שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שרון בארה"ב: ההתנתקות לא תידחה
  ראש הממשלה נחת בניו יורק והכחיש את הפרסומים לפיהם הממשלה עשויה לדחות את ההתנתקות מעבר לאוגוסט. גם הרמטכ"ל הגדיר את הפרסום "חסר שחר". גורם בפמליית שרון בארה"ב: "צריך לבדוק מה עומד מאחורי קמפיין השחיתות של עיתון מעריב". שרון הגיע לארה"ב להשתתף בוועידה השנתית של איפא"ק

  ראש הממשלה, אריאל שרון, נחת היום (א') בניו יורק כדי להשתתף בוועידה השנתית של איפא"ק. שרון אמר כי הוא דורש מהפלסטינים שקט מוחלט ברצועת עזה לפני שתהיה התקדמות בתהליך השלום. הוא הגדיר את הפרסום ב"מעריב" היום, לפיו עשויה הממשלה לדחות את מועד ההתנתקות מעבר לתאריך שנקבע באמצע אוגוסט כ"חסר בסיס", והוסיף כי "ההתנתקות תבוצע בדיוק על פי לוח הזמנים שנקבע".

   

   

  גורם בפמליית שרון אמר בתגובה לפרסומים על שחיתות במערכת הציבורית: "אין ספק שצריך לעשות שהמצב לא יהיה כך ולגבי קמפיין  'מעריב' בנושא - צריך לבדוק מה עומד מאחורי הדבר הזה". בתגובה לשאלה האם מדובר במניע פוליטי אמר הגורם בפמליה: "לא אמרתי את זה".

   

  גם הרמטכ"ל, רב אלוף משה יעלון, אמר היום: "קראתי ציטוט לכאורה של קצינים בכירים שמבקשים לדחות את ההתנתקות, אני לא שמעתי אמירה כזאת בשום הזדמנות ויש הרבה הזדמנויות לקצינים להתבטא. אני לא יודע מאיפה זה נובע, אין לכך שחר. צה"ל היה ערוך לבצע את המשימה בחודש יולי ונכון לבצע אותה עכשיו במועד חדש". הרמטכ"ל אמר את הדברים בטקס פרידה שערך מפיקוד העורף. גם מדובר צה"ל נמסר כי הפרסומים אודות בכירים בצה"ל שהציעו לדחות את ההתנתקות בחצי שנה - חסרי שחר. בהודעה נמסר עוד כי הנושא לא עלה וכלל לא הושמע בדיונים הפנימיים שנערכו בצבא ובכל מקרה אין הדבר משקף את עמדת צה"ל. 

   

  ביקור שרון בארצות הברית

   

  שרון יצא אמש לארה"ב, לביקור שהוגדר על ידי אנשיו כביקור של "תמיכה הדדית בין רה"מ והקהילה היהודית לקראת הישורת האחרונה של ההתנתקות". ואולם, נראה כי את מירב תשומת הלב התקשורתית תמקד פגישתו היום בניו יורק עם השגריר דני איילון.

   

  אמש יצא איילון מוושינגטון לניו יורק, כדי לקבל את פניו של שרון עם נחיתתו הצפויה בניו יורק. איילון יתלווה לשרון בהופעותיו בפני יהודים בניו יורק ובהופעה בוועידת איפא"ק בוושינגטון ביום שלישי אחר הצהריים. שרון, שמינה את איילון לתפקיד, מרוצה מאוד מתפקודו ומעוניין להאריך את כהונתו בשנה נוספת. שר החוץ שלום, לעומתו, הצהיר רק אתמול כי אין בכוונתו להאריך את כהונת השגריר, שאמורה להסתיים בסתיו הקרוב.

   

  גורמים בסביבת שרון אמרו הלילה, כי הם מעוניינים לשמור על "שקט תעשייתי", אך "בפרספקטיבה של זמן אולי יצטננו הרוחות, ומי שעלו על עץ גבוה

  יידעו גם לרדת ממנו". בקרוב יצטרך רוה"מ לקבל החלטה בעניין המשך כהונתו של איילון. גורמים בלשכתו אמרו לאחרונה כי כפי שלשכת ראש הממשלה לא מתערבת במינוים של שר החוץ, כך צריך להיות לגבי תפקיד השגריר בוושינגטון, שהוא מינוי מסורתי של לשכת רה"מ.

   

  ראש אגף החקירות בנציבות שירות המדינה, נתנאל לויט, שוהה זה כשבוע בוושינטון וחוקר במקביל את שתי הפרשות - תלונות השגריר נגד השר, והתלונות נגד אשת השגריר. מנציבות שירות המדינה נמסר ל-ynet כי: "הדו"ח המסכם שיופק בעקבות החקירה הכפולה יפורסם בציבור, והכל יהיה שקוף: גם ההחלטות וגם הנימוקים".

   

  ועידת איפא"ק: מפגן כוח של הקהילה היהודית

   

  היום (ראשון) תיפתח בוושינגטון הוועידה השנתית של השדולה למען ישראל בארה"ב, איפא"ק. על רקע החקירה שמנהל ה-FBI נגד שניים מבכירי הארגון, על העברה כביכול של מידע סודי לישראל, נערכת השדולה לקיים בוועידתה מפגן כוח חסר תקדים - שיכלול גם נאום של שרון בפני הוועידה.

   

  על סדר יומו של שרון לא עומדת דווקא חקירת ה-FBI, אלא ההתנתקות: בלשכת שרון סבורים, שרוב יהדות ארה"ב תומכת בתוכנית, אך מודעים לפילוג שקיים בקהילה בנושא. זוהי ההזדמנות, אומרים בסביבתו של רה"מ, לפרוש את משנתו המדינית, ואת היעדים הלאומיים העקריים של ישראל אחרי ההתנתקות, כמו עלייה ופיתוח הגליל הנגב.

   

  לדברי גורמים בלשכת שרון, זה כמה שנים שהוא לא נפגש עם הקהילה היהודית בהגיעו לארה"ב, בגלל עומס של פגישות מדיניות, או משום שפיגועים גרמו לקיצור נסיעתו.

   

  איפא"ק, שהוא הלובי השני בעוצמתו בוושינגטון, אחרי ה-NRA (ארגון הרובאים האמריקנים), נמצא על פרשת דרכים ומשתדל להפגין עסקים כרגיל, בוועידה שצפויה להיות הגדולה בתולדותיו. כחצי ממאה הסנטורים האמריקנים ושליש מחברי בית הנבחרים הודיעו על השתתפותם בארוחת הערב החגיגית ביום שני בערב. בשלושת ימי הוועידה צפויים לנאום מלבד שרון, גם מזכירת המדינה קונדוליזה רייס, סנטורית הילארי קלינטון, ומנהיגי הרוב הרפובליקני והמיעוט הדמוקרטי בשני בתי הקונגרס.

   

  לאיפא"ק יש 100 אלף מתנדבים הפעילים ברחבי ארה"ב, שהם חוד החנית של הארגון מול פוליטיקאים מקומיים, השואפים להיבחר לקונגרס. לארגון יש תקציב שנתי של 40 מיליון דולר מכספי תורמים ומעבר לזה אוהדים עשירים שתומכים כלכלית בבחירת מועמדים נוחים לישראל.

   

  הנושא המרכזי שיעלה בדיונים, שבהם ישתתפו 4,000 פעילים תומכי ישראל שיבואו מ-50 מדינות בארה"ב, יהיה האיום הגרעיני האיראני. אבל חקירת ה-FBI מטילה צל כבד על איפא"ק וחשש בקרב אוהדי ישראל, מפגיעה במעמדו של הארגון החשוב כל כך למדינת ישראל ומיכולתו להמשיך לקדם את עניני ישראל ביעילות כה גדולה במסדרונות הממשל ובעיקר בקונגרס.

   

  זו הסיבה שבגללה החליט ראש הממשלה שרון להגיע במיוחד לוושינגטון, בניגוד לשנים עברו שבהן הוא דיבר בשידור חי מירושלים לבאי הוועידה. שרון יבוא במיוחד לוושינגטון, למרות שלא נקבעו לו פגישות עם הנשיא בוש, מזכירת המדינה רייס, או כל בכיר אחר.

   

  בדרך לכתבי אישום

   

  יבלוט בהיעדרו מהוועידה סטיב רוזן, המנהל המדיני של הארגון, והאיש שעיצב את מהלכיו ב-20 השנים האחרונות. רוזן הפך את איפא"ק משדולה שפעלה מאז תחילת שנות ה-50 למען ישראל בקונגרס האמריקני, לארגון רב זרועות ובעל מהלכים במסדרונות הממשל.

   

  סטיב רוזן וקית' ווסרמן, מומחה לאיראן, פוטרו בחודש שעבר מאיפא"ק על רקע החקירה המתנהלת נגדם בחשד שהעבירו מידע מסווג לישראל. השניים מכחישים את החשדות נגדם, אולם ההערכה היא שבסופו של דבר יוגשו נגדם כתבי אישום.

   

  היום כבר ברור שהפרשה הזו, שהחלה לפני תשעה חודשים בדיווח דרמטי ברשת CBS על גילוי חפרפרת ישראלית בתוככי הפנטגון, מתנהלת בטונים נמוכים בהרבה.

   

  ישראל אינה מוזכרת כלל בכתב האישום שהוגש באחרונה נגד לארי פרנקלין עובד הפנטגון, המואשם בהעברת מידע סודי בעל פה לפיו צפויה התקפה על כוחות אמריקנים בעיראק. בכתב האישום לא מוזכר גם השם איפא"ק ושני עובדי השדולה, רוזן ווסרמן, שקיבלו את המידע המסווג בארוחת צהרים שהיתה לפני כשנתיים.

   

  גורם בעל מהלכים וידע ממקור ראשון בתוך איפא"ק אמר ל-ynet ש"איפא"ק אינו היעד של ה-FBI. קונדוליזה רייס לא היתה מעיזה להתבזות בהופעה בפני ארגון הצפוי לחקירה פלילית של עבירות על ביטחון המדינה. היא בדקה במשרד המשפטים וקיבלה אור ירוק לנאום בוועידת הארגון. איפא"ק לא ייפגע מהחקירה. היא דווקא תשרת את השדולה ותחזיר אותה לשורשים ולעשיית לובי למען ישראל בקונגרס. כדי שזה יקרה לא די שסטיב רוזן פוטר. בעקבותיו צריכים לפנות את כסאם ראשי הארגון".


  פורסם לראשונה 22/05/2005 00:27

   

  בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  שרון בדרכו לארה"ב
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  איילון. יצא לקדם פני שרון
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  רייס. תשתתף
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  קלינטון. תשתתף
  צילום: רויטרס
  מומלצים