שתף קטע נבחר

אלפי תלמידים לא יוכלו לצאת למסע בפולין

הסיבה: "מינהלת פולין" במשרד החינוך, הממונה על המכרזים לרכישת כרטיסי הטיסה מעכבת את ההתקשרות עם חברות התעופה מזה כארבעה חודשים. כאשר בחינות הבגרות כבר בעיצומן, נראה שאלפי תלמידים ימשיכו לחלום על המסע לפולין

יותר מ-250 משלחות לפולין ובהן אלפי תלמידים לא יוכלו לצאת למסע השורשים, כך נודע ל-ynet. הסיבה - "מינהלת פולין" במשרד החינוך, שממונה על המכרזים, מעכבת מזה כארבעה חודשים את ההתקשרות עם חברות התעופה.

 

לפי שעה לא נקבעו תאריכים למשלחות האמורות לטוס בחודשי הקיץ - יוני, יולי ואוגוסט. כתוצאה מהעיכוב, לא עוברים בני הנוער בבתי הספר את ההכנה למסע. כאשר עונת הבגרויות נמצאת בעיצומה, נראה שאלפי התלמידים שהיו אמורים לצאת לפולין יישארו בבית.

 

משרד החינוך מארגן את משלחות בני נוער לפולין כחלק מהפעילות החינוכית. משלחות בני הנוער הראשונות החלו לנסוע בשנת 1983.

 

על-פי חוזר מנכ"ל משרד החינוך משנת 1999 שמוקדש למסעות בני נוער לפולין ולצ'כיה: "מערכת החינוך בישראל רואה את עצמה מחויבת להנחיל את מלוא המשמעויות ההיסטוריות, המוסריות והחינוכיות, הן היהודיות הן האנושיות, של הגורל היהודי". המסע מוצג כשיאו של תהליך חינוכי לימודי הנמשך לאורך זמן ומתבצע בכמה שלבים.

 

בחוזר מוצגת עמדת משרד החינוך בנושא מסעות בני נוער לפולין, מטרות המסע, ההכנות הנדרשות לקראתו, עקרונותיו, תוכנית המסע והפעילויות החינוכיות שיש לערוך במהלכו.

 

מצעד של מכרזים וביורוקרטיות 

 

בשנים האחרונות פרסם משרד החינוך רשימה של חברות תעופה מומלצות: לוט, ארקיע ואל-על. מזה כשנתיים פועלת בהוראת מנכ"לית משרד החינוך "מינהלת פולין", שאחראית על חידוש המכרזים מול חברות התעופה, תיאום תאריכי טיסה ושמירה על מחיר מקסימלי לכל תלמיד של עד 1,750 דולר.

 

כיום יוצאות משלחות בני נוער לפולין במסגרות של בתי-ספר, תנועות נוער, צה"ל וכל מוסד או ארגון חינוכי שבפיקוח משרד החינוך. מאז החלה מינהלת פולין לפעול, נעשה תיאום התאריכים והטיסות בעייתי יותר ובתי הספר החלו להתחרות על תאריכים מבוקשים.

 

בעיה נוספת היא שמשלחת לא יכולה לצאת, אלא במטוס עם נוסעי המשלחת בלבד. המטרה המקורית היתה להוזיל עלויות. התוצאה בפועל היתה צמצום מספר התאריכים והמטוסים היוצאים מישראל למשלחות.

 

בתגובה לדברים שולל מנהל מינהל חברה ונוער, נח שלו, את הטענה כאילו בוטל המכרז. לדבריו "טרם התקבלה החלטה כלשהי במכרז הנדון על-ידי ועדת הרכישות. רק ועדה זו, מתוקף חוק, מוסמכת לקבל החלטות בעניין זה. משרד החינוך עושה כל מאמץ כדי לסיים את ההליך בהקדם כדי לאפשר לכל מוסדות החינוך שמתכננים לצאת לפולין, לצאת במועד הקבוע להם". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה מילנר, לע"מ
מצעד החיים
צילום: משה מילנר, לע"מ
צילום: איי פי
צועדים למחנה המוות אושוויץ. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים