שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תקציב התרבות: שינוי מבטיחה, האם היא מקיימת?

  סיעת שינוי פרסמה כי העבירה 80 מיליון שקל לתקציב התרבות, אבל במטה המאבק להצלת התרבות אומרים כי הסכום נמוך בהרבה - וזועמים

  בסוף השבוע האחרון צורף לעיתון "ידיעות אחרונות" ביטאון סיעת "שינוי" ובו רשימת המטרות המלאה של הסיעה, כולל פירוט חלוקת 700 מיליון השקלים שהועברו אליה כחלק מההסדרים הקואליציוניים עליהם חתמה. בין השאר הצהירה "שינוי" כי 80 מיליון שקל מהסכום יוקצו לתרבות ולאמנות. "בשנה שעברה, בהיותה בממשלה, גייסה 'שינוי' 40 מיליון שקל להצלת תקציב התרבות והאמנות. השנה, דווקא מהאופוזיציה, הצליחה 'שינוי' לגייס 80 מיליון שקל", נכתב, אבל חלוקת התקציב של שינוי מעלה ביקורת חריפה מצד ארגוני האמנים, שטוענים כי הסכומים נמוכים בהרבה.

   

  גלגולה של הבטחה

   

  בסוף חודש מרץ הודיע יו"ר האופוזיציה, יוסף (טומי) לפיד, כי "שינוי" מתחייבת להעביר 50 מיליון שקל לתקציב משרד התרבות לשנת 2005. סכום נפרד של 30 מיליון שקל הבטיחה הסיעה להעביר עוד השנה ל"סל תרבות" שמהווה סעיף בתקציבו של משרד החינוך.

  50 מיליון השקלים של "שינוי", שנוספו ל-70 מיליון השקלים אותם הבטיחה סיעת "העבודה" להעביר במסגרת ההסכם הקואליציוני, אמורים היו להסיר את החרב המאיימת על מוסדות תרבות שעמדו על סף קריסה בשל הקיצוץ העצום של כמאה מיליון שקל מבסיס תקציב משרד התרבות לשנת 2005.

   

  בשבוע שעבר התברר כי בניגוד להחלטה המקורית, יועברו לתקציב התרבות 30 מיליון שקל בלבד וכי את 20 מיליון השקלים החסרים, דרשה "שינוי" להעביר לסעיף "חינוך יהודי פלורליסטי" שבתקציב משרד החינוך. החלטה זו קיבלה ביום ב' שעבר את אישורה של ועדת הכספים של הכנסת ונעשתה מאחורי גבו של משרד התרבות.

   

  יש לציין כי בכפוף לסיכום בין "שינוי" לבין האוצר ימומנו 700 מיליון השקל שדרשה "שינוי" באמצעות קיצוץ רוחבי בשיעור של 3% מכלל תקציבי משרדי הממשלה השונים. הסכם זה מוביל בפועל לקיצוץ של 11 מיליון שקל נוספים מתקציב התרבות מה שיעמיד בסופו של דבר את הקצאת "שינוי" לתרבות על סכום של 19 מיליון שקל בלבד.

   

  "הם גוזרים קופון פוליטי"

   

  במטה המאבק להצלת התרבות זועמים על ההחלטה ואומרים: "קשה לנו להתנער מהתחושה שאחרי ש'שינוי' גזרה את הקופון הפוליטי מדגל התרבות שהיא הניפה, כעת הם מרגישים קצת פחות מחויבים".

   

  יורם חטב מראשי מטה המאבק אומר: "בשלוש השנים האחרונות הכריזה סיעת 'שינוי' שאחד מיעדיה העיקריים הוא הגנה על תקציב התרבות ואכן בכל פעם שהתקציב קוצץ, טומי לפיד היה הראשון שהתגייס לסייע. למרות זאת, משנה לשנה, ככל שהתקציבים העומדים לרשות 'שינוי' גדלים, כך הולך וקטן החלק המועבר לתרבות. בשנת 2003 מתוך 86 מיליון השקלים שקיבלה הסיעה כחלק מההסכמים הקואליציונים, היא הקצתה לתרבות סכום של 45 מיליון. שנה אחר כך מתוך 120 מיליון השקלים שהועברו לשינוי, הוקצו לתרבות 40 מיליון שקל והשנה מתוך 700 מיליון השקלים שעברו לשינוי התרבות תקבל 30 מיליון שקל בלבד, זאת למרות שהתחייבה על 50 מיליון והצהירה על 80 מיליון. גילינו את החלטתה של 'שינוי' אחרי שוועדת הכספים ברכה על המוגמר וקשה שלא להעלות את השאלה האם דגל התרבות ש'שינוי' הניפה, ירד לחצי התורן או יותר מזה, קופל והונח בארון. קשה עוד יותר שלא להעלות את התהייה האם אחרי גזירת הקופון הפוליטי היחצ"ני, מרגישים בסיעה קצת פחות מחויבים. ברמה האישית, אני מרגיש שהוליכו אותי שולל. אנחנו לומדי מלחמות, אבל מדהים איך שבכל פעם שאנחנו חושבים שהגענו לנחלה, מסתבר שהמלחמה לא הסתיימה. זה קרב מתיש מול ביורוקרטיה ופוליטיקה מבישה".

   

  חטב מתריע במקביל כי העברת ההקצאה הייחודית של שינוי ל"סל תרבות" אינה ניתנת לכדי יישום. "תקציבו של 'סל תרבות' לשנת 2005 הוא 10 מיליון שקל. העברת 30 מיליון שקל נוספים יביאו לגידול פי ארבע של התקציב המקורי. העברת תקציב בהיקף שכזה בחודש ספטמבר ללא כל היערכות מוקדמת, לא תאפשר ניצולו ולכן הוא יוחזר לאוצר", אומר חטב ומציע ל"שינוי" לשקול מחדש את הרעיון.

    

  ח"כ רוני בריזון שמרכז את נושא התרבות בסיעת "שינוי" מגיב: "סיעת 'שינוי' תעביר 30 מיליון שקל למנהל תרבות ועוד 27 מיליון שקל לסל תרבות. מה שמעניין אותנו זה לאן מגיע הכסף בסופו של דבר ולא דרך איזה צינור אדמיניסטרטיבי הוא מחולק. זה לא משנה לנו ש'סל תרבות' יושב תחת משרד החינוך וכספיו אינם מחולקים על ידי מנהל תרבות. מה שעקרוני הוא שבסופו של יום, הכסף הזה יביא תועלת פעמיים – פעם אחת כיוון שהוא יגיע למוסדות התרבות ופעם שנייה כיוון שהוא יאפשר לילדים מן הפריפריה והשכבות הסוציו אקונומיות הנמוכות שאינם מזדמנים למרכזי הערים בהם עיקר הפעילות התרבותית ליהנות מהיצע תרבותי. לגבי אי היכולת לכאורה של סל תרבות להתמודד עם תקציב גדול פי ארבע, זה פשוט קשקוש. ח"כ נלי פולישוק בלוך, יו"ר ועדת החינוך בכנסת, ניהלה מגעים ארוכים עם אנשי סל תרבות והם יודעים למה הם מייעדים אותו".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חטב. הוליכו אותנו שולל
  בריזון. מה שחשוב הוא לאן מגיע הכסף לא מי מחלק אותו
  לאתר ההטבות
  מומלצים