שתף קטע נבחר

"אי אפשר להקים את עיר הבה"דים בנגב"

ועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת קבעה כי נכון לעכשיו לא ניתן להקים את עיר הבה"דים בצומת הנגב, כיוון שהחומרים המסוכנים מהווים סכנה עבור תושבי האזור. נציגי הבדואים, נציגי עמותת "נגב בר קיימא" וכן נציגי משרד הבריאות הסכימו פה אחד כי העיתוי והמיקום אינם מתאימים

האם שנים של תכנון ומיליוני שקלים יירדו לטימיון? מערכת הביטחון מתכננת זה זמן רב את הקמת עיר בסיסי ההדרכה (עיר הבה"דים) בנגב בשנת 2008, אולם ועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת קבעה בצהריים (יום ד'), בהסתמך על דו"ח של משרד הבריאות, כי "ריבוי החומרים הרעילים והמסוכנים ברמת חובב אינו מאפשר את הקמת עיר הבה"דים בצומת הנגב".

 

דו"ח המציאות הסביבתית ברמת חובב לשנת 2004 הוגש ליו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה, ח"כ ר'אלב מג'אדלה, ובו מוצגת רמת הזיהום שהתגלתה במרחב בשנה שחלפה. בעקבות הדו"ח קבע מג'אדלה ש"החומרים המסוכנים ברמת חובב מהווים איום על תושבי האזור".  

 

הדו"ח מציג תמונת מצב אופטימית, לפיה במרבית הקריטריונים שנבדקו נמצאה ירידה משמעותית ברמת הזיהום. אולם הממצאים זכו להתנגדות גורפת מצד מרבית המשתתפים בוועדה, ובעיקר מצד נציגי משרד הבריאות והמשרד לאיכות הסביבה, שהציגו ממצאים כמעט הפוכים.

 

הוועדה החליטה לקדם את הצעת החוק "אוויר נקי", ולפעול לשינוי הרכבה של המועצה התעשייתית. זאת במטרה לאפשר נציגות גדולה יותר של תושבי האזור. בנוסף, תקיים הוועדה דיון נוסף, שבו ייבחנו לעומק תנאי הסביבה הקיימים ברמת חובב ואלו אפשרויות קיימות לשפרם.

 

משרד הביטחון עיכב את ההחלטה על הקמת עיר הבה"דים בעקבות סקר, שהוגש בשלהי 2004 על-ידי משרד הבריאות והמרכז הרפואי "סורוקה". סקר זה קבע שיש סכנה חד-משמעית מאתר רמת חובב לאוכלוסייה המתגוררת בסמוך לו. השר לאיכות הסביבה, שלום שמחון, ביקר אתמול באתר כדי לדון בהקמת עיר הבה"דים. משרד הביטחון אמור לקבל החלטה סופית בעניין בסוף יולי. 

 

הדסה עדן, מהנדסת מחוז הדרום של משרד הבריאות הציגה בדיון נייר עמדה שנכתב על ידי משרדה המציג תמונת מצב קשה מאוד של רמת הזיהום במרחב רמת חובב.

 

על פי נייר העמדה, התגלו קשרים ישירים מעוררי דאגה בין רמת הזיהום במרחב לבין מידת בריאותם של ילדי האוכלוסייה הבדואית המתגוררת באזור, הן במספר המומים המולדים, בתמותת תינוקות, בתמותה כללית ובמחלות ריאה חסימתית. כן נמצא קשר בין תחלואה כרונית בדרכי הנשימה בקרב ילדי הקיבוצים הגרים בסמוך לרמת חובב לבין רמת הזיהום באזור.

 

"ממצאים אלה די בהם כדי להצדיק גישה של זהירות מונעת והמלצה למערכת הביטחון שלא להקים את עיר הבה"דים במרחק כה קרוב לרמת חובב" נכתב. מן הנייר עולה עוד כי מפעלי רמת חובב לא עשו את המינימום הנדרש מהם על מנת לטהר עצמם מן הנזקים הסביבתיים שהם מחוללים במיוחד בנושא השפכים ואיכות האוויר הנפלט מן המפעלים.  

 

לא ליישב את האיזור עד לשינוי התנאים

 

לדברי יו"ר הוועדה, "לפי הנתונים שהציג משרד הבריאות ועמותת 'נגב בר-קיימא', לא ניתן יהיה להקים את עיר הבה"דים בצומת הנגב בקרוב. לא די בכך שתושבי האזור חשופים לסכנות, ומזהמים סביבתיים ושיעורי התחלואה בקרבם עולים, לא יהיה נכון ליישב את האזור עד לשינוי התנאים הסביבתיים".

 

גם ח"כ מיכאל נודלמן (האיחוד הלאומי) אמר כי התנאים הסביבתיים החמורים לא מאפשרים  את הקמת העיר בזמן הקרוב. ח"כ טאלב א-סנע (רע"מ) אמר: "המציאות הנוכחית ברמת חובב היא עגומה וחמורה ביותר. יש צורך בשינוי מבנה הרכב המועצה התעשייתית הקיים". ח"כ עיסאם מחול (חדש - תע"ל) אמר ש"הדרך שבה מוצגת רמת חובב יותר מדי ורודה. יש לבדוק מי עומד מאחורי הנתונים שמוסרת המועצה התעשייתית".

 

יו"ר הוועדה לאיכות הסביבה בבאר שבע, מאיר בביוף, אמר בדיון: "אנשי המועצה התעשייתית רמת חובב לא מציגים את התמונה כפי שהיא באמת. אנחנו אמנם מעוניינים שעיר הבה"דים תקום בצומת הנגב אך לא במחיר סיכון חייו של ילד אחד".

 

האמירה של משרד הבריאות שלא ניתן להקים את עיר הבה"דים כיום אינה מדויקת. כך הסביר מנכ"ל המשרד לאיכות הסביבה, יוסי ענבר. לדבריו, "קיים תקציב לשיקום אתר הפסולת הרעילה ברמת חובב ותהליך שיקום האתר יחל. עם זאת, לא יהיה קל למצוא מועצה מקומית שתסכים לספח אתר פסולת רעילה לתחומה. התפקיד שלנו הוא למנוע את הזיהום ולא את ההתיישבות ברמת חובב".

 

אך אפילו ראש המועצה התעשייתית רמת חובב, גיורא מיוחס, קבע כי "לא יהיה זה נכון לומר כי המצב הקיים היום ברמת חובב הוא טוב. עם זאת נראה כי חל שינוי מהותי בכמות החומרים המסוכנים הנפלטים, ואנו צפויים להיות אזור תעשייה שקט וידידותי לסביבה תוך מספר שנים".

 

מהנדסת מחוז הדרום במשרד הבריאות, הדסה עדן, הסבירה כי המשרד אינו מפקח על פעילות המפעלים ותקינותם. "המצב כיום לא מאפשר ליישב אנשים סמוך לרמת חובב. לפיכך, אנחנו מוצאים לנכון להמליץ למערכת הביטחון שלא להקים את עיר הבה"דים בצומת הנגב".

 

נציג המגזר הבדואי בנגב, סולימאן אבו חמיד, אמר כי "הנתונים שאותם מוסרת המועצה התעשייתית לא משקפים כלל את המציאות היומיומית. תושבי האזור כולו סובלים מריחות ומרעלים שמגיעים מאזור התעשייה המגבירים את רמות התחלואה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
רמת חובב. תמונת מצב אופטימית?
צילום: חיים הורנשטיין
צילום: מאיר אזולאי
זיהום סביבתי חריף
צילום: מאיר אזולאי
צילום: חיים הורנשטיין
מרחב רמת חובב. ממצאים מעוררי דאגה
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים