שתף קטע נבחר

זוזיאשוילי ביקש לפסול שופט "כי עקב גם אחריו"

הבוקר הפתיע הנאשם ברצח השופט עדי אזר, כשפנה לשופט המחוזי צבי סגל וביקש ממנו לפסול את עצמו מדיון בתיק מאחר שניהל מעקב אחריו. הוא הוסיף: "אין ולא היה צדק במדינה הזו". השופטים דחו את הבקשה

הנאשם ברצח השופט עדי אזר ז"ל, יצחק זוזיאשוילי, לא מפסיק להפתיע: הבוקר (יום א') נפתח שלב הראיות במשפטו של זוזיאשוילי בפרשת הרצח בבית המשפט המחוזי בירושלים. המשפט הועבר לירושלים למרות שהיה אמור להתקיים בבית המשפט המחוזי בתל אביב, וזאת מאחר שאזר שפט בבית המשפט המחוזי בתל אביב ועלה חשש כי השופטים שם לא יוכלו לדון בתיק כראוי.

 

הבוקר הגיע זוזיאשוילי לבית המשפט בחולצת טריקו אפורה, ונראה רגוע. עם כניסתו לאולם הדיונים הוא אמר למצלמות ולעיתונאים: "אין ולא היה צדק במדינה הזאת. נראה לכם שיהיה פה צדק?". אבל כשנכנסו השופטים לאולם, הטיל זוזיאשוילי את הפצצה הגדולה – הוא פנה אל השופט העומד בראש ההרכב הדן בתיק, השופט צבי סגל, ואמר לו: "במהלך הדיונים, סביר שהשם של כבודו יצוץ". זוזיאשוילי ביקש מהשופט סגל לפסול את עצמו מישיבה בתיק, מאחר שלטענתו, בחודשים שלפני הרצח נוהל מעקב אחרי רשימת שופטים, בהם – גם השופט סגל עצמו.

 

סניגורו של זוזיאשוילי, עו"ד ראובן המבורגר, אמר ששמע רק בפתח הדיון ממרשו על העניין, ואמר לשופטים: "לטענת הנאשם, עקבו גם אחרי השופט סגל ולכן – יש מידע וחומר שאמור להתגלות במשפט עצמו. הטענה היא שכשיתגלה החומר, בית המשפט לא יוכל לדון באובייקטיביות בתיק. היו מעקבים, לא למטרות רצח, אבל למטרות אחרות".

 

באת כוח המדינה, עו"ד זיוה קנדל, דחתה את טענתו של זוזיאשוילי, ואמרה כי לפי חומר הראיות, לא בוצע כל מעקב אחרי השופט סגל: "היה אמנם ניסיון לבצע מעקב אחרי שופטים בירושלים, אבל לא ידוע לנו על שום דבר כזה", אמרה.

 

השופט סגל התרעם על הבקשה של זוזיאשוילי, ותהה מדוע לא העלה את טענת הפסלות במהלך דיונים קודמים שהיו. עו"ד המבורגר התקשה להשיב על העניין הזה, ואמר: "במהלך המעקב התגלה מידע שיהיה לא נוח לכבוד השופט. המידע הזה יתגלה בפרשת ההגנה ולכן בשלב זה ייגרם מצב שהשופט סגל לא יוכל להמשיך לדון בתיק. הנאשם טוען שנעשו מעקבים שבמהלכם התגלו דברים לא אתיים או לא חוקיים שאדוני (השופט סגל – ט.ר) עשה".

 

עו"ד קנדל, שישבה בדיון מטעם המדינה, טענה כי מדובר בניסיון לדחות את המשפט. "זו אמירה בעלמא, היא נשמעת לא אמינה ואין בה ממש".

 

בסופו של דבר, החליטו השופטים לדחות את בקשתו של זוזיאשוילי לפסול את השופט סגל, וכינו את טענתו "כללית וסתמית". כמו כן הם דחו את בקשתו של עו"ד המבורגר להפסיק את הדיון שנקבע להיום כדי שיוכל להגיש ערר בנושא לנשיא בית המשפט העליון. 

 

האישומים ופרשת התאבדותו של דייויד וינר

 

זוזיאשווילי מואשם ברצח, קשירת קשר לביצוע רצח וסיוע לבריחה. נאשמים נוספים בפרשה, הם רפי נחמני ומשה ארג'ואן. זוזיאשווילי, אסיר עולם, מואשם שהזמין את רצח השופט כדי שיוכל לאחר מכן "לסייע" למשטרה בחקירה ובתמורה להפחית את זמן מאסרו. נחמני מואשם שביצע את הרצח בשליחותו בעת שהיה אסיר נמלט. זוזיאשווילי רצה שהנרצח יהיה אישיות בכירה מרשויות אכיפת החוק והבחירה בשופט אזר היתה שרירותית לחלוטין.

  

הבקשות למשפט חוזר עבור זוזיאשווילי הוכנו במשך מספר חודשים והוגשו על ידי עורך דינו, דייויד וינר, כשבוע לאחר רצח השופט. במסגרת חקירת הרצח מסר וינר עדות בה טען כי ייצג את זוזיאשווילי בתום לב, ולא העלה על דעתו כי מדובר במי שלכאורה תכנן באותה עת רצח והיה מעורב בו. במשרד המשפטים קיבלו את עמדתו ושוכנעו כי פעל בשליחות מקצועית כסניגור ולא ידע דבר על הרצח.

 

אלא שגורמים במשרד המשפטים אמרו, כי וינר נקלע מבחינתו לסיטואציה קשה, ונשא עימו תחושות קשות בכל הקשור לייצוג זוזיאשווילי, עד שבסופו של דבר התאבד. "מכל ההתנהלות שלו בשבועות האחרונים הוא הראה אכזבה מאוד קשה שלו מהסיטאוציה בה הוא, עובד מערכת ציבורית, ייצג בתום לב ובאמונה שלמה את זוזיאשווילי, שתיכנן כל אותו הזמן את המעשה הנתעב הזה מאחורי גבו".

  

ירו בשופט למוות

  

על פי כתב האישום, זוזיאשווילי סייע לנחמני לצאת לחופשה מן הכלא, ממנה לא שב. אז איתר נחמני שמות וכתובות של שופטים באמצעות מדריך הטלפונים וביצע מעקבים אחרי שופטים אותם איתר במטרה להבטיח את ביצוע הרצח, ואת דרכי המילוט.  

 

ב-19 ביולי, נכתב בבקשת המעצר עד תום ההליכים נגד השניים, הגיע נחמני לביתו של השופט אזר, המתין לו וירה בו למוות כאשר חזר השופט לביתו.  

 

שבוע לאחר הרצח הציעו עורכי דינו של זוזיאשווילי ליועץ המשפטי לממשלה את האקדח בו בוצע הרצח, בתנאי שיוסכם על קיום משפט חוזר בעניינו ותקוצר תקופת מאסרו. המדינה טוענת כי יש בידיה הוכחות מוצקות לאשמתם של השניים, אשר מכחישים את מעורבותם בפרשה. בין היתר, נמצאת בידי התביעה עדותו של אבינועם חג'בי, עד המדינה בפרשה, אשר ריצה עונש עם זוזיאשווילי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
זוזיאשווילי. עקב גם אחרי השופט סגל
צילום: אבי כהן
צילום: בוצ'צ'ו
השופט עדי אזר ז"ל
צילום: בוצ'צ'ו
מומלצים