שתף קטע נבחר

שרון אישר את הפחתת המסים: המע"מ יירד ל-16.5%

במרכז התוכנית, שחלקים ממנה יבוצעו כבר השנה, הפחתת מע"מ בחצי אחוז, הפחתת מס הכנסה ומס החברות, הפחתת דמי ביטוח לאומי למקבלי שכר נמוך, הפחתת מס הרכישה על דירות והעלאת המס על רווחי הון בבורסה. המהלך הראשון שיבוצע, לאחר הינתן אישור הממשלה לתוכנית, יהיה הפחתת המע"מ. שאר צעדי המסים יבוצעו החל מ-2006

ראש הממשלה אריאל שרון העניק הערב לשר האוצר את ברכתו לתוכנית הפחתת המיסים שהציג בפניו השר נתניהו. עם זאת שלח שרון את ראשי האוצר  למקצה שיפורים שנועד להיטיב עוד יותר את מצבן של השכבות החלשות. שר האוצר יגיש את התוכנית לאישור הממשלה בישיבתה ב-5 ביוני. לאחר אישורה בממשלה תובא התוכנית גם לאישור ועדת הכספים של הכנסת.

 

במרכז התוכנית, שחלקים ממנה יבוצעו לאלתר, הפחתת מע"מ, הפחתת מס הכנסה ומס החברות, הפחתת דמי ביטוח לאומי לבעלי שכר נמוך, הפחתת מס הרכישה על דירות והעלאת המס על רווחי הון בבורסה.

 

להלן פרטי התוכנית:

 

  • מס ערך מוסף יופחת מספטמבר מ-17% ל-16.5%. עלות המהלך - 1.2 מיליארד שקל והוא מהלך המסים היחיד שיבוצע עוד  השנה.

 

  • יופחת מס ההכנסה באופן שיגדיל את הנטו לבעלי שכר בינוני ונמוך (7,000 - 11,000 שקל ברוטו בחודש). המהלך יבוצע בראשית 2006 והוא יוסיף לנטו של השכירים בעלי השכר הבינוני עשרות עד מאות שקלים לנטו.

 

  • השיעור המירבי של מס הכנסה יופחת מ-49% כיום, בהדרגה עד ל-44% ב-2009, (שיעור זה כולל בתוכו גם את דמי הביטוח הלאומי ומס הבריאות). ההפחתה במס ההכנסה לא תבוצע השנה והיא תתפרס על פני 4 שנים, החל -2006, כאשר בכל שנה יופחת שיעור המס המירבי ב-1%.

 

  • מס החברות יופחת משיעור 34% כיום, בהדרגה, עד ל-25% בעוד ארבע שנים. גם מהלך זה יתבצע רק מן השנה הבאה. ב-2006 יופחת מס החברות ל-31%, ואחר כך יופחת המס ב-2% נוספים כל שנה עד שיגיע ב-2009 ל-25%.

 

  • דמי הביטוח הלאומי יופחתו בשיעור ניכר למקבלי שכר הנמוך מסף המס (4,170 שקל בחודש לעובד נשוי) ואשר אינם משלמים כיום מס הכנסה. דמי הביטוח הלאומי למקבלי השכר הנמוך יופחתו מ-1.4% כיום ל-0.3%. מהלך זה הוכנס לתוכנית על פי דרישת ראש הממשלה שרון, שתבע לראות צעדים שיקלו על השכבות החלשות. הפרטים המלאים של הפחתת דמי הביטוח הלאומי טרם גובשו ועל פי תוכנית אוצר הם ייכנסו לתוקף בתחילת השנה הבאה. כדי לאזן את אובדן ההכנסות תיתכן העלאה קלה בדמי הביטוח הלאומי למקבלי שכר בינוני וגבוה.

