שתף קטע נבחר

  • חדשות וכתבות

מחקר: הקרינה הסלולרית חמורה יותר מחוץ לערים

מדענים משבדיה טוענים כי הטלפונים הסלולריים מהווים סכנה בריאותית גבוהה יותר בפריפריות ובאיזורים הכפריים משום שהם פולטים קרינה חזקה יותר מאשר בערים

מדענים משבדיה טוענים כי הטלפונים הסלולריים מהווים סכנה בריאותית גבוהה יותר בפריפריות ובאיזורים הכפריים משום שהם פולטים קרינה חזקה יותר. זה קורה משום שתחנות הבסיס הנמצאות רחוק יותר אחת מן השנייה, מפוצות על ידי קרינה חזקה מן הטלפונים הסלולריים.

 

החוקרים מצאו כי תושבי האיזורים הכפריים אשר השתמשו בטלפון סלולרי יותר משלוש שנים נמצאו בסיכון הגדול פי שלושה לחלות בגידול ממאיר לעומת העירוניים. סיכון זה גדל פי ארבעה לאחר חמש שנות שימוש.

 

"מצאנו כי הסכנה ללקות בגידול סרטני במוח גבוהה יותר למי שגר באיזורי הפריפריה ובאזורים הכפריים לעומת אלה שגרים בערים". אמר פרופסור לנרט הארדל, מאוניברסיטת בית החולים אורברו אשר בשבדיה. והוסיף כי: "ככל שהקרינה חזקה יותר כך הסיכון לחלות גבוה יותר".

 

אין עדיין עדות מצוקה לנזקים

 

השימוש בטלפונים סלולריים גדל במהירות במשך השנים בעולם כולו, ועדיין אין עדות מדעית מוצקה כי הוא הגורם לכאבי הראש או לגידולים סרטניים במוח. במחקרים מסוימים נטען כי תדרי רדיו "מתערבים" במערכות הביולוגיות ועלולים לפגם בשכפול החומר התורשתי שנוצר בתהליך החלוקה התאי. נוסף על כך, רשויות הבריאות ברחבי העולם המליצו להפחית בשימוש בטלפונים הסלולריים או להיעזר בדיבוריות.

  

החוקרים בדקו 1,429 אנשים מתוכם בעלי גידול מוחי ממאיר וחלקם בעלי גידול מוחי שפיר, ו-1470 אנשים המתגוררים במרכז ערים בשבדיה. החוקרים שאלו את שתי הקבוצות בנוגע להרגלי השימוש שלהם בטלפונים סלולריים, משך זמן הדיבור ואזור מגוריהם.

 

יש לציין, כי ממצאי המחקר הותאמו לגורמי סיכון נוספים הגורמים לגידולים. "אנחנו יודעים כי עלולים להיות סיכונים נוספים באיזורים הכפריים אותם איננו יודעים, אך ניסינו להתאים את הממצאים לכל גורמי סיכון אחרים אותם אניו מכירים", אמר הארדל, אך הוסיף הסתייגות כי המחקר היה יחסית קטן, והגילוי אודות הסיכון הבריאותי יוכח רק לאחר 10 שנות שימוש בטלפון הסלולר - כלומר, פרק זמן שמסתיים רק בימים אלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
סלולרי בפריפריה מסוכן פי שלושה
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים