שתף קטע נבחר

לראשונה: אסטרואיד ייקרא על שמו של תלמיד תיכון ישראלי

רון נוימן זכה בציון לשבח מנאס"א על מחקר שעשה בתקופה שהיה תלמיד תיכון. הפרס: גרם שמיים שייקרא על שמו - Ronneuman 17097. עבודתו הקודמת בתחום חקר המים, זכתה אף היא לשבחים רבים

תלמיד תיכון ישראלי, רון נוימן, זכה ב-2003 בתחרות שנערכה בקליבנד, אוהיו (ארה"ב). הפרס על זכייתו יהפוך את נוימן לכוכב של ממש - אסטרואיד שהתגלה זה מכבר ייקרא על שמו, כאות על הישגיו המדעיים. זהו אינו הפרס היוקרתי הראשון בו זוכה נוימן בן ה-19. לפני מספר חודשים הוא קיבל ציון לשבח מנסיכת הכתר השבדית, בתחרות בינלאומית העוסקת בחקר המים, על מחקר שערך בתחום טיהור המים.

 

התחרות ב-MIT נערכה ב-2003, בתקופה בה היה נוימן תלמיד בבית-הספר התיכון "אהל שם" ברמת-גן. הוא זכה במקום השני ובציון לשבח מטעם נאס"א, סוכנות החלל האמריקנית. הפרס על הזכייה - כינוי גרם שמיים על שם הזוכה - שמור בדרך כלל למגלים וחוקרים חשובים. האסטרואיד שייקרא על שמו של הצעיר, Ronneuman 17097, התגלה בחודש מאי 1999.

 

האסטרואיד "רוננוימן" התגלה ב-1999 בידי המצפה האוטומטי ע"ש לינקולין לאיתור עצמים קרובי ארץ - Lincoln Laboratory's Near-Earth Asteroid Research, המכונה בקיצור LINEAR.

 

בכך, מצטרף הצעיר לידוענים אחרים שגם על שמם נקראים גרמים שמיימיים. ג'ון לנון, אלברט איינשטיין והצייר ואן גוך, הם דוגמה לאישים שזכו לגרם שמים על שמם, כאות הערכה על פועלם לקידום התרבות, המדע והיצירה האנושית. לפני כארבע שנים זכה חוקר האסטרואידים הישראלי אילן מנוליס באסטרואיד על שמו - מנוליס 13615. נוימן הוא תלמיד התיכון הראשון שזוכה לפרס יוקרתי ונוצץ כל כך.

 

בעבודתו הקודמת, שזכתה להערכה רבה בעולם המחקר, פיתח נוימן בקטריות מהונדסות שמסוגלות לזהות הרעלה במים. בין ישומי הפיתוח העיקריים: איתור הרעלות ורמות גבוהות של זיהומים במים, העשויים להיגרם כתוצאה מזיהום מכוון בחומרי לחימה ביולוגיים.

 

במחקרו, פיתח נוימן בקטריות מהונדסות שמסוגלות לזהות הרעלה במים באמצעות חלבון ששובט ממדוזה. כאשר החיידקים מזהים שינוי בסביבתם ניתנת פקודה לייצר את החלבון הזוהר ששובט מהמדוזה וכך, באמצעות מדידה שמתבצעת על ידי מצלמה מיוחדת, ניתן לזהות את ההרעלה. 

 

נוימן סיים את לימודיו בבית הספר התיכון, בהצטיינות, והתגייס לשירות צבאי בחיל המודיעין.

 

אבי בליזובסקי, עורך אתר "הידען", השתתף בהכנת הידיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נוימן. יצא כוכב
צילום: siwi
נוימן במעמד הענקת הפרס הקודם
צילום: siwi
צילום: siwi
צילום קבוצתי עם נסיכת שבדיה. "ציון לשבח"
צילום: siwi
מומלצים