמדובר היה בכמה עשרות מפגינים בסך הכל, המשטרה לא מצאה לנכון לסגור עורק תחברה מרכזי, ועם זאת, אפשרה למפגינים לצעוד תוך ליווי משטרתי מלא".

   

  "הצגה מקדימה" ליום שני?

   

  בעוד בצפון הארץ ייחסמו היום כבישים, מחריפים מתגדי ההתנתקות את מאבקם בגוש דן. כבר בשבוע שעבר הודיעו אנשי ארגון "הבית הלאומי" כי בכוונתם לחסום את כבישי גוש דן ביום שני הקרוב.

   

  ההודעה נמסרה בכינוס שנערך במלון הייאט בירושלים, שהתרחש במקביל לשורת תקריות במהלכה הציתו פעילי ימין צמיגים בכביש גהה וברחוב ז'בוטינסקי בבני-ברק, וגרמו לשיבושי תנועה.


  פורסם לראשונה 13/05/2005 09:09

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אחיה ראב"ד
  מעטים הגיעו
  צילום: אחיה ראב"ד
  צילום: אחיה ראב"ד
  המשטרה נערכה אך לא היה צורך
  צילום: אחיה ראב"ד
  מומלצים