שתף קטע נבחר

פרשנות: אם זה "ניסוי כלים", מה יהיה ברגע האמת?

ההצלחה הכבירה של מבצע חסימות הכבישים של הימין, מעוררת שורה של שאלות קשות: כיצד מצליחים המפגינים לחסום 40 צמתים, אף שהם לא הסתירו כלל את כוונתם, ולמשטרה היה שבוע להיערך? מה יקרה כשהמשטרה לא תוכל להזרים את כל הכוחות לכבישים, וחלקם יעסקו בפינוי? מה יקרה אם ארגוני טרור יתחילו בשורה של פיגועים? ואם יהיו איומים אמיתיים על הר הבית? וגם: מה יעשה האזרח הקטן שיפרצו לו לאוטו באוגוסט?

פעילי הימין יכולים לרשום לעצמם הצלחה רבתי בעקבות חסימות הכבישים אתמול (יום ב'), והמשטרה נדרשת להתמודד עם שאלות קשות. אבל בסופו של יום, לא חשוב כמה כוחות יציב המפכ"ל, נראה כי אין בכוח הארגון להתמודד אל מול אלפי בני נוער שיבקשו לחסום כבישים.

 

 

מה שקרה אתמול, צריך לזכור, הוא עדיין לא הדבר האמיתי - אלא הוגדר רק כ"ניסוי כלים". למתבונן מן הצד נראים המשטרה ואלפי המפגינים

כמו חתול ועכבר - כשהאחרון תמיד מהיר וזריז יותר, ולכן יצליח במעשיו.

 

לפני כשבוע הודיעו ראשי ארגון "הבית הלאומי" קבל עם ועדה על כך שהם מתכוונים לחסום צמתים בכל רחבי הארץ, כחלק ממחאתם נגד תוכנית ההתנתקות. בכנס בירושלים פירט אחד מראשי הארגון, שי מלכה, כיצד יתבצעו החסימות, היכן ומתי. הדבר לא הוסתר, ושעת השין הוכרזה בגלוי: יום שני ב-17:00.

 

במשך כשבוע היתה למשטרה אפשרות להיערך. גם ניסיון בחסימות כבישים ברחבי הארץ כבר הצליחה המשטרה לצבור בתקופה האחרונה. לקראת יום החסימות הגדול הכריזה המשטרה על כוננות שיא, ובכל זאת, כאשר הגיעה שעת המבחן - צומת אחרי צומת נחסם לתנועה, מצפון הארץ ועד דרומה. השוטרים רדפו אחרי המפגינים, בני נוער ברובם - אך ללא הועיל.

 

למרות שאלפי השוטרים ושוטרי מג"ב היו פרוסים בכל רחבי הארץ וערוכים מבעוד מועד - לא הצליחו הכחולים למנוע את החסימה. וזאת, על אף שמדובר ביום ללא

אירועים אחרים: ללא התנתקות וללא פיגועים. גם ראשי התנועה נמצאים במעצר של יום אחד.

 

כל הכוחות הוזרמו לשטח, גם הבכירים, ונשאלת השאלה: מה יקרה בזמן אמת, כאשר יבוצע הפינוי והכוחות יהיו מנותבים לגוש קטיף ולצפון השומרון? מה יקרה אם ארגוני טרור יתחילו בשורה של פיגועים? מה יקרה אם יהיו איומים אמיתיים על הר הבית? ומה יקרה שהאזרח הפשוט יבקש להתקשר למוקד 100 של המשטרה ולדווח על פריצה למכונית? איזו תשובה הוא יקבל - אם בכלל יענו לו? 

 

"ניסוי הכלים" היום היה מוצלח לכתומים, ומצביע על כך שהמשטרה פשוט לא מסוגלת להתמודד עם אירועים שונים שיקרו בו זמנית בזמן אמת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
לא מסוגלים להתמודד
צילום: אבי כהן
צילום: גיל יוחנן
מה יקרה בזמן אמת?
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
כמו חתול ועכבר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים