שתף קטע נבחר

בקרוב: מנוע חיפוש לקובצי BitTorrent

האם מנוע החיפוש החדש יביא את בשורת ה-BitTorrent לכל מחשב שני או הסדין האדום שיביא לסופה של הרשת הפגיעה הזו?

בראם כהן, המפתח של תוכנת שיתוף הקבצים BitTorrent, מתכוון להשיק תוך שבועיים מנוע חיפוש שייקל על המשתמשים למצוא קובצי אודיו ווידאו להורדה מהרשת, כך מדווח אתר Wired. מנוע החיפוש יסרוק ויכלול אלפי קובצי טורנט בפרוטוקול BitTorrent. השימוש במנוע החיפוש יהיה חינם והוא ימומן באמצעות פרסומות.

 

במה מדובר?

 

ביטורנט היא טכנולוגיית שיתוף קבצים, שבשונה מתוכנות שיתוף אחרות, אינה מורידה למחשב את הסרט, השיר או התוכנה עצמם, אלא רק קובץ קטן בשם torrent, שגודלו כמה עשרות קילובייטים. בקבצים אלה, המאוחסנים על שרת (טראקר), משולבת חתימת הקובץ הגדול המקורי וכתובות המחשבים בהם הוא מאוחסן. תוכנות שיתוף קבצים שתומכות בביטורנט יודעות לקרוא את קובץ ה-Torrent, לגשת למחשב בו הוא שמור "ולשדך" בינו לבין מחשבי הגולשים המעוניינים להוריד אותו.

 

ההורדה עצמה מתבצעת במספר שלבים: ראשית, הקובץ המקורי מחולק למספר חלקים, ואז מוצע לכל הגולשים שביקשו להורידו, במקביל. לאחר שהסתיימה ההורדה, התוכנה מחברת בחזרה את החלקים לכדי קובץ וידאו אחד, שבו ניתן לצפות במחשב. זמני ההורדה המהירים של הרשת הפכו את ביטורנט במהרה לאחת משתי רשתות שיתוף פופולריות ברשת, לצד eDonkey2000 (הידועה יותר בשם אחת מתוכנות הלקוח של הרשת, eMule).

 

החסרון העיקרי של רשת ביטורנט הוא חוסר הידידותיות שלה והקושי שהערימה על המשתמשים, שנדרשו לאתר את אתרי הטראקר בעצמם. אתרים אלה חשופים לתביעות, והוליווד לא פספסה הזדמנות לתבוע את המפעילים ולסגור את האתרים.

 

מנוע חיפוש דמוי גוגל

 

הפתרון המיוחל אמור להיות מנוע החיפוש החדש, שיספק מראה ובתחושה בממשק דמוי "גוגל", אך מאחורי הקלעים תפעל טכנולוגיה שתעקוב אחר כל קובץ טורנט ותקבע כמה מחשבים מורידים ומעלים באמצעותו, על מנת להציג את אתרי ההורדה על פי מהירות ההורדה הצפויה - מהמהיר ועד האיטי.

 

BitTorrent הפכה לאימת תאגידי הבידור ההוליוודיים ולרשת המועדפת לסרטים ותוכניות טלוויזיה חדשות, שעות לאחר שידורן. כהן אמר כי הוא מעוניין להוכיח באמצעות מנוע החיפוש כי ברשת ניתן למצוא קבצים לגיטימיים. ואמנם אפשר למצוא בה תוכנות לינוקס בהורדה מהירה וסרטים עצמאיים המופצים ברשות. עם זאת, כבר בשלב ההדגמה בפני כתב Wired נמצא באמצעות מנוע החיפוש סרט קולנוע בכיכובה של ניקול קידמן, שהופץ באופן פיראטי.

 

על אף שברור לחלוטין המנוע החדש יקל בעיקר על משתפי הקבצים הפיראטיים, כהן אינו מודאג, מאחר ומנוע החיפוש באופן אוטומטי לחלוטין, ללא התערבות אנושית. סביר להניח שגם בהוליווד לא יישארו אדישים לנוכח מה שייתפש כסיוט הגדול הבא. האם מנוע החיפוש החדש יביא את בשורת ה-BitTorrent לכל מחשב שני או הסדין האדום שיביא לסופה של הרשת הפגיעה הזו? (מקור: Wired).

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים