שתף קטע נבחר

יפנים שנלחמו במלחה"ע ה-2 אותרו בפיליפינים

השניים פנו ליפני שהגיע לאי הפיליפיני מינדנאו על-מנת לאתר שרידים של הרוגי המלחמה. הם ייפגשו במהלך סוף השבוע עם נציגים בשגרירות יפן במנילה, שיבדקו האם אכן מדובר בחיילים והאם הם יודעים שהמלחמה כבר נגמרה

60 שנה אחרי תום המלחמה: שני גברים יפנים, בני 86 לערך, שככל הנראה שירתו כחיילים בזמן מלחמת העולם השנייה וחיו מאז בג'ונגל הפיליפיני, אותרו לפני ימים ספורים. האם הם שמעו על שתי פצצות האטום שנחתו על הירושימה ונגסאקי? האם הם יודעים שיפן נכנעה ושהמלחמה תמה? את זאת יצטרכו לברר נציגי שגרירות יפן, שייפגשו עם השניים במהלך סוף השבוע.

 

שני הקשישים אותרו באי מינדנאו, שבדרום הפיליפינים, ככל הנראה כאשר פנו מיוזמתם לאדם ממוצא יפני, שהגיע לאי על-מנת לאסוף את שרידיהם של הרוגי המלחמה. השניים, שברשותם נמצא ציוד ישן של צבא יפן, טענו שברצונם לחזור למולדתם, אך הביעו חשש כי ייאלצו לעמוד בפני בית דין צבאי.

 

"אם זה נכון, זה סיפור מדהים", אמר קונסול יפן במנילה, אקיו אגאווה, בשיחה עם סוכנות הידיעות איי.אף.פי. לדבריו, "בשלב זה אנחנו עוד לא יכולים לקבוע בוודאות שאכן מדובר בחיילים לשעבר. נדע יותר בשלב מאוחר יותר".

 

נספח התקשורת של שגרירות יפן בפיליפינים, שוהיי אוגאווה, אמר כי השניים הם ככל הנראה יושיהו יאמאקווה, בן 87, וצוזוקי נקאוצ'י, בם 85 - שארצם הניחה כי שניהם נהרגו בסוף המלחמה ב-1945.

 

לפי דיווחים שונים בכלי התקשורת ביפן, השניים חיו עם קבוצות של מורדים מוסלמים. אחד מהם אף התחתן והקים לו משפחה. לא מדובר בדיווחים מפתיעים, משום שמינדנאו מהווה מזה שני עשורים כבית לקבוצות מורדים מוסלמים, וחלקים נרחבים ממנו נמצאים מחוץ לשליטת הממשלה.

 

ה"סאנקי שימבוּן" דיווח כי השניים השתייכו ככל הנראה ליחידת "הפנתרים", ש-80 אחוזים מלוחמיה נהרגו במהלך הקרבות. גורמים רשמיים ביפן העריכו כי כ-40 חיילים יפנים, פליטי המלחמה ההיא, עדיין מתגוררים ביערות הפיליפינים, מוכרזים כנעדרים על-ידי הממשלה בטוקיו.

 

יפן פלשה לפיליפינים בשנת 1941, זמן קצר לאחר ההפגזה בפרל הרבור, וכוננה שם ממשלת בובות אכזרית. במהלך חודשי הלחימה האחרונים התנהלו במקום קרבות מרים עם חיילי צבא ארצות הברית, שהתמקדו בעיקר באיים ההרריים והמיוערים.

 

חיילים ביערות

 

לא מדובר במקרה הראשון של חיילים יפנים שנמצאו לפתע במעבה היערות בפיליפינים. כבר בשנת 1974 עלה לכותרות סיפורו של הירוּ אוֹנוֹדה, קצין יפני שאותר בג'ונגל וכלל לא ידע כי המלחמה כבר הסתיימה.

 

הוא אותר באי לובאנג והודיע כי הוא "מסרב להיכנע לפיליפינים ולעזוב את המקום". רק לאחר שמפקדו לשעבר הגיע למקום, לאחר שהוטס במיוחד לשם כך, הוא השתכנע לעזוב את המקום. הוא חזר ליפן ולאחר מכן היגר לברזיל.

 

חייל אחר, שויצ'י יוקואי, אותר בגוּאם בשנת 1972. הוא חזר ליפן ומת בשנת 1997.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נמצא בג'ונגל. צוזוקי נקאוצ'י
צילום: רויטרס
מומלצים