 

  •  מס הרכישה המוטל על רכישת דירות, יופחת באופן שיקל את נטל המס על רוכשי דירות זולות. דירות שמחירן הוא עד 550 אלף שקל (כ-125 אלף דולר) יהיו פטורות לחלוטין מן המס. ביטול מדרגת המס הראשונה של 0.5% עד 550 אלף שקל ישפיע גם על הקטנת מס הרכישה שישלמו רוכשי דירות יקרות יותר. 

 

  • מס רווחי הון המוטל רווחים בבורסה יוגדל. החל מינואר 2006 ישולם מס של 20% על רווחים ריאלים בבורסה, במקום 15% כיום. המס על אפיק השקעה נומינלי יעלה מ-10% ל-15%.

 

  • יוגדל ב-50% הפטור לקשישים ונכים על רווחי הון. עד כה עמד הפטור על סכום שנתי שלך 120 אלף שקל והוא יועלה מ-2006 ל-180 אלף שקל בשנה.

 

  • פטור ממס למשקיעים זרים. יינתן פטור ממס רווחי הון למשקיעים  זרים שישיקעו בחברות ישראליות שלא דרך הבורסה.

 

שר האוצר אמר במסיבת עיתונאים לאחר פגישתו עם שרון הערב, כי "חלק מזה יקרה השנה, למשל, המהלך של הפחתת המע"מ בחצי אחוז, כי אנחנו זהירים ולא פורצים שום מסגרת תקציבית".

 

בהתייחס להפחתת התשלומים לביטוח הלאומי, אמר כי "אנחנו מדברים על הפחתת ביטוח לאומי, עד כדי כמעט ביטולו לבעלי הכנסות נמוכות. זו עזרה לחלשים אבל זו גם עזרה לכלכלה". נתניהו הוסיף כי הדבר גם יביא ליצירת מקומות עבודה.

 

עוד אמר נתניהו כי משרד האוצר מגבש צעדים משלימים שיסייעו לשכבות החלשות, כולל במציאת תעסוקה. "אנחנו מכינים כמה הצעות, ואני אציג לראש הממשלה כמה צעדים שעבדנו על הכנתם לנושאים חברתיים". הוא הוסיף כי הייתה תמימות דעים בינו לבין ראש הממשלה ונגיד בנק ישראל לגבי התוכנית הכלכלית, שכן, לדבריו, "בסופו של דבר כולנו מבינים שהפחתת המיסים נחוצה כדי לעמוד ביעדי הצמיחה".

 

"זה נחוץ לצמיחה במשק, כי בלי הצמיחה אנחנו לא יכולים להוריד את האבטלה במשק, אנחנו לא יכולים לקבל את התקציבים הדרושים לבצע את הצעדים שאנחנו רוצים וזה המפתח בעצם להבטחת רמת החיים של האזרחים", אמר נתניהו בסיום הדיונים בינו לבין רה"מ.

 

"אנחנו הולכים למהלך של הפחתת מיסים שיתחיל מייד. חלק מהמהלך הזה יהיה עוד השנה, חלק ייכנס לתוקפו ב-2006, ויימשך עד 2009. אנחנו מדברים על הפחתת מס הכנסה, עם דגש על הכנסות בינוניות ונמוכות, גם לאלה שמתחת לרף המס", אמר שר האוצר.

 

תוכנית הפחתת המסים הוכנה באוצר, במהלך החודשיים האחרונים, כאמצעי להאצת הצמיחה. זאת, לאחר שהתברר כי ברבע הראשון של השנה חלה האטה בקצב הצמיחה וזו הסתכמה רק ב-2.9%. הצוות שהכין את התוכנית להפחתת המסים כלל את מאיר קפוטא, ראש מינהל הכנסות המדינה, איתן רוב, מנהל רשות המסים וסגן מנהל רשות המסים, ג'קי מצא.


פורסם לראשונה 19/05/2005 20:39

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: וועידת שוק ההון של פורום THEMARKER
בנימין נתניהו. קיבל אור ירוק
צילום: וועידת שוק ההון של פורום THEMARKER
מומלצים