שתף קטע נבחר

הוקפאו פיטורי המורים; שביתה חלקית בחיפה

משרד החינוך הודיע שלקראת הדיון המשותף היום עם המורים, יקפיא את הליך הפיטורים של 4,500 מורים, "כדי להיכנס למשא ומתן מרתוני ליישום דו"ח דוברת". המורים דוחים בביטול את הצעד: "אנו לא מאמינים ללבנת. זה עוד ספין תקשורתי מארסנל התקשורת שלה". הם מחריפים את מחאתם: ישביתו 17 בתי ספר בחיפה מהשעה 11.00 ויחלקו בקניונים "מכתב פיטורים ללבנת"

המורים חוזרים למו"מ וחוזרים לצעדי המחאה: משרד החינוך החליט להקפיא בשבוע את הליך הפיטורים של 4,500 המורים. המשרד הודיע הלילה (יום ב') שההקפאה מתבצעת לקראת הדיון שיתקיים היום בין המורים ומשרד החינוך אצל הממונה על השכר באוצר, יובל רכלבסקי.

 

המשרד החל בהליך הפיטורים לפני כמה שבועות, בעקבות סכסוך בין ארגוני המורים לבין משרדי החינוך והאוצר באשר ליישום מסקנות דו"ח ועדת דוברת ובשל קיצוץ של 700 מיליון שקלים.

  

משרד החינוך הודיע ש"שרת החינוך לימור לבנת מאמצת את הצעת הפשרה של שופטת בית הדין האזורי לעבודה, שרה מאירי, ומקפיאה בשבוע ימים את הליך הפיטורים, בדרך להיכנס למשא ומתן מרתוני ליישום דו"ח דוברת".

 

במשרד החינוך טוענים ש"זו הדרך היחידה והאמיתית לבטל את הקיצוץ התקציבי בכך שתהיה תוספת של שני מיליארד שקלים לשנה למשך חמש שנים. תוספת זו תצמצם את מספר המפוטרים. במסגרת הדיונים על דו"ח דוברת יידון הנושא של דרכי פרישת המורים".

 

לטענת המורים, הסיבה היחידה שבגללה הם מוכנים להיפגש ולהמשיך את המשא ומתן הוא הסכם קיבוצי שמחייב אותם להיענות להצעה בתום שבועיים מהיום שבו התקבלה. בפגישה ידרשו המורים שתי דרישות מרכזיות שבלעדיהן הם יפסיקו את המשא ומתן: ביטול הפיטורים לאלתר ולא דחייתם או הקפאתם; מתן אפשרות לתנאים מועדפים של פרישה מרצון לכל אותם המורים המעוניינים בכך.

 

שביתה חלקית באזור חיפה

 

המורים לא מתרשמים מהקפאת הפיטורים ומאשימים את לבנת בעוד "ספין תקשורתי". הם גם מחריפים את צעדי המחאה שלהם: החל מ-11:00 בבוקר הם ישביתו 17 בתי ספר במחוז חיפה במחאה על הליך הפיטורים.

 

בתי הספר שיושבתו הם: אולפן נעמ"ת, אורט חנה סנש, אורט כרמל, איחוד, בושמת, גבריאלי, דרור, דינור, חופית, כפר גלים, חיפה ה', יבנה, יבניאלי, עין הים, עירוני א', רעות ושלווה. בשעה 11:30 יפגינו כ-400 מורים בקריית הממשלה בחיפה, מול משרד החינוך ברחוב פלי"ם.

 

במקביל לשביתה במחוז חיפה, הודיעו המורים כי ישבשו את הלימודים בכל בית ספר שאליו יוזמנו מורים לוועדות שימוע, כדי לערער על מכתבי הפיטורים, שכן גם מורים שלא קיבלו מכתבי פיטורים ילוו את עמיתיהם לוועדות השימוע. בכך יפסידו התלמידים בכל אותם בתי ספר שיעורים רבים בשל היעדרויות המורים.

 

משעות הבוקר יתפרשו מורים מרחבי הארץ במשרדים ומרכזי קניות, שבהם יתקיימו ועדות שימוע ויחלקו לעוברים והשבים "מכתב פיטורים שמיועד לשרה לבנת".

 

המורים הוסיפו שהחליטו לקיים שתי פעולות מחאה גדולות שככל הנראה יתקיימו כבר השבוע, אם ישיגו את האישורים לכך. האחת, תהלוכה בירושלים של מורים לבושי שחורים, מבנייני האומה עד למשרד החינוך. בסיום המצעד תתקיים הפגנה מול לשכתה של שרת החינוך בירושלים.

 

אירוע אחר שמתוכנן הוא מצעד מכוניות מכל רחבי הארץ. אלפי מכוניות ישאו שלטים הקוראים לשרה להתפטר. הם יגיעו לקריית הממשלה ומייד לאחר מכן ייצאו לכיוון לטרון ויקיימו שם הפגנת ענק. בשתי ההפגנות המתוכננות ישתתפו אלפי מורים ובשתיהן ילבשו שחור. בכל מקרה, לא תתקיים שביתה כללית, שכן המורים לא רוצים לפגוע בתלמידים הנבחנים בימים אלה בבחינות הבגרות.

  

"לא מאמינים ללבנת, היא רומסת את כבודנו"

 

בתגובה להודעת השרה כי תקפיא את הפיטורים בשבוע אמר יו"ר ארגון המורים העל-יסודיים, רן ארז: "מדובר בעוד ספין תקשורתי מארסנל התקשורת של לבנת, אין בכך כל ממש, הכל עורבא פרח. אנחנו לא מאמינים לה ולא מוכנים לבלוע את הפיתיון הזה שהיא זורקת לנו. אנחנו דורשים ממנה שורה של צעדים בוני אמון ורק אז נהייה מוכנים למשא ומתן אמיתי ולרפורמה אמיתית.

  

"מורי ישראל איבדו כל אמון בשרת החינוך. מאז קום המדינה בשום ממשלה לא היה שר שהיה כה גס רוח והתנהג בבוטות ובבריונות ורמס כבודם של בני אדם כמו השרה. לא תהייה שום רפורמה עם מורים שכבודם נרמס".

 

ארז הוסיף כי "בוועדות השימוע מתייחסים לציבור המורים כמו במכלאות בקר, והמורים עומדים בפרוזדורים כמו בשוק עבדים".

 

מזכ"ל הסתדרות המורים, יוסי וסרמן, הוסיף: "אנחנו לא משחקים משחקים, ואם רוצים רפורמה אמיתית ולקיים דיון ומשא ומתן על קיום רפורמה לא מדובר בהקפאה של שבוע, אנחנו דורשים לבטל את הליך הפיטורים. מבחינתנו לא ביטלו שום דבר ולא דחו שם דבר. דחייה בשבוע לא מדברת אלינו, לא מדובר במחווה של רצון טוב אלא בניסיון להשיג נקודות בתקשורת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
לבנת. "מו"מ מרתוני"
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: גיל יוחנן
יחלקו מכתב פיטורים לשרה
צילום: גיל יוחנן
צילום: רחל הירש
וסרמן. לבטל את הפיטורים
צילום: רחל הירש
צילום גלי תיבון
ארז. איבדנו אמון בלבנת
צילום גלי תיבון
מומלצים