שתף קטע נבחר

אבו מאזן: תם עידן ההתאבדויות

בראיון לרשת ABC אמר ראש הרשות שהפלסטינים התחילו "לדון בתרבות האלימות ומסתכלים על זה כעל משהו שצריך לגנות". עם זאת, הוא הבהיר כי הכל תלוי בהצלחת השיחות עם שרון

"אני מאמין שתם עידן ההתאבדויות", כך אמר היום (א') יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בראיון לרשת ABC האמריקנית.

 

אבו מאזן הדגיש, כי "חשוב לבחון את התגובה של כל הפלסטינים. התחלנו לדון בתרבות האלימות והפלסטינים מסתכלים על זה כעל משהו שצריך לגנות. כל בודד שיבצע מבצע כזה לא יזכה לתמיכה".

 

אך יו"ר הרשות הזהיר, כי אם השיחות שיערוך עם ראש הממשלה, אריאל שרון, יהיו עקרות המצב יחזור לקדמותו. "בחודש הבא צפויה פגישה עם ראש הממשלה הישראלי. אני מקווה שהפגישות יהיו פוריות, אבל אם הפגישות לא יניבו תוצאות, תהיה אכזבה בצד הפלסטיני, הייאוש ואובדן התקווה יחזרו ואתם המחשבות הישנות".

 

עוד הצהיר אבו מאזן כי הישראלים "יצטרכו להקשיב לנשיא בוש אם הם רוצים להתקדם". על פירוק תשתיות הטרור אמר: "זה לא הזמן המתאים לדבר על הנושא", אבל הבהיר שהוא מקדם את הפלסטינים לקרוא ל"רשות אחת, חוק אחד". לדבריו, "בארבעת החודשים האחרונים השגנו הרבה. החל מהפסקת האש, דרך איחוד כוחות והורדת האלימות ב-90 אחוז, וכלה בהורדת ההסתה ביותר מ-90 אחוז. האווירה מתאימה לתהליך מדיני".

 

כל חיסול יביא לפרוץ אינתיפאדה חדשה

 

בתוך כך פורסמו ברשות הפלסטינית רשימות של מבוקשים שהעבירה ישראל, ובהן מופיעים 450 מבוקשים שישראל סיווגה בשתי קבוצות: אלו שישראל הודיעה כי תפסיק לרדוף אותם, ואלו שהודיעה כי היא מסרבת להפסיק את רדיפתם.

 

בראש רשימת המבוקשים שישראל תמשיך לנסות ללכוד מופיעים ראש הזרוע הצבאית של החמאס מוחמד דף, וראש הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית, ג'מאל אבו-סמהדנה.

 

ברשות דרשו מישראל להודיע על הפסקת רדיפת כל המבוקשים, והזהירו כי סוגיית המבוקשים עלולה לפוצץ את כל מאמצי הרגיעה. עוד אמרו ברשות, כי מושקעים מאמצים אינטנסיביים לשכנע את כל המבוקשים להניח את נשקם ולהביא לצירוף מרביתם לכוחות הביטחון הפלסטינים.

 

דובר ועדות ההתנגדות העממית, אבו-עביר, אמר כי הודעת ישראל על המשך הרדיפות מעידה על כך ש"האויב הישראלי מוכיח פעם נוספת כי הוא אויב שפל שאינו בוחל בשום תחבולות כדי להגיע לאנשים עמם יש לו חשבון. ברור לנו שהפלסטיני שנכנס למחשב של כוחות הביטחון הישראליים, לעולם לא יצא ממנו אלא על ידי חיסול או על ידי מעצר".

 

לדבריו, לפלסטינים אין כל אמונה בישראלים, והחשש הוא בעיקר של מי שמופיעים ברשימות הפעילים שישראל כביכול הסכימה לחון. "ברור לנו שהדאגה המירבית צריכה להיות על אלה ששמם מופיע ברשימה שזכתה לחנינה. לאלה אנו קוראים לשמור על עצמם יותר מאי פעם".

 

אבו עביר הבהיר: "כל חיסול יביא לפרוץ אינתיפאדה חדשה, חריפה יותר. לא נוותר על אף פעיל שלנו. הדם הפלסטיני לא פחות מהדם הישראלי, וחיסול או פגיעה בפעיל כזה פותחת מחדש את שערי המלחמה, ואין מה לדבר על המשך הרגיעה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
אבו-מאזן. תם עידן
צילום: איי אף פי
צילום: AFP
מוחמד דף. ברשימת המבוקשים
צילום: AFP
צילום: איי פי
ניסיון חיסול (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים