שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אבו מאזן בוושינגטון: לא יקבל מכתב כמו שרון
  התקווה של הפלסטינים לקבל "מכתב התחייבויות" מהנשיא בוש, נמוגה עוד לפני הפגישה המיוחלת של אבו מאזן עם בוש בבית הלבן. מקורות בוושינגטון הבהירו כי בוש אינו מתכוון להעניק לו מכתב שכזה ואף ציינו שמחוץ לעיני המצלמות, הוא צפוי להיתקל בלחץ רב לפרק את ארגוני הטרור. בהתייחס למכתב אמרה רייס: "המילים שלנו קיימות. הוא קיבל את ההתחייבות בהתאם לחזון המדינה הפלסטינית"

  אחרי חמש "שנות בצורת", יגיע היום (ה') לראשונה מנהיג פלסטיני לבית הלבן. יאסר ערפאת הגיע לבית הלבן 18 פעמים במהלך כהונת הנשיא קלינטון, אבל הנשיא בוש סרב לארחו או להיפגש אתו. בוש כבר נועד עם אבו מאזן בעקבה ובשארם אבל זו הפעם הראשונה שהמנהיג הפלסטיני מגיע לבית הלבן.

   

  אבו מאזן צפוי לבקש מבוש מכתב התחייבות, המקביל לזה שראש הממשלה שרון קיבל ממנו ב-14 באפריל 2004, שבו קובע בוש שבהסכם הקבע צריך להתחשב בשינויים הדמוגרפים בגדה ושלא תהיה לפלסטינים זכות שיבה לישראל. כתב ההתחייבויות אושר על ידי בית הנבחרים האמריקני כעבור כחודשיים, אז אמר שרון כי "זהו יום גדול למדינת ישראל".

   

  ההתחייבות שידרוש אבו מאזן במכתב בוש היא בנושא הפסקת ההתנחלויות של ישראל והפסקת בניית גדר הבטחון.

   אולם מקורות בוושינגטון הבהירו כי בוש אינו מתכוון לספק לו מכתב שכזה. גם שר החוץ הפלסטיני, נאסר אל קידווה, "ירד מהעץ הגבוה" של בקשת מכתב, ואתמול הוא כבר דיבר על אפשרויות דיפלומטיות אחרות.

   

  פגישת בוש - אבו מאזן תהיה קשה

   

  אבו מאזן ימצא בבית הלבן בן ברית רק בנושא אחד: הדרישה מישראל להפסיק לבנות בהתנחלויות בצורה שתמנע בעתיד הקמת מדינה פלסטינית בעלת רצף טריטוריאלי. גורם דיפלומטי בוושינגטון העריך כי אבו מאזן "יקבל הרבה חיבוקים בחוץ מול המצלמות, אבל בפנים יהיו לו שיחות קשות". בחלק הגלוי עשוי הנשיא בוש לברכו על אומץ לבו, הצהרותיו הפומביות נגד הטרור ועל הצורך לסייע לו כלכלית. יתכן שתהיה הצהרה מעשית של סיוע כלכלי ישיר לפלסטינים של עשרות מיליוני דולר".

   

  אמש אמר דובר הבית הלבן, סקוט מקללן, לקראת הפגישה בבית הלבן ש"חשוב להתקדם לפירוק רשתות הטרור והארגונים" - רמז נוסף ללחץ הצפוי היום על אבו מאזן בנושא זה.

   

  בוש יאמר דברים שהוא ומזכירת המדינה שלו אומרים בפומבי גם בהזדמנויות אחרות, ובראשם שאסור לישראל לנקוט פעולות כלשהן בהתנחלויות שיקבעו מראש את התוצאה של הסדר הקבע.

   

  אולם בפגישות בחדר הסגלגל ישמע אבו מאזן ביקורת קשה מהנשיא בוש על כך שאינו מתחיל לטפל בטרור הפלסטיני ברמה המעשית, ויידרש לוודא שהוראותיו מבוצעות בשטח ושהרפורמות הדמוקרטיות מתקדמות.

   

  מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, רמזה על הצפוי לאבו מאזן בבית הלבן, בנאום שנשאה בוועידת איפא"ק: "הנשיא יבהיר באופן חד משמעי שיש התחייבויות שצריך למלא ויש מטרות שצריך להשיג. הפלסטינים חייבים לקדם את הרפורמות הדמוקרטיות וחייבים לפרק את רשתות הטרור".

   

  על פי רייס לא יכול להתקיים תהליך של שלום בין שתי מדינות שאחת מהן אינה דמוקרטית. "אנחנו לא נלך בדרך הזו יותר", הדגישה רייס והזכירה את מאמצי ממשל קלינטון להשיג שלום בין ישראל הדמוקרטית לבין משטרים טוטאליטריים בסוריה וברשות הפלסטינית.

   

  רייס: לא היה שום דיון במכתב

   

  הלילה ערכה קונדוליזה רייס חזרה גנרלית עם אבו מאזן ובכירי הרשות הפלסטינית שהיו אורחיה לארוחת ערב רשמית בבניין מחלקת המדינה. רייס הבהירה בראיון לסוכנות הידיעות הצרפתית כי בוש אינו מתכוון להעניק לאבו מאזן מכתב. "לא היה שום דיון במכתב שאני מודעת לו", אמרה מזכירת המדינה, "המילים שלנו קיימות. הוא קיבל את ההתחייבות", הוסיפה רייס והתכוונה לחזון המדינה הפלסטינית.

   

  בראיון לפני פגישתה עם אבו מאזן, שהתקיימה הלילה במחלקת המדינה, הבהירה רייס כי "צריך להיות מאמץ מקסימלי למלחמה בטרור ולהתמודד עם הבעיות הבטחוניות. יש לעשות את המקסימום כדי לדבוק בהתחייבויות למפת הדרכים".

   

  מזכירת המדינה הבהירה כי ישראל צריכה לעמוד בהתחייבויותיה בפסגת שארם להעניק לפלסטינים חופש תנועה, אך גם הדגישה את הנדרש מהפלסטינים. "אני חושבת שמצב כוחות הבטחון הוא עדיין נושא שדורש טיפול. הם צריכים לעבור רפורמות נוספות, למרות שנעשו שינויים מבניים רבים. בואו לא נמעיט מהעובדה שאבו מאזן עשה הרבה", אמרה רייס.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  בפגישה עם חברי קונגרס
  צילום: איי אף פי
  צילום: רויטרס
  פגישת אבו מאזן ורייס
  צילום: רויטרס
  מומלצים