שתף קטע נבחר

ארה"ב: צמיחה 3.5% ברבעון הראשון

יותר מכפי שהעריכו עד כה, אבל פחות ממה שציפו

במשק האמריקני נרשמה צמיחה בקצב 3.5% (חישוב שנתי) ברבעון ינואר-מרץ - מסר היום (ה') משרד-המסחר הפדראלי.

 

מומחי המשרד ציינו כי זהו שיפור ניכר, לעומת ההערכה הראשונית (מהחודש

שעבר) ולפיה היו 3.1% בלבד; הם הודו כי המשק לא עמד בציפיות שדיברו (בממוצע) על צמיחה בשיעור 3.6% בדיוק.

 

פרשנים ציינו כי התוצאה משביעת-רצון: אמנם אין זה קצב אדיר (והוא אף מציין האטה לעומת 3.8% שנרשמו, לפי חישוב קצב שנתי, באוקטובר-דצמבר אשתקד - האטה שנגרמה בגלל האמרת מחירי הנפט ובגלל העלאת הריבית בארה"ב), אבל זהו קצב שאינו מהווה סכנה להתפרצות אינפלציונית ומצד שני אינו איטי במידה שתמנע יצירת מקומות-עבודה.

 

המומחים הסבירו כי השיפור חל עקב נתוני גירעון-הסחר - אשר קטן במידת-מה, וכך היווה נטל יותר קל; וסיבה נוספת לשיפור הינה גידול ההוצאה על פרוייקטים בתחום הדיור.

 

ואכן, באפריל נרשם כי המעסיקים הוסיפו 274 אלף מישרות חדשות. זה שיפור לעומת 146 מישרות חדשות שנוצרו בחודש מרץ. מעריכים כי הזהירות הכללית במשק (שגרמה להחמצת הציפיות בקשר לקצב הצמיחה) תגרום לכך שבחודש הנוכחי ייווצרו רק 175 אלף מישרות חדשות - לא מספר מרשים במיוחד, אבל מכובד למדי.

 

ההערכה לגבי אפריל-יוני מדברת על קצב צמיחה בין 2.8% ובין 3.5% בערך. זאת, לפי סקר בקרב כמה אנליסטים, שנערך לפני לפני היוודע נתוני הצמיחה של הרבעון הקודם. הסיבה להאטה היחסית - האמרת מחירי הנפט, אשר נחלצו מהרמה של 49 דולר ופחות (כמו בחוזים לגבי יוני) ומצויים כעת (חוזים לגבי יולי) ברמה של 51 דולר בערך.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים