שתף קטע נבחר

החוקרים העצורים: "לא ידענו שזה לא חוקי"

11 החוקרים הפרטיים שנעצרו בפרשת החדרת הסוסים הטרויאנים למחשבי חברות במשק, שייכים לשלושה משרדי חקירות מהידועים בישראל. מדובר באנשים שהם בכירים לשעבר במשטרה, בצה"ל ובשב"כ. באתר האינטרנט של אחת החברות אפילו מבטיחים בפירוש "תוכנת מחשב ייעודית לנושא מודיעין עסקי". בהארכת מעצרם הם טענו: אנחנו לא עבריינים, פשוט לא ידענו

"אנחנו לא פושעים ולא עבריינים, ולא החזקנו תוכנה בניגוד לחוק. מה שמעניין אותי זה השם שלי והמשפחה שלי". כך אמר החוקר הפרטי צביקה קרוכמל לפני דיון בהארכת מעצרו ומעצרם של החוקרים הנוספים בשבוע שעבר. יתר עמיתיו העדיפו לשתוק, וחלקם נראו כמי שהתקשו להסתגל למצב החדש שבו הם יושבים על ספסל העצורים.

 

רק במהלך הדיון האסימון נופל. איציק רט, מחברת מודיעין אזרחי, מאבד את קור רוחו ואומר לשופט: "לא ידענו שמדובר בדבר לא חוקי עד שהמשטרה הגיעה אלינו ולימדה אותנו את זה. אפילו לא העלינו על דעתנו שבאיזה שהוא מקום מדובר בדבר פלילי. שהגיעו השוטרים, פתחתי את הכספות בפני החוקרים ואמרתי להם: קחו את כל התיקים. קראתי לפקידת הארכיב ואמרתי לה שתתן להם כל מה שהם רוצים ושתשתף איתם פעולה".

 

העצורים הם 11 חוקרים משלוש חברות החקירות מהגדולות בישראל. מדובר, בין השאר, בשוטרים בכירים לשעבר, חוקרי משטרה צבאית בכירים ואף איש

 שב"כ לשעבר. מחברת "מודיעין אזרחי" נעצרו איציק רט (54), חיים זיסמן (52), אייל אברמוביץ (40), רוני ברהום (48) ואסף זלוטוקובסקי (33). מחברת "קרוכמל חקירות מיוחדות" נעצרו הבעלים צביקה קרוכמל (50), אלכס ויינשטיין (38), יצחק דקל (32) ועופר פריד (33). מחברת "פילוסוף בללי" נעצרו שני בעלי החברה, אליעזר פילוסוף (56) ואברהם בללי (54). הרקורד מפואר: אליעזר פילוסוף עזב את המשטרה בדרגת מפקח. שותפו אברהם בללי שירת במחלק הסמים ביחידה המרכזית של תל אביב וכראש מחלק חקירות בהרצליה, ופרש בדרגת רב-פקד. אלכס ויינשטיין, ממשרד קרוכמל חקירות מיוחדות, שירת עשר שנים בשב"כ.

 

פרקליטיהם של החשודים ציינו בבית המשפט כי לקוחותיהם לא שמרו על זכות השתיקה ונתנו גרסאות מלאות בפני החוקרים. אחד מהפרקליטים, עורך הדין גורן, המייצג את אברהם בללי, אמר בבית המשפט: "הפעולה של שאיבת מידע היא עבירה, אבל לא כל כך חמורה, ואם משטרת ישראל רוצה לחקור, אני מסכים. השאלה היא האם הלקוח שלי צריך להימצא מאחורי סורג ובריח?"

 

חלק מהחשודים טענו בדיון באמצעות פרקליטיהם כי מדובר היה בדברים לגיטימיים לחלוטין, וכאשר אחד מהם, אליעזר פילוסוף, חשד כי הוא מקבל חומר שלא שייך לעבודת החקירה שאותה ביצע, מחק אותו ושיגר דוא"ל בחזרה למתווכת וביקש כי לא תשלח לו חומר נוסף, כי הוא "לא רוצה לקבל חומר כזה".

 

השופט מרדכי פלד כתב בהחלטתו, בתום דיון שנערך למעלה משעתיים כי "חומר החקירה מעלה יותר מחשד סביר כי אותו יצרן ייצר עבור החשודים סוסים טרויאנים שהיו מוחדרים למחשבי חברות מהמובילות במשק, וכך בוצעה חדירה דומה למכשירים של חברות בחו"ל". עוד הוסיף השופט פלד כי "בידי המשטרה חומר ראייתי, המצביע על הקשר הקים בדרכים שונות ומסועפות, בין החשודים לבין השימוש שנעשה באותו סוס טרויאני, דרך אותו יצרן, והכל על מנת לענות על רצונם של החשודים לפעול להשגת חומר חיוני מאין כמוהו, עבור לקוחותיהם. ואין צורך להרחיב את הדיבור, גם לגבי מידת הנזק שכרוכה בכך לגופים כלכליים רבים, כתוצאה מפעילות אסורה מעין זו".

 

בסיכומו של דבר האריך השופט את מעצרם של 9 מהחוקרים ב-9 ימים, ומעצרם של דקל וברהום הוארך ב-4 ימים.

 

החברה הבטיחה "תוכנת מחשב ייעודית" באינטרנט

  

חברת "קרוכמל חקירות מיוחדות" הינה חברה לחקירות פרטיות ומכון לבדיקות פוליגרף בהנהלת סא"ל (מיל.) צביקה קרוכמל, בעל 32 שנות ניסיון בחקירות, מעקבים ובילוש, מבצעים ואיסוף מידע. קרוכמל שימש בעבר כמפקד היחידה המרכזית של מצ"ח, ומזה כעשור הוא עוסק בחקירות פרטיות. קרוכמל נודע כאשר היה ראש צוות החקירה בפרשת תא"ל רמי דותן. הוא חיבר שני ספרים - האחד על פרשת רמי דותן והשני, "במצ"ח נחושה" - סיפורים אישיים של חוקר מצ"ח.

 

בפרסומי החברה נכתב כי היא מבצעת חקירות מכל סוג: כלכליות-מסחריות, חקירות אישות (בגידות, גירושין), איסוף מידע עסקי, חקירות מחשב ואינטרנט, איתור מטרידים בטלפון (גם ממספרים חסויים), חשיפת גניבות ומעילות מעסקים וחברות וכו'. כמו כן מפעילה החברה מכון לבדיקות פוליגרף, באמצעות מכשור ממוחשב וחדיש ועל ידי מיטב הבודקים, החברים באיגוד בודקי הפוליגרף הישראלי. אלכס ויינשטיין, אחד העצורים בפרשה מחברת קרוכמל, נחשב מומחה המחשבים בחברה ומוכר בעולם החקירות כמומחה בתחום.

 

חברת "מודיעין אזרחי חקירות" קיימת משנת 1972 ומתמחה במגוון רחב של חקירות בארץ ובחו"ל. החברה נודעה בעיקר בזכות החקירות שהיא

 מנהלת עבור ההתאחדות לכדורגל. היא מתמחה במודיעין עסקי, חקירות כלכליות ומסחריות, הגנת המותג ושמירה על זכויות יוצרים, חקירות ביטוח, מבצעים וחקירות ומחקרים אישיים.

 

באתר החברה באינטרנט מצויין כי החוקרים במשרד מסתייעים בתשתית מודיעינית ענפה הפרושה ברחבי הארץ ומחוצה לה, ובארכיון החברה, שהינו מאגר מידע רחב היקף, המוזן מאז שנת 1963 במידע גלוי וסמוי הנאסף אודות אוכלוסיות היעד, ומהווה יתרון ייחודי ומשמעותי בקידום מטרות החקירה.

 

בין לקוחות החברה: בנקים, חברות ביטוח, חברות היי-טק, מוסדות ממשלה וגופים ציבוריים, חברות פרטיות, רשתות שיווק, משרדי פרסום ועוד.

 

במחלקת מודיעין עסקי, העוסקת באיסוף מידע מסחרי, שיווקי וכלכלי ניתוחו ועיבודו נכתב באתר האינטרנט של החברה כי הייעוץ ללקוחות כולל הכוונה ומידע אסטרטגי וטקטי אודות פעילות המתחרים, שווקים, מוצרים וטכנולוגיות בארץ ובחו"ל. באתר מציינים גם כי ברשותם מספר יתרונות ייחודיים ובעלי משקל כמו "תוכנת מחשב ייעודית לנושא מודיעין עסקי". הכל, כנראה, באמת כתוב באינטרנט.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
מצעד העצורים: יצחק רט ממודיעין אזרחי. לא ידענו
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
אסף זלוטובסקי, מודיעין אזרחי
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
חיים זיסמן, מודיעין אזרחי
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
אלכס וינשטיין, קרוכמל חקירות מיוחדות. מומחה המחשבים
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
אייל אברמוביץ', מודיעין אזרחי
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
עופר פריד, קרוכמל חקירות.
צילום: אבי כהן
מומלצים