שתף קטע נבחר

השב"כ: חולה מחוסר הכרה הוא איום ביטחוני

כבר חודשיים שוכב חמיס בן ה-30 בבית החולים בעזה כשהוא מחוסר הכרה. שבר בגולגולת מסכן את חייו ומצריך ניתוח מיידי בקהיר. הניתוח כבר הוסדר, אך השב"כ מתעקש: חמיס הוא מסורב ביטחונית, לא ניתן לו לצאת. לאחר שסורבו פעם אחת הוסדר הנושא עם מפקדת התיאום והקישור, אך כשחזרה המשפחה עם חמיס מחוסר ההכרה למעבר רפיח - שוב נתקלו בחומה בצורה. השב"כ: אישרנו את המעבר

האם אדם מחוסר הכרה יכול להיות "סיכון ביטחוני"? לפני חודשיים נפצע אנושות חמיס אבו-עסר מחפץ כבד שנפל מהמנוף שעליו עבד בעזה. חמיס, אב לשלושה ילדים בן 30, שבר את גולגלתו ונפגע קשה ברגליו, ובעקבות כך איבד את הכרתו. מאז הוא מחוסר הכרה ומטופל במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים "שיפא" בעזה.

 

משפחתו של אבו-עסר מנסה זה יותר משבועיים להעבירו לטיפול במצרים, משום שהמערכת הרפואית ברצועה אינה מצליחה להתמודד עם המקרה שלו. המשפחה הצליחה להסדיר טיפול בבית חולים בקהיר - אולם כאשר הגיעו למעבר רפיח נמסר למשפחה כי חמיס מחוסר ההכרה הוא "מסורב ביטחונית".

 

המשפחה עירבה במקרה את עמותת "רופאים לזכויות אדם", ובעקבות פנייתה למוקד ההומניטרי במינהלת התיאום והקישור בעזה, נמסר כי ניתן יהיה להעביר את חמיס למצרים. אתמול הגיעה המשפחה שוב למעבר. בצד המצרי של המעבר חיכה אמבולנס שאמור היה להעביר את החולה לקהיר. אך להפתעתם הרבה שמעו שוב מנציג השב"כ במעבר כי אין לו אישור מעבר. למה? כי הוא "מסורב ביטחונית".

 

"המצב מסכן את חייו"

 

במשפחה ובעמותת "רופאים לזכויות אדם" תוהים כיצד יכול אדם מחוסר-הכרה ומשותק להיות סיכון ביטחוני. איימן, אחיו הגדול של חמיס סיפר ל-ynet, כי המשפחה שהתה עם חמיס כתשע שעות במעבר רפיח מבלי שהתאפשר לה להעביר אותו לבית החולים. בעקבות התייעצות הוחלט להחזירו למחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים "שיפא" בעזה.

 

נוירוכירורג ישראלי שעמו התייעצה עמותת "רופאים לזכויות אדם" אישר את האיבחון של הרופא במחלקה לטיפול נמרץ ב"שיפא", ד"ר עומר אל-מנאסרה, ולפיו "החולה מחוסר הכרה, מונשם דרך חור בגרונו, משותק ברגליו, וסובל משבר בגולגולת ומנזילה של נוזל המוח וזקוק לניתוח בראשו".

 

הנוירוכירורג, ד"ר אוריאל ולד מבית החולים "אסותא", קבע בחוות דעתו כי "מדובר בחולה המצוי חודשיים לאחר חבלה, הזקוק לניתוח במוחו על מנת לסגור את דליפת נוזל המוח דרך האף. הדליפה מסכנת את חייו של החולה, שכן חיידקים המצויים באף באופן טבעי עלולים לחדור למוח".

 

איימן מספר כי אחיו חמיס מעולם לא יצא את תחומי עזה, אפילו לא לעבודה בישראל, ומעולם לא היה עצור - לא מסיבות ביטחונית ולא משום סיבה אחרת, ולכן "לא ברור לנו כיצד הוא מנוע ביטחונית ועל מה. אחי זקוק לטיפול דחוף, ואנו מבקשים עזרה כדי להציל את חייו כדי שימשיך לחיות עבור ילדיו הקטנים", מבקש איימן.

 

מעמותת "רופאים לזכויות אדם" נמסר: "לצערנו, אין זו הפעם הראשונה שבה אנו נתקלים ברשלנות ואטימות של גורמי הביטחון לנוכח מצב שבו חיי אדם תלויים בהחלטותיהם. איננו מבינים כיצד אדם חסר הכרה, מונשם ומשותק יכול להוות סכנה ביטחונית כלשהי. אנו סבורים כי הזכות לבריאות ולחיים הם ערך מקודש, ולצערנו גורמי הביטחון החליטו לסכן את חייו של חמיס".

 

משירות הביטחון הכללי נמסר בתגובה: "מדובר בפעיל חמאס צבאי שנפצע במהלך הרכבת מטען חבלה שהתפוצץ בפניו. בגלל מצבו, ולמרות פעילות הטרור בה היה מעורב, אישרנו את מעברו למצרים וזאת מטעמים הומניטרים. מבירור שערכנו עולה שהוא נמצא במסוף רפיח בדרכו למצרים".


פורסם לראשונה 18/05/2005 23:01

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
מעבר רפיח (ארכיון)
צילום: דובר צה"ל
מומלצים