שתף קטע נבחר

ביה"ד: "טיפים אינם חלק משכר המלצרים"

בעקבות תביעה שהגישו שתי מלצריות כנגד מעסיקן קבע בית הדין: "חתימה של עובד על הסכם היעדר יחסי עובד-מעביד אינה מחייבת; עובד אינו יכול לוותר על זכויותיו"

"טיפים שהתקבלו מלקוחות אינם חלק אינטגרלי מהשכר", כך קבע בית הדין האזורי לעבודה בת"א, בעקבות תביעתה שהגישו שתי מלצריות מרמת נגד מעסיקן. 

 

השופטת עליה פוגל קבעה כי הטיפים אינם נחשבים כחלק מהשכר. עוד קבעה השופטת כי חתימה מרצון של עובד על הסכם היעדר יחסי עובד-מעביד אינה מחייבת. "עובד אינו יכול לוותר על מעמדו כעובד ולכן אינו יכול לוותר על הזכויות הסוציאליות המוענקות לו", קבעה השופטת.

 

הרקע להחלטת ביה"ד הוא תביעתן של שתי המלצריות כנגד בית הקפה "אמריקה" ברמת-גן, שבו עבדו בין השנים 1996-1999. לטענת התובעות,שיוצגו באמצעות משרד עורכי הדין סולומונוביץ' ושות', התקיימו בינן ובין מעסיקן יחסי עובד ומעביד, אך למרות זאת לא קיבלו ממנו את הזכויות הסוציאליות כמתחייב. בכתב בתביעה דרשו התובעות תשלום בגין דמי הבראה, פדיון ימי חופשה, החזר הוצאות נסיעה, וכן את שכר המינימום במשק, למשך כל תקופת עבודתן.

 

עוד טענו התובעות כי לאורך כל תקופת העסקתן לא שולם להן שכר עבודה המגיע לכדי שכר המינימום במשק, וכי קיבלוו רק תשר מלקוחות בית הקפה, שגובהו היה נתון לשיקול דעתם של הלקוחות, ועל כן אין הוא מהווה "שכר עבודה".

 

בהחלטתה כתבה השופטת "מערכת יחסי העבודה צריכה להיות מבוססת על אמון הדדי והמעביד והעובד חייבים לדעת מה הזכויות והחובות של כל אחד מהם".

 

החלטת בית הדין מחזקת את עמדת ההסתדרות, שפעלה לאחרונה לקידום מעמדם התעסוקתי של המלצרים. מחר תעלה לקריאה טרומית במליאת הכנסת הצעה לחוק הגנת השכר - "חוק הטיפים", ביוזמת יו"ר ההסתדרות, עמיר פרץ. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ביה"ד: טיפ אינו חלק מהשכר
צילום: איי פי
מומלצים