שתף קטע נבחר

מסמכי FBI: ב-2002 עצירים התלוננו על חילול הקוראן

ממסמכים שמתעדים ראיונות של סוכני FBI עם עצירים בבסיס גוואנטנמו שבקובה עולה כי לפני כשלוש שנים היו תלונות על סוהרים שחיללו ספרי קוראן. בפנטגון דוחים את הטענות ואומרים שהמידע לא אומת. הארגון לחירויות האזרח בארה"ב: "הממשל האמריקני ממשיך להעלים עין מיחס מבזה לעצורים"

האשמות חדשות בפרשת חילול הקוראן: עצירים במחנה גואנטנמו בקובה האשימו את הסוהרים האמריקנים בהשלכת ספר קוראן לאסלה ב-2002, כך עולה ממסמכים של ה-FBI שפורסמו הלילה (חמישי) על ידי ארגון זכויות אדם אמריקני.

 

הגילוי הזה מתפרסם בעקבות טענה דומה אותה פירסם השבועון "ניוזוויק" לפני כשבועיים. אולם נוכח גל של מחאות אלימות ברחבי העולם, בהן נהרגו לפחות 16 מפגינים מוסלמים, ונוכח ביקורת קשה מצד הממשל, חזר בו השבועון מהפירסום.

 

הפירסום ב"ניוזוויק" התבסס על מקורות בממשל, אולם הפנטגון בתגובתו לסיפור אמר כי לא ידוע לו על "האשמות או טענות מצד העצירים" בגין חילול הספר הקדוש למוסלמים.

 

ואולם כעת מתברר כי בידי הממשל היו עדויות על חילול הספר מפי עצירים במתקן השמור. על פי מאות המסמכים שפרסם ארגון ACLU, ב-2002 התלוננו עצירים בגוואנטנמו כי שומרים בבסיס המעצרים פגעו בקוראן. ה-ACLU השיג את המסמכים מה-FBI מתוקף צו של בית משפט פדרלי במסגרת תביעה שהתבססה על חוק חופש המידע האמריקני. מדובר במסמכים שרובם מתעדים ראיונות שקיימו סוכני FBI עם העצירים.

 

באחד הראיונות שהתקיים באוגוסט 2002 העיד עציר כי הסוהרים השליכו עותק של הקוראן לתוך האסלה. אחרים דיווחו כי הם בעטו בקוראן והשליכו אותו לרצפה. חלק מהאסירים התלוננו גם על כך ש"לא מאמינים" נגעו בספר הקדוש.

 

הפנטגון מכחיש, שוב

 

הלילה, עם חשיפת המסמכים, אמר בכיר בפנטגון כי ב-14 במאי ראיינו גורמים רשמיים בבסיס המעצרים את אותם עצירים מחדש, והטענות לא אומתו. הבכיר גם דחה את טענות העצירים שהחוקרים חיללו את הקוראן כאמצעי להפחיד אותם ולאיים עליהם. גם דובר הבית הלבן אמר כי לטענות של העצירים היו "בעיות אמינות". סקוט מקללן אמר: "אנו יודעים שפעילי אל-קאעידה אומנו למסור הצהרות כוזבות כדי להוליך שולל את החוקרים.. זו טקטיקה שלהם".

 

גורמים רשמיים ב-FBI הדגישו כי המסמכים משקפים תלונות של מספר עצירים בודדים שרואיינו על ידי סוכני FBI ולא יותר. ה-FBI לא חקר את הפרשה משום שמדובר בתחום אחריותו של הפנטגון.

 

מהעדויות המופיעות במסמכים עולה כי מלבד חילול הקוראן, התלוננו העצירים על יחס משפיל, אלימות והתעללות מינית, ניסיונות התאבדות ושביתות רעב.

 

ה-ACLU טען בתגובה: "הממשל האמריקני ממשיך לעצום עיניו נוכח ראיות מוצקות ליחס משפיל ומבזה לעצירים הנמצאים תחת חסותו".

 

אתמול הטיח ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" ביקורת חריפה בארה"ב על המשך החזקתם של העצירים בגואנטנמו. בדו"ח השנתי של הארגון כונה המחנה "הגולאג של ימינו" בשל שיטות החקירה הקשות המופעלות בו, הגובלות בעינויים. הארגון טען כי העובדה שארה"ב מחזיקה בעצירים ללא משפט נוגדת את אמנת ז'נווה ומפירה את זכויותיהם הבסיסיות. 

 

העדויות על חילול הקוראן - אלה שפורסמו ב"ניוזוויק" ואלה שנחשפו כעת במסמכי ה-FBI - מצטרפות לעדויות קודמות של ארגון הצלב האדום. הארגון הודיע בשבוע שעבר כי אסף עדויות על חילול הקוראן בשנים 2002-2003 והעלה את הנושא בפני אנשי הפנטגון.

 

דובר הפנטגון אמר כי נוכח המידע שמסר הצלב האדום חודדו ההנחיות לסוהרים לנהוג בכבוד כלפי הקוראן ולאחר מכן לא העביר הצלב האדום האשמות דומות נוספות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יש עדויות על חילול אבל הממשל מכחיש. ספר קוראן (אילוסטרציה)
צילום: זום 77
מומלצים