שתף קטע נבחר

חשש: גל של תביעות אזרחיות וייצוגיות

הנפגעים מהריגול יוכלו לתבוע פיצויים ממבצעי הריגול וממזמיניו על גזילת סוד מסחרי

גל של תביעות אזרחיות צפוי בעקבות פרשת הריגול העסקי, כך אמר אתמול עו"ד אהרון פולק, שותף בכיר במשרד עמית-פולק-מטלון ושות'.

 

גם יו"ר ועדת תביעות יצוגיות בלשכת עורכי הדין, עו"ד ארנון גרפי, כי עוד קודם לכן צפוי גל של הגשת בקשות לאישור תביעות ייצוגיות בעקבות הפרשה, על ידי תובעים שיטענו כי ערך המניות שלהם בחברות המעורבות בפרשה ירד בעקבות חשיפתה. מדובר בתביעות שהיקפן עשוי להגיע למיליוני שקלים. עם זאת מציע גרפי שלא למהר ולהגיש תביעות ייצוגיות לפני שהעובדות יילמדו כראוי.

 

הנפגעים מהריגול העסקי יכולים להגיש תביעות אזרחיות משמעותיות ביותר נגד אלה שביצעו את הריגול העסקי וגם כנגד אלה שידעו על כך שמתבצע ריגול עסקי עבורם, מסביר עוד פולק.

 

מבחינת המשפט האזרחי והפלילי, אין הבדל עקרוני בין פריצה פיזית למשרדים ובין פריצה וירטואלית באמצעות מחשב.

 

על פני הדברים, נראה כי הנפגעים מהריגול העסקי יוכלו לתבוע פיצויים ממבצעי הריגול ומזמיניו על גזל סוד מסחרי, לפי חוק עוולות מסחריות. על פי החוק, כל מידע עסקי שאינו ידוע ברבים, ושננקטו אמצעים סבירים לשמור על סודיותו, הוא בגדר סוד מסחרי. נטילתו ללא הסכמת הבעלים היא גזל סוד מסחרי, שעליה ניתן לתבוע פיצויים.

 

אם יתברר כי נעברה עברה פלילית או שיש חשד לכך, ניתן להגיש תביעה אזרחית בגין אותם המעשים. לאלו שירצו להגיש תביעה אזרחית כדאי להמתין לסופו של ההליך הפלילי - כי אז יוכלו להשתמש בקביעות בית המשפט בהליך, שיהיו ראיות משמעותיות ויחזקו את התביעה האזרחית.

 

ואולם כל מי שמכיר את התארכותם של הליכים פליליים בישראל יודע כי המתנה כזו אינה מעשית. לכן, אלו שלא ירצו להמתין ייאלצו לאסוף את הראיות נגד הפוגעים בעצמם. עם זאת, מציין עו"ד פולק, אם יוגשו כתבי אישום וגם תביעות אזרחיות, יעכב בית המשפט האזרחי את הדיון בתיקים האזרחיים, עד לתוצאות בהליך הפלילי.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
גל של תביעות בדרך?
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים