שתף קטע נבחר

תפילה חדשה: "ה', אנא בטל את ממשלת ישראל"

השבר בציונות הדתית הולך ומחריף: מתנגדי ההתנתקות שמגדירים את עצמם "ציונים-דתיים שנפקחו עיניהם", יחלקו היום בבתי הכנסת עלון שנוסחו נשען על התפילה לשלום המדינה, אך קורא להתנתקות מראשיה

חילול קודש? יממה אחת בלבד לאחר יום העצמאות, בו נאלצו חברי הציבור הציוני-דתי להתמודד עם שאלת אמירת תפילת ה"הלל" לכבוד יום הולדתה של מדינת ישראל, המאבק נגד יישום תוכנית ההתנתקות שובר עוד שיא במגזר הדתי.

 

 

 

"אבינו שבשמיים, צוּר ישראל וגואלו, בטל את ממשלת ישראל, סוף חשכת גלותנו. שלח לנו את מלך המשיח, שהוא ורק הוא יתחיל את אתחלתא דגאולה וגם ישלימנה". כך נכתב בעלון שיחולק היום (שבת) בבתי הכנסת ברחבי הארץ ונוסחו הגיע לידי ynet.

 

לדתיים ושומרי המסורת שבין הקוראים נראה הטקסט שלעיל מוכר להפליא, ולא בכדי. מדובר בפרפרזה על התפילה לשלום המדינה שמופיעה בסידור התפילה, ונאמרת בבתי הכנסת בשבתות ובחגים לאומיים. התפילה המקורית נפתחת כך: "אבינו שבשמים, צוּר ישראל וגואלו, ברך את מדינת ישראל ראשית צמיחת גאולתנו. הגן עליה באברת חסדך ופרוס עליה סוכת שלומך, ושלח אורך ואמיתך לראשיה, שריה ויועציה ותקנם בעצה טובה מלפניך".

 

את העלון המדובר החליטו להפיץ כמה ממתנגדי תוכנית ההתנתקות, שהגדירו עצמם כ"ציונים-דתיים שנפקחו עיניהם". לטענתם, העלון מבטא יותר מכל את השבר בקרב חברי קהילתם, שנגרם בשל ההתנתקות הקרבה, והדילמות העולות עמה. 

 

בכותרת העלון מופיעה המילה "להתנתק", וברקע תמונת דגל ישראל, עליו נכתב "דגלם אינו דגלנו". לטענת המארגנים, העלון, שנכתב בהוראתם ובעידודם של גדולי תורה, נועד לקרוא להתנתקות מהממשלה, מהשלטון, ולא מהמדינה עצמה. "מדינת ישראל תמשיך להתקיים", הבהירו. "אבל רק התנתקות מהשלטון תביא להצלתה של ארץ ישראל".

 

בנוסף לנוסח התפילה המעודכן, סיפקו מנסחי העלון הסברים להחלטתם להפיצו וכתבו: "באיחור של 57 שנים התעוררנו מחלום הבלהות של אתחלתא דגאולה. ראש הממשלה, השרים וחברי הכנסת הצליחו סוף סוף להוכיח לנו כי המדינה, הממשלה והכנסת לא היו מעולם 'כסא מלכות השם', וגם לא 'ראשית צמיחת גאולתנו', אלא בסך הכל מרידה ב-ה', מלחמה בתורת ישראל, ארץ ישראל ועם ישראל". 

 

ועד רבני יש"ע: המדינה היא מתנה משמים

 

בתגובה אמר ל-ynet הרב דניאל שילה, דובר ועד רבני יש"ע: "רק בערב יום העצמאות חולקה חוברת בבתי כנסת שבה רבנים שונים מסבירים כי צריך לומר את התפילה לשלום המדינה ולומר הלל".

 

בהתייחסו למנשר הוא תהה "מדוע הם לא מזדהים בשמותיהם? האם אלה גדולי התורה שגם בעבר אמרו שלא צריך לומר את התפילה לשלום המדינה? אני משער שחלקם של אותם אנשים הם חב"דניקים".

 

הוא הוסיף כי "בחברה הציונית דתית יש קושיות, תהיות, התמרמרויות ומפח נפש על רקע תוכניתו של ראש הממשלה אבל כל זה כלפי הממשלה ולא המדינה. המדינה היא מתנה משמים והממשלה זה מה שבחרנו".

 

לדבריו, "היו שאמרו שצריך להוריד משפט מתוך התפילה, אבל אנחנו אומרים דווקא היום שאותם ראשי מדינה זקוקים לעצה יותר מתמיד". הוא הוסיף: "אנחנו נמשיך ונגיד את התפילה לשלום המדינה כמו שאמרנו עד היום, גם בשבת הזו".


פורסם לראשונה 13/05/2005 15:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים