שתף קטע נבחר

בין החשודים בהזמנת הריגול: פלאפון, סלקום, yes ויבואנית וולוו

שורה של בכירים בחברות גדולות וידועות במשק הישראלי הובהלו למעצר בעקבות הזמנת "הסוסים הטרויאנים" במחשבי החברות המתחרות. בין העצורים: סמנכ"ל הכספים של "יס", אנשי המודיעין העסקי של "פלאפון" ו"סלקום", מנכ"ל חברת "המפעיל" ומנכ"ל יבואנית וולוו והונדה "מאיר". הם טענו בבית המשפט כי לא ידעו שהחוקרים הפרטיים שפעלו מטעמם השתמשו באמצעים בלתי חוקיים

מזמיני המידע יושבים במעצר: הכניסה למפלג ההונאה של משטרת מחוז תל אביב, בניין עלוב ומוזנח ברחוב הרכבת שבדרום העיר, נראתה בשבוע האחרון כמו כניסה לוועידת העסקים. הכל בזכות כמות המנכ"לים והסמנכ"לים של החברות הגדולות במשק שהגיעו לשם, חלקם בליווי משטרתי. החברות הנפגעות הן רבות ומגוונות, כמו חברת הסלולר אורנג', חברת הכבלים הוט, חברת המחשבים מלמ, מי עדן, חברות הפירסום שלמור אבנון עמיחי, ראובני פרידן, היחצ"ן רני רהב, יבואנית פולקסווגן צ'מפיון מוטרוס ועוד.

 

 

אבל הסיפור המעניין לא פחות הוא החברות שניסו להשיג את המידע. חוקרי המשטרה פשטו בבוקר יום רביעי שעבר על משרדי חברת "יס" בכפר סבא, ולאחר הפשיטה נעצר סמנכ"ל הכספים כתריאל מוריה, בחשד כי החברה שאבה מידע מחברת "הוט".

 

במקביל נעצרו גם שי רז, מנהל מחלקת מודיעין עסקי ב"פלאפון", וכן עופר רייכמן, מנהל מחלקת מודיעין עסקי ב"סלקום". עוד נעצר עוזי

סוס טרויאני: הקורבנות והחשודים
הקורבנות החשודים

אמנון ז'קונט

מיכאל האפרתי
שלמור-אבנון-עמיחי אין מזמין
צ'מפיון מוטורס מאיר
HOT YES
רני רהב סלקום ופלאפון
צילומעתיק המפעיל
ראובני-פרידן סלקום
אייס קנה ובנה אין מזמין
מלמ מערכות אין מזמין
שקם אלקטריק אין מזמין
עלית-שטראוס אין מזמין
עיתון גלובס אמדוקס
מי עדן תמי 4

מור, מנכ"ל "מאיר" למכוניות ומשאיות יבואני וולבו והונדה בישראל, המוכר לאוהדי הספורט בזכות היותו חשב קבוצת הכדורגל מכבי חיפה. במקרה הזה, על פי החשד, חברת וולוו היא ששאבה מידע מחברת צ'מפיון מוטורס. השניים הובאו ביום שישי להארכת מעצר.

 

גם המנכ"ל של חברת "המפעיל", יורם כהן, נעצר על ידי חוקרי מפלג ההונאה, בחשד שהחברה קיבלה מהחוקרים הפרטיים חומרים מהחברה המתחרה "צילומעתיק".

 

ה"קומבינה" הגדולה ביותר של הוצאת המידע מהחברות היתה סביב חברת "אורנג'", שביום רביעי התלוננה על כך שהסוס הטרויאני הוחדר למחשביהם של חברות הפרסום שלמור אבנון עמיחי, ראובני פרידן והיחצ"ן רני רהב - שלושתם מחזיקים את התקציבים של החברה. ביום חמישי עוכב לחקירה בכיר בחברת "פלאפון" המתחרה וגם ל"סלקום" הגיעו חוקרי ההונאה כדי לבדוק האם גם הם קשורים לשאיבת המידע מחברת אורנג'.

 

לבית משפט השלום בתל אביב הובאו, ללא אזיקים, מוריה מור וכהן. השלושה חשודים בחדירה לחומר מחשב בכדי לעבור עבירה, הכנת נגיף מחשב, הפצה של נגיף מחשב, עבירות על חוק הגנת הפרטיות, האזנת סתר, קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועוד סעיפים נוספים.

 

לטענת המשטרה, הזמינו הבכירים חומר עסקי על מתחריהם, תוך שהם משתמשים בשירותיו של משרד חקירות פרטי. על פי החשד, החומר שהושג עבורם והועבר לידיהם הושג בדרך של חדירה למחשבי המתחרים תוך הפצת נגיף מחשב והאזנת סתר. בחיפושים שנערכו במשרדיהם נתפס חומר עסקי רגיש של המתחרים. חוקרי מפלג ההונאה סבורים כי מבדיקת החומר ניתן להבין בעליל שחומר מסוג כזה יכול להיות מושג אך ורק בדרך של ביצוע עבירה, ולא בדרך אחרת.

 

עוזי מור ויורם כהן טענו בחקירתם שדרך השגת החומר ודרך ההתקשרות עם משרד החקירות הפרטי היא אכן הדרך בה השיגו את החומר, אך לטענתם לא ידעו שהדבר הושג בדרך של עבירה. בבית המשפט טען פרקליטו של מור, עו"ד גיורא אדרת, כי מודיעין אזרחי היתה חברה "מכובדת ומובילה בארץ בתחום החקירות", ובמשך שנים עבד מור לצידה. במהלך השנים התקבל מהחברה מידע מסוגים שונים, כפי שמשרד חקירות נותן ללקוח. לטענת מור, בסוף שנת 2004 נוצר חשש לדליפת מידע מתוך החברה. מטבע הדברים, הם פנו לחברת מודיעין אזרחי כדי לבדוק את אותה דליפת מידע. בהמשך הדרך התקבלה עבודה המתייחסת למתחרה עסקי מסוים, ועבודה זו "קיימת ונמצאה ולא הוסתרה".

 

עוד טען עו"ד אדרת כי הוצגו בפני המשטרה מסמכים, שבהם החתים מור את מודיעין אזרחי על התחייבות לפעול אך ורק בהתאם לחוק. כאשר נשאל מור בחקירתו האם היה מודע לאי חוקיות הפעולה, השיב לחוקרים: "שאני מתקשר עם חברה כל כך גדולה, בעלת מוניטין, ומחתים אותם על מסמך, נותנים לי דוגמא שאוספים חומר מפחי אשפה, אז מבחינתי כלקוח זה מספק אותי".

 

עורך הדין אדרת אמר בבית המשפט: "האם האדם הסביר, במעמדם של החשודים האלה, צריך היה לדעת ולהבין כשהוא מקבל חומר מחברה כמו מודיעין אזרחי, שהוא הושג בדרכים לא חוקיות? לגבי איך הושג החומר, באיזה אמצעים, איזה פעולות עשו - זה לא מעניינו. המשטרה תבדוק את מודיעין אזרחי ותעשה את עבודתה, ללא קשר לחשודים בכלל". עוד טען עו"ד אדרת: "לצורך מה בנויים וקיימים אותם עשרות ומאות משרדי חקירות בארץ, שפועלים על פי חוק ורישוי? לצורך מה? לצורך איסוף מידע בצורות כאלה ואחרות, על מנת לשרת את הגורמים שמזמינים את המידע ולבוא ולומר שעצם העובדה שפניתי למודיעין אזרחי וביקשתי או לא ביקשתי, או התנדבו לתת לי מידע להפוך את זה לאיזשהו דבר שאסור מיסודו, שהוא בעייתי, זה לא נכון".

 

גם יורם כהן, מחברת "המפעיל" טען טענות דומות לאלה של מור, ואמר כי היה בטוח שהחומר הושג באמצעים כשרים. עורכת הדין אסתר בר-ציון, פרקליטתו: "כהן הוא לקוח של חברת מודיעין אזרחי, הזמין עבודה, תוך שהוא נקט בכל אמצעי הזהירות כדי לוודא שמי מטעם חברת מודיעין אזרחי לא עובר על החוק. אין לו שום עניין בלעבור על החוק, גם לא בשם חברת המפעיל, ולא למען שום חברה במשק".

 

גם סמנכ"ל הכספים של "יס" כתריאל מוריה, המיוצג ע"י עו"ד נבות תל-צור טען כי ההסכם שעליו חתמו חברת "יס" עם מודיעין אזרחי נערך על ידי עורכי דין מהמובילים בארץ, ומדובר בהסכם משפטי ויש בהסכם הוראה חד-משמעית לפעול על פי חוק, "כך שיש לעבוד על פי החוק בלבד". עו"ד תל-צור הבהיר: "מרשי האמין כי החומר נאסף בפומבי, נחלת הכלל, או פחי אשפה, יש הרבה דרכים לקבל חומר שלא מושג שלא על פי חוק".

 

בהחלטתו כתב השופט מרדכי פלד כי בנסיבות אלה, ובשים לב לכך שיש בנמצא ראיות, המעלות את אותו חשד סביר כנגד החשודים בדבר הקשר הפסול, שנוצר בינם לבין חשודים אחרים בפרשה זו, הכל למען השגת מידע כלכלי חיוני, שערכו רב, בדרך פסולה בתכלית - הוא מאריך את מעצרם בחמישה ימים.

 

ביום ו' האחרון הובאו לבית המשפט הבכירים מחברות הסלולר. פרקליטו של עופר רייכמן, מנהל המודיעין העסקי של חברת "סלקום", עורך הדין מוטי לזר, אמר בבית המשפט כי מדובר באדם שרק לפני 5 חודשים השתחרר משירות הביטחון, "הפרשה לא קשורה אליו ואין לו שום קשר לעניין הזה". השופט פלד לא קיבל את הדברים וכתב כי עולה חשד סביר שרייכמן וכן מנהל המודיעין העסקי של "פלאפון", שי רז, ידעו כי חמור רגיש וחסוי המועבר מתוך חברות מתחרות יכול להיות מושג רק בדרך בלתי חוקית. הוא האריך את מעצרם בשלושה ימים. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
מעצר שי רז מחברת פלאפון, באמצע היום
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
מור. החתמתי אותם על התחייבות
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
כהן. רק הייתי לקוח שלהם
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
מוריה. אולי זה הגיע מפחי אשפה?
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
רייכמן, מנהל מחלקת מודיעין עסקי ב"סלקום"
צילום: אבי כהן
מומלצים