שתף קטע נבחר

אמריקני גנב טלוויזיה שחור-לבן וריצה 35 שנות מאסר

בשנת 1970 גנב ג'וניור אלן מקלט טלוויזיה מקשישה בצפון קרולינה. הוא הורשע בשוד ונשלח למאסר עולם. רק כעבור כמה שנים שונה החוק שקובע עונש מירבי של 3 שנות מאסר על העבירה שביצע, אולם אלן נותר מאחורי סורג ובריח. בסוף השבוע יצא סוף סוף לחופשי - כמעט

35 שנים אחרי שנשלח לכלא בגלל גניבה של מקלט טלוויזיה שחור-לבן, ג'וניור אלן הוא סוף סוף אדם חופשי - כמעט.

 

אלן, בן 65, יצא ביום שישי משערי בית הכלא בהילסבורו, צפון קרולינה, וחתם פרשיה משפטית שעוררה סקרנות תקשורתית רבה בארצות הברית. אחת הסיבות לכך היא, שאלן נשאר לרצות את עונשו מאחורי סורג ובריח, בעוד שאסירים אחרים, שהורשעו ברצח, אונס או התעללות מינית בילדים, שוחררו הרבה לפניו.

 

"אני שמח להיות בחוץ", אמר אלן. "'עשיתי' יותר מדי זמן בגלל העבירה שביצעתי. אני לא אהיה שמח עד שאראה שלט שאומר שאני מחוץ למדינת צפון קרולינה", הוסיף.

 

אלן היה פועל חקלאי בן 30 מג'ורג'יה, שבא לצפון קרולינה לחפש עבודה. כבר אז היתה לו היסטוריה פלילית שכללה פריצות ותקיפה אלימה. הוא נתפס לאחר שהתגנב לבית לא נעול וגנב משם מקלט טלוויזיה שחור-לבן בגודל 19 אינץ', שמחירו אז היה כ-140 דולר. על פי תיק התביעה, אלן היכה את הקשישה שהייתה באותה שעה בתוך הבית אולם הוא לא הורשע בתקיפה. תחת זאת הוא נשפט בשנת 1970 למאסר עולם בגין שוד מדרגה שנייה. מאז אגב, העונש המירבי בגין עבירה שכזו הופחת במידה ניכרת - לשלוש שנות מאסר בלבד.

 

במשך שלוש השנים האחרונות הוכנס אלן לפרויקט של תקופת מבחן, במהלכה עבד כשוטף כלים במסעדה. הוא פנה עשרות פעמים לוועדת החנינות של צפון קרולינה אולם עד ינואר 2004 הוא לא זכה אפילו להיות נוכח בדיונים בעניינו, והוועדה נהגה לדחות את בקשתו באופן אוטומטי. אשתקד החליטה הוועדה לשחררו אם ימשיך להפגין התנהגות טובה. הוא התנהג אפילו טוב מהמצופה ולכן שוחרר כמה חודשים מוקדם מהמתוכנן. הייתה זו הפניה ה-26 שלו לוועדת החנינות. כעת הוא אסיר ברישיון הנושא עונש "על תנאי" למשך חמש שנים. המשמעות היא שעד שאלן יהיה אדם חופשי לגמרי, ימלאו לו 70 שנה.

 

ריץ' רוזן, פרופסור למשפטים שלקח על עצמו את ייצוגו של אלן לפני שלוש שנים אמר שהעובדה שהוא לא שוחרר לפני שני עשורי שנים היא בגדר בושה למערכת המשפטית של המדינה. "לפחות נשארו לו כמה שנים טובות לחיות", אמר. הוא ציין שלוועדת החנינות לא היה כל הסבר משכנע לשאלה מדוע לא שוחרר אלן שנים קודם לכן. "הוא לא היה האסיר הטוב ביותר, אבל הוא גם לא היה הגרוע ביותר", ציין רוזן.

 

כשכבר היה מחוץ לכתלי בית הכלא, נכנס אלן למכונית עם כמה מחבריו שהסיעו אותו חזרה לג'ורג'יה, שם הוא קיווה לפגוש קרובי משפחה ולחזור לביתו שבג'ורג'טאון, לא הרחק מהגבול עם אלבמה.

 

מנהל תוכנית המבחן שבה עדיין מצוי אלן העריך כי יהיה לו קשה מאוד להסתגל לחיים מחוץ לכלא. "כמה הוא היה צריך לשלם בשביל טלוויזיה שחור-לבן. אנחנו מתבדחים בינינו קצת ואומרים: 'כמה הוא היה מקבל אם היה גונב טלוויזיה צבעונית?'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
35 שנה בכלא בגלל גניבת טלוויזיה (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים