שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תואר ד"ר כבוד לסטיריקן המצרי עלי סאלם
  אוניברסיטת בן גוריון תעניק בשבוע הבא למחזאי והסטיריקן המצרי הנודע תואר ד"ר לפילוסופיה על יצירתו ופועלו לקידום השלום במזה"ת

  חודשיים לאחר שביקר בישראל כמרצה אורח באוניברסיטה העברית בירושלים, יחזור המחזאי והסטיריקן המצרי הנודע עלי סאלם לישראל, הפעם לקבלת תואר הכבוד דוקטור לפילוסופיה שיוענק לו מטעם אוניברסיטת בן גוריון שבנגב. התואר יוענק לסאלם בטקס חגיגי שייערך ב-29 במאי במסגרת המושב השנתי של חבר הנאמנים של האוניברסיטה.

   

  עלי סאלם נחשב לאחד המחזאים המצרים הבולטים של ימינו. סאלם, 69, החל את דרכו כשחקן וחבר בתיאטרון הבובות הממכלתי של קהיר ונמנה על דור המחזאים

  שצמחו לאחר מהפכת 1952. כתיבתו של סאלם לוחמנית ובמחזותיו הוא תוקף בחריפות ומבקר תופעות שונות בחברה המצרית. בין מחזותיו הבולטים: "קומדיית אדיפוס: אתה הוא שהרגת את המפלצת" ו"המזנון" העוסק בשאלת חופש הביטוי וביחסים שבין המחזאי למשטר בו הוא חי. בשנים האחרונות פרסם סאלם שורה של מאמרים פובליציסטיים בעיתונות המצרית ובעיתונות הערבית העולמית לצד הומורסקות וסיפורים סאטיריים קצרים. מאז הסכם אוסלו מטיף סאלם בפומבי לשלום, התפייסות ונורמליזציה ביחסים עם ישראל בה ביקר פעמים מספר. ביקורו הראשון תועד בספרו "מסע לישראל" שהפך לרב מכר במצרים וראה אור גם בעברית ובאנגלית. פעילותו זו חשפה אותו להתקפות חריפות מצד מתנגדי השלום עם ישראל.

   

  בנימוקי ההחלטה להעניק לסאלם את תואר הכבוד נכתב: "זוהי אות הערכה עמוקה למחזאי, סופר, סטיריקן ופובליציסט חשוב שכשרונו ועוז רוחו הקנו לו מוניטין במצרים וברחבי העולם הדובר ערבית. זוהי אות הערכה לאדם נאור המצטיין ברוח חופשית וחשיבה מקורית, נאמן לדעותיו ונכון להיאבק עליהן. התואר מוענק לסאלם מתוך כבוד ללוחם אמיץ למען זכויות-האדם שלבו נתון לקידומה של החברה המצרית על כל רבדיה. אנו רואים בו איש ספר היונק ממכמני התרבות המצרית הקדמונית כמו גם מעושר השפה הערבית וממיטב התרבות המערבית, ומשלב את כל אלה בכתיבתו הייחודית הרוויה הומור. סאלם הוא יוצר פורה שספריו זכו לתפוצה רחבה ומחזותיו הוצגו על במות רבות ומרכזיות. בהתמדה וללא מורה פועל סאלם למען השלום ויחסי השכנות הטובים בין מצרים לישראל, בשם האמונה באחווה ובשותפות-הגורל של תושבי המזרח התיכון בני כל העמים, הדתות והתרבויות".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים