שתף קטע נבחר

עיצומים באוניברסיטת חיפה: לא בודקים בחינות

במחאה על מה שהגדירו "תנאי העסקה בלתי הוגנים" הכריזו המתרגלים באוניברסיטת חיפה על עיצומים, במסגרתם לא יבדקו עבודות ומבחנים ולא יעניקו ציונים בקורסים. לטענת חברי הסגל, האוניברסיטה נוקטת פיטורים המוניים כדי שעובדיה לא יצברו זכויות ותק

כ-1,400 מחברי הסגל הזוטר באוניברסיטת חיפה פתחו בצהריים (יום א') בעיצומים, במחאה על מה שהגדירו "תנאי העסקה בלתי הוגנים", וכן בשל כוונת האוניברסיטה לפטר מאות מחברי הסגל, בעיקר מורים מהחוץ ודוקטורנטים.

 

בארגון חברי הסגל הזוטר טוענים כי הסיבה לפיטורים ההמוניים היא חששה של האוניברסיטה שחברי הסגל יצברו זכויות וותק.

 

בימים אלה מתכנס חבר הנאמנים של האוניברסיטה, ונראה כי עיתוי העיצומים נועד בין היתר "לקלקל את החגיגה" ולהפעיל לחץ על הנהלת האוניברסיטה, שהייתה מעדיפה שלא לעורר מהומות בעת הכינוס.

 

לפני כשלושה שבועות הכריזו חברי הסגל האקדמי הזוטר על סכסוך עבודה. במסגרת העיצומים, לא יבדקו חברי הסגל עבודות, תרגילים ומבחנים, ולא יחזירו אותם לסטודנטים. כמו כן לא יינתנו ציונים בקורסים, בקבוצות תרגול ובמעבדות. בכך למעשה ישתקו את מערך הציונים באוניברסיטה, המבוסס רובו ככולו על עבודתם.

 

יו"ר ארגון הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטת חיפה, עו"ד ורד בן-שדה, אמרה כי בשלוש השנים האחרונות חלה ירידה של 60 אחוז במספר הדוקטורנטים המועסקים בחיפה (מעל ל-200 לפני שלוש שנים ורק כ-90 כיום), וכי המשרה קוצצה ברוב המקרים מחצי לשליש. לדבריה, המספר יילך ויצטמצם גם בשנה הבאה, על פי התוכנית של האוניברסיטה. אלה שנותרו, לדבריה, מועסקים בתנאים מחפירים.

 

"הארגון ניסה בכל דרך להיכנס למשא ומתן, אולם האוניברסיטה התחמקה מדיון ענייני ויצאה בתגובה במהלך של פיטורים המוניים", אמרה בן שדה. "אוניברסיטת חיפה מדברת על 'אחריות חברתית' ועל 'אתיקה', אולם מתנהגת אל הסגל הזוטר כאילו היו עובדי קבלן נטולי זכויות. מדיניותה של ההנהלה צפויה לפגוע באיכות ההוראה באוניברסיטת חיפה ולהבריח את התלמידים לתארים שני ושלישי, לבטח את המצטיינים שבהם, ולקבע את הדירוג האקדמי של חיפה כגרועה שבאוניברסיטאות בישראל (על פי הדירוג של המועצה להשכלה גבוהה)".

 

בנוסף טוענים בארגון הסגל הזוטר, כי האוניברסיטה מתנכלת לארגון. מספר חברי ועד קיבלו מכתבי פיטורים, או שנאמר להם כי העסקתם בשנה הבאה "אינה מובטחת".

 

מהארגון נמסר כי העיצומים יימשכו כל עוד האוניברסיטה לא תודיע על ביטול הפיטורים של מאות המורים מן החוץ והדוקטורנטים, וכל עוד לא תחול התקדמות ממשית בפתרון הבעיות הקשות בהעסקת סגל זוטר כיום, כמו הדרישה למתן פיצויי פיטורין ופנסיה, הסדרת נושא העבודה בקיץ.

 

"הרוב המוחלט של חברי הסגל הזוטר מבצעים מטלות אקדמיות, החל בבדיקת עבודות ובחינות וכלה בהשתתפות בישיבות בחודשי הקיץ מבלי לקבל כל תשלום ומבלי שהאוניברסיטה תכיר בקיום יחסי עובד-מעביד באותו זמן", נמסר מהארגון. 

 

מאוניברסיטת חיפה טרם נמסרה תגובה לדברים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוניברסיטת חיפה. "תנאי העסקה בלתי הולמים"
צילום: לע"מ
פיטורים המוניים מחשש לצבירת זכויות ותק
מומלצים