שתף קטע נבחר

פרופיל: הארגון שחסם את המדינה

ארגון קטן ולא מוכר בשם "הבית הלאומי" התכנס בשבוע שעבר והודיע מראש על מבצע חסימת הכבישים. 41 גופים שונים מרכיבים את "הבית הלאומי". את ההשראה שואבים ראשיו מפעילות "זו ארצנו" ששיתקה את המדינה בימי שלטונו של יצחק רבין. הבוקר הם מצהירים: "הפעילויות הבאות בדרך"

הכל החל ביום שני שעבר. ארגון לא מוכר לרוב הציבור בשם "הבית הלאומי" הודיע ש"ביום שני (אתמול) ייחסם גוש דן". שני ראשי הארגון, שי מלכה ואריאל ונגרובר, השתתפו בכינוס שנערך במלון הייאט בירושלים. הם נעצרו שלשום, אך גם מעצרם והפשיטה על משרדיהם בשכונת קריית משה בירושלים לא מנעו את חסימת הכבישים. בתקציב נמוך יחסית, הם הצליחו להדפיס מודעות. כ-3,000 מפגינים נענו לקריאה וחסמו את המדינה.

  

41 גופים שונים מרכיבים את "הבית הלאומי". בין החברים: אישי ציבור כמו ח"כ אריה אלדד ואליקים העצני, אנשי שטח, קציני צבא בכירים בדימוס, פנסיונרים, בני נוער, נשים וילדים, חילונים ודתיים.

 

אורית שפיץ, תושבת מורשה שבגליל ומהרכזים באזור הצפון, סיפרה ל-ynet על ההתארגנות: "המבצע אורגן ב-24 שעות. צריך לזכור שבאמצע היה יום העצמאות והיינו עסוקים בפעילויות אחרות. במוצאי שבת התקיימה ישיבת מטה גדולה, כאשר ההתארגנות החלה ביום ראשון. ההצלחה שלנו לא הייתה רק בכוח שלנו ובאחדות שלנו אלא גם בשיתוף פעולה של השוטרים, שלא רק לא הגיבו באלימות אלא אפילו קצת עזרו",

 

לדבריה, "אנחנו רואים סדק במשטרה, המשטרה מתחברת אלינו, אנחנו האחים שלהם. הכוונה שלי כשאני אומרת שהשוטרים עזרו לנו היא שחלק מהשוטרים הזדהו עם המאבק שלנו ואפשרו בחלק מהמקרים את החסימות".  

 

אתמול אחר הצהריים, כאשר הפעילים היו בצמתים, היתה שפיץ בביתה. "ריכזתי את כל הצמתים בצפון, עשיתי כל הזמן טלפונים לשטח כדי לדעת על כמות האנשים שהגיעו לצמתים, איפה נחסמו צמתים והאם המשטרה מפעילה אלימות כלפי הפעילים". ומה לגבי ההמשך? "יש כל מיני אופציות לגבי ההמשך, אנחנו נמשיך לקרב את העם אלינו, לפעול בנחישות ובסוף ננצח את המחשבה הרעה הזאת".

 

"ותודה לכולם"

 

בהודעה שפורסמה באתר האינטרנט שלהם, נכתב: "הצלחה מסחררת בניסוי הכלים - מטה הבית הלאומי מברך ביישר כח גדול את כל נאמני ארץ ישראל שבמסירות נפש גדולה יצאו וחסמו כבישים וצמתים. הערכות המשטרה וכל הניסיונות של גורמי הביטחון לעצור זאת לא צלחו.

  

"היום עם ישראל מבין כי הטרנספר נוגע לכל אחד ואחד במדינה. המשטרה לא תוכל להיערך יותר טוב מהיום ובמידה ויסגרו אזורים בארץ ישראל לתנועת יהודים כל המדינה תיעצר... אנו קוראים לכל מי שארץ ישראל ועם ישראל קרובים לליבו להצטרף למאבק.

  

"עכשיו הזמן להיערך ולגבש קבוצות גדולות ככל הניתן וביום פקודה לצאת ולחסום את כל הצמתים שנחסמו היום ואף להוסיף נקודת חסימה נוספות. כמו כן כל הכבוד לשוטרים שנהגו בהגינות וללא אלימות - המאבק אינו איתכם אלא עם שולחיכם.

  

"לצערנו ישנם שוטרים פורעי חוק אשר נהגו באלימות - רשימת השוטרים הללו תתפרסם בהקדם האפשרי... המרי האזרחי לא נעצר הוא רק מתעצם. המטה ממשיך לפעול כרגיל. הפעילויות הבאות בדרך נא להתעדכן באתר ובערוצי התקשורת.

  

ושוב תודה לכולם

מטה הבית הלאומי".  

 

השראה מ"זו ארצנו"

  

פעילי הארגון שואבים את השראתם מארגון "זו ארצנו", שפעל בתקופת שלטונו של יצחק רבין, וחסם צמתים וכבישים רבים במחאה על הסכמי אוסלו. "הבית הלאומי" גיבש התארגנויות מקומיות של אזרחים שישתתפו בשיבוש מהלך החיים התקין בכל חלקי הארץ. פעיליו נחושים להמשיך בפעולות המחאה, גם במחיר מעצר. המטרה המרכזית שלהם היא שלילת הלגיטימיות של החלטות השלטון, וריתוק מספר גדול ככל שניתן של שוטרים להפגנות ולאירועי מחאה.

  

רוב פעילי הארגון הם תושבי התנחלויות ביהודה ובשומרון וכן אנשי ימין מיישובים בקו הירוק. תושבי ההתנחלויות בגוש קטיף ובארבע ההתנחלויות בצפון השומרון צפויים להתמקד בפעילות נגד הפינוי עצמו, ולכן אינם מעורבים בפעילות חסימת הכבישים.

  

בכנס שנערך בשבוע שעבר בירושלים קראו ראשי "הבית הלאומי" לפעילי הימין להיערך למעצר. הם קראו לכל אחד להביא עמו צידה לארבעה ימים לפחות, כולל מים, לחם וממרחים ולהביא כמה שיותר מצלמות וידאו וסטילס וטלפונים ניידים על מנת לדאוג שהאירועים יתועדו. "ציוד נצרך למעצר": טלית ותפילין, שני סדינים ושתי ציפיות, מגבות, לבנים, בגדים להחלפה, כפכפים למקלחת, ספר קריאה ולימוד, כלי רחצה, רדיו קטן וכרטיס טלכרט.

  

ראש תנועת "מנהיגות יהודית", משה פייגלין, אמר בכינוס: "אנחנו ננצח, אנחנו מנצחים כבר עכשיו. חומר הנפץ שקיים היום באוויר גדול עשרות מונים ממה שעמד אז לרשותנו. אני מקווה שבקרוב נזכה כולנו להיכנס לכלא". ח"כ אריה אלדד סיכם: "אנחנו נסגור את המדינה", וזכה לתשואות סוערות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מתנצלים על אי הנוחות"
צילום: גיל יוחנן
אריאל ונגרובר. מראשי הארגון
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
שי מלכה. נעצר אף הוא
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
החסימה בכניסה לירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים