שתף קטע נבחר

ב"אסף הרופא" ישבתו במחאה על אלימות

בין השעות 12:00 ל-16:00 ישבתו הרופאים בבית החולים "אסף הרופא", במחאה על תקיפתו של אורתופד ביום שישי, ובמחאה על שלא מיישמים את המלצות הוועדה, בנוגע להצבת מאבטח קבוע במחלקות "מועדות לפורענות"

האלימות בבתי החולים נמשכת: היום (א') ישבתו רופאי בית החולים "אסף הרופא" בין השעות 12:00 עד 16:00, לאחר שביום שישי הוכה רופא בכתפו ואף ספג מטח של קללות מאחד ממטופליו שהגיע לקבל טיפול בחדר המיון.

 

הרופא האורתופד, ד"ר ויטלי ארנביצקי, היה במשמרת כשאדם כבן 20 שנפגע בכף ידו הגיע לחדר המיון בלוויית אביו. לדבריו, "הגיע בחור עם אביו, שסבל משבר בשורש כף היד. בחדר המיון היה תור של בין חמישה לשבעה אנשים, אבל הבחור דרש שיטפלו בו מיד. אמרתי לו שיש אנשים בתור לפניו ושאני לא רואה פצע פתוח או מדמם או כל דבר אחר שמצריך טיפול דחוף. נתתי לו כדור להרגעת הכאב ואמרתי לו לחכות".

 

הבחור סירב לחכות והמשיך לדרוש לקבל טיפול מיידי. כאשר ארנביצקי לא נענה לבקשותיו, החל הצעיר להתפרע. "הוא המשיך לצעוק 'אני רוצה טיפול עכשיו' וסינן קללות. הוא הפך אלים, והבנתי שהוא לא מתכוון להירגע. אמרתי לאחות לקרוא במהירות לקצין הביטחון. בינתיים הבחור התחיל להשתולל, הפך את אחד הפחים והמשיך לצעוק ולקלל. רציתי ללכת לחדר הסמוך עד שיבוא קצין הביטחון כדי לא להיות במחיצתו, אבל הוא בינתיים היכה בי באגרופו בכתפי".

 

"קראנו למשטרה ואמרתי לו שעד שהמשטרה לא תגיע לא אתן לו טיפול. כעבור רבע שעה בערך הגיע השוטר ורק אז, בנוכחות השוטר, גיבסתי את ידו של הצעיר ונתתי לו כדור נוסף להרגעת הכאבים. אז הוא כבר נרגע", הוסיף הרופא.

 

דרישה: לישם המלצות הוועדה

 

בעקבות התקרית יקיימו רופאי בית החולים "אסף הרופא" שביתת מחאה. ההסתדרות הרפואית, ארגון רופאי המדינה וועד רופאי בית החולים החליטו על השבתה זו ועל קיומה של אסיפת מחאה בה ידרשו את יישום המלצות הוועדה אשר מונתה בשנת 1999 על-ידי שר הבריאות דאז, שלמה בניזרי, במטרה למצוא דרכים לבלימת האלימות נגד צוותים רפואיים בבתי החולים.

 

הוועדה קבעה כי בכל מחלקה רגישה בבתי החולים, כגון חדרי מיון, מחלקות לטיפול נמרץ וחדרי ניתוח, יש להעסיק באופן קבוע איש ביטחון או שוטר, שישגיח על שמירת הסדר במחלקה. מרבית המלצות הוועדה לא יושמו עד כה, למרות הבטחות חוזרות ונשנות של שרי הבריאות ומנכ"לי המשרד אשר התחלפו מספר פעמים בשש השנים האחרונות.

 

"אמנם לא נגרם לי שום נזק והכאב כבר חלף, אבל האלימות בבתי החולים חייבת להיפסק, זה לא מקרה ראשון של אלימות. כל מקרה כזה לא רק פוגע ברופא, הוא גם מפריע לעבודה התקינה ומפריע לכל החולים במחלקה. רופא בחדר מיון נמצא בדרך קבע בלחץ עבודה רב. אין לו כוח ואין לו זמן לטפל גם במקרים של הצקות ואלימות של חולים ומבקרים. אני מאוד מקווה שיוצבו שוטרים או אנשי ביטחון במחלקות כך שיוכלו לשמור עלינו", הוסיף ארנביצקי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר מאיר
אסף הרופא. ארבע שעות מחאה
צילום: עופר מאיר
צילום: סי די בנק
הכה באגרוף (אילוסטרציה)
צילום: סי די בנק
מומלצים