שתף קטע נבחר

"השואה שווה לחומת הבושה בפלסטינה"

כך נכתב במדריך למורה, שעוסק בהוראת השואה ויצא לאור בברצלונה. שגריר ישראל, ויקטור הראל, דרש שהספר יורד מהמדפים באופן מיידי. הנשיא קצב יעלה מחר את הנושא בפני נשיא קטלוניה

גורמים בכירים בירושלים הביעו במהלך סוף השבוע זעם רב על "מדריך למורה" שפרסמה עיריית ברצלונה, בו משווה השואה ל"חומת הבושה שישראל בונה בפלסטינה".  מדובר במדריך שיצא לאור בשבוע האחרון, ועוסק בהוראת השואה בבתי הספר התיכוניים. 

 

השוואת גדר הביטחון לשואה מופיעה בפרק היסטורי העוסק בספרדים הרפובליקנים שנכלאו במחנות ריכוז. בחוברת ההדרכה למורים נטען כי "את המציאות של מחנות הריכוז ניתן להשוות לשני דברים בהסטוריה: האחד הוא חומת הבושה שבונה ישראל בפלסטינה והשני הוא מחנה העצורים בגוואנטאנמו".

 

לטענת גורמים בשגרירות ישראל בספרד, שואת היהודים הוזכרה בספר רק בחטף. שגריר ישראל, ויקטור הראל, העביר בתגובה מכתב חריף לראש עיריית ברצלונה ג'ואן קלוס, ובו הוא דורש את תיקון המעוות ואת הסרת הספר מהמדפים באופן מיידי.

 

לדבריו, "מדובר בהתבטאות הגובלת באנטישמיות, ובעיוות מוחלט של השימוש במושג 'מדריך למורה'". הראל הבהיר גם כי "תקופה שדוקא בספרד מושם דגש על ציון האנטישמיות, אין מקום לפרסום מדריך מסוג זה, קל וחומר בתזמון הנוכחי". דובר השגרירות, ג'קי אלדן, אמר ל-ynet כי "השגרירות לא תשקוט, עד אשר יוסר הספר מהמדפים".  

 

יש לציין כי בימים אלה מבקרת בישראל משלחת ברשות נשיא קטלוניה (המחוז הספרדי שבירתו היא ברצלונה), פסקל מרגל. מרגל צפוי להפגש עם נשיא המדינה, משה קצב, מחר בבוקר. הנשיא, שעודכן על-ידי משרד החוץ בפרשה, צפוי להעלות את הנושא במהלך הפגישה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחנה הריכוז אושוויץ
צילום: איי פי
צילום: אליהו ציפורה
הגיש מחאה. הראל
צילום: אליהו ציפורה
מומלצים