שתף קטע נבחר

הרב לחיילים: "לעמוד במסירות נפש נגד הגירוש"

בחוברת מיוחדת מסביר הרב זלמן מלמד, רבה של בית-אל, מדוע אסור לבצע את פקודת הפינוי: "כשם שכאשר נוטלים אות אחת מהתורה היא נפגמת, כך אם נוטלים משהו מארץ ישראל היא נפגמת. מי שתוקע סכין בלבה של ארץ-ישראל תוקע סכין בלבה של האומה". הוא פוסק: "המדינה קודש אבל הממשלה אינה קודש, אלא אם כן נוהגת על פי התורה"

הרב זלמן מלמד, רבה של ההתנחלות בית-אל, מסיר את הכפפות. בחוברת מיוחדת שפרסם, ומיועדת לחיילים וקצינים חובשי כיפה - בהם במכינות הקדם צבאיות - הוא מצהיר: פקודת הפינוי היא בלתי חוקית, ויש למנוע את הפינוי.

 

"אנחנו קוראים לכל נאמני ארץ-ישראל ותורה לעמוד במסירות נגד המנסים לעקור אותנו מחבלי מולדת ונגד הכוונה לעקור את ליבה של ארץ-ישראל משלטון ישראל, כותב הרב. "אני קורא לשר הביטחון, לרמטכ"ל, לאלופי הפיקוד, למפקדי האוגדות ולמח"טים לא לתת פקודה בלתי חוקית שקורעת את העם".

 

 

בחוברת מובאים מכתבים שנשלחו מהרב מלמד לרמטכ"ל ולרב הצבאי הראשי בנושא. כמו כן, מופיעות תשובות מפיו לחיילים, בהן הוא מסתמך בין השאר על פסיקתו של הרב אברהם שפירא. גם התבטאויות של הרב צבי יהודה הכהן קוק בנושא שטחי ארץ-ישראל נכללות בחוברת.  

 

"בחודשים האחרונים", מציין מלמד בפתח הדברים, "נשאלנו שאלות רבות באתר האינטרנט של הישיבה ובעל פה, על דרך המאבק נגד גזירת הגירוש שנגזרה על יישובי חבל עזה וצפון השומרון. לנוכח המבוכה בין בני הישיבות והמכינות כינסנו כאן תשובות ומאמרים שנכתבו בעניין זה".

 

"הרב קוק היה מסרב"

 

בפנייה ישירה לחייל או השוטר, מכריז הרב כי אסור להשתתף בגירוש יהודים. הוא קורא "לעמוד במסירות נפש" מול הגירוש. ל"אחינו בית ישראל", כותב הרב: "נוכח הדיבורים על עקירת יישובים ומסירת חלקים מלב ארצנו הקדושה לשלטון נוכרים, יש לומר דברים אלו: ארץ ישראל קדושה והתורה קדושה.

צילום רפרודוקציה: גיל יוחנן

 

"כשם שכאשר נוטלים אות אחת מהתורה היא נפגמת, כך אם נוטלים משהו מארץ ישראל היא נפגמת. מי שתוקע סכין בלבה של ארץ-ישראל תוקע סכין בלבה של האומה. מסירת חלק מארץ-ישראל לשלטון זר זו פגיעה בציפור הנפש של האומה. זו פגיעה בלב השאיפות של עם ישראל. רק בארץ ישראל כולה יוכל עם ישראל להגשים את משאת נפשו ולמלא את תפקידו המיוחד לו ולעולם כולו".

 

הרב מוסיף ואומר: "מי שיפנה יהודים מבתיהם אשר בנו בנחלת אבותם יעשה קרע בעם ישראל. המתנחלים ביש"ע אינם איבר מדולדל בעם ישראל, הם איבר שנשמה תלויה בו, הם הנושאים את הרוח הגדולה של העם. מי שיעשה קרע בין המתנחלים ביש"ע ותומכיהם לבין חלקים אחרים בעם, קורע את עם ישראל לגזרים.

 

"נעמוד כחומת פלדה, כדברי מורנו ורבנו, הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל: 'על חומת הפלדה וסלע האיתנים של כולנו, בנערינו ובזקנינו, בבנינו ובבנותינו של גופותינו ונפשותינו יתפוצצו ויתנדפו כל קורי העכביש הטיפשיים והדמיוניים של גזלני עולם. אל מול עצת מלכו של עולם ועולמים וקורא הדורות האומר לירושלים תושב ולהרי יהודה ושומרון, יריחו וסיני וגולן, תיבננה".

 

אחד החיילים שואלים את הרב כיצד ניתן לסרב פקודה. הוא מסביר בתשובתו כי הרב קוק, "לו היה איתנו, היה קורא לסירוב פקודה לכל חייל ושוטר ולכל מפקד, וזאת מתוך אהבתו למדינה ולצה"ל, ומתוך הכרה שככל שירבו המסרבים - כך הדבר יחזק את צה"ל ואת המדינה". הוא גם נשאל האם אין סתירה בין התורה והמדינה. התשובה: "אצל רבנו, התורה והמדינה לא היו ערכים נפרדים המתנגשים זה בזה, אלא ערך אחד והוא התורה, ומכוחה מקבלת המדינה את ערכה הגדול והחשוב. הממשלה אינה המדינה. הממשלה קמה ונופלת ואחריה באה ממשלה אחרת. המדינה קודש אבל הממשלה אינה קודש, אלא אם כן נוהגת על פי התורה".

 

הרב לא מודאג כלל מהדחת סרבנים: "אם יודחו עשרות קצינים דתיים בגלל הסירוב, כולל קצינים בכירים, זה אומר שהצבא יכול להסתדר בלעדיהם ואינו מוכן לקבל אותנו ואת עקרונותינו. אנחנו נלך לשרת את העם במקום שרוצים אותנו, שם גם נוכל לשרת את העם בצורה היותר טובה. אפשר לתרום בהרבה תחומים למדינה במסחר, בכלכלה, בתקשורת... הגיעה השעה לזקוף קומה". 

 

פדרמן נעצר: "בוקר טוב איראן"

 

בתוך כך, עצרה היום היחידה המרכזית של משטרת מחוז ש"י את פעיל הימין הקיצוני, נועם פדרמן, בחשד להסתה והמרדה. פדרמן, שנמצא במעצר מנהלי בביתו בחברון, אמר בתגובה: "המשטרה בהיסטריה, השב"כ באטרף, בוקר טוב איראן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
"נעמוד כחומת פלדה". הרב זלמן מלמד
צילום: דן בלילטי
צילום: עמית שאבי
"בוקר טוב איראן". פדרמן
צילום: עמית שאבי
מומלצים