שתף קטע נבחר

ביום רביעי: כנס מדעי בנושא תופעת הקורוזיה (שיתוך)

מומחים, חוקרים ואנשי מדע ידונו בתופעה המטרידה, הגורמת מדי שנה נזקים בהיקף של מאות מיליארדי דולרים, במסגרת הכנס המדעי השני לקורוזיה, תהליכים וחומרים מתקדמים בתעשייה בבאר-שבע

תופעת הקורוזיה (בעברית - שִׁתּוּךְ) היא בלאי של מוצקים, בעקבות חשיפה לחומרים כימיים שונים. בדרך כלל, מתייחסים לקורוזיה של מתכות הנגרמת כתוצאה מחשיפה לכימיקלים ובהם מים, חומצות ועוד. בשנים האחרונות גוברת תשומת הלב גם לקורוזיה של מבנים ומונומנטים שונים, כתוצאה מהעלייה בכמות החומצות באוויר ובפרט לתופעת הגשם החומצי, כתוצאה מפליטת מזהמים.

 

אחת מההיבטים של הקורוזיה הוא בפירוק אלקטרוכימי של חומרים שונים - בעיקר מתכות וסגסוגות - כתוצאה מתגובה עם הסביבה. המולקולות שעל פני השטח של מתכות רבות מתחמצנות במגע עם אוויר. השכבה המחומצנת מגינה על חלק מהן מפני התחמצנות נוספת בשכבות הפנימיות. אך יש מתכות, כגון ברזל, בהן החמצן מסוגל להסתנן דרך פני השטח לשכבות הפנימיות ולגרום להתפוררותו.

 

לרוב, תוצר הקורוזיה הוא תחמוצת של המתכת המעורבת בתהליך. התהליך מואץ על-ידי נוכחות חומצות, בסיסים או לחות (למשל, בליה של ברזל באוויר). התהליך מכלה חלק מן המתכת וגורם אט אט להחלשת תכונותיה המבניות. קיימות סגסוגות העמידות בפני בליה, למשל פלדת אל-חלד. לפי ההערכות, הנזקים כתוצאה מקורוזיה, נאמדים בכ-280 מיליארד דולר מדי שנה, בארצות-הברית לבדה.

 

הכנס הישראלי השני יוצא לדרך

 

ביום רביעי הקרוב (1 ביוני) ייפתח הכנס הישראלי השני לקורוזיה, תהליכים וחומרים מתקדמים בתעשייה, בקמפוס המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון, בבאר שבע. במהלך הכנס שיימשך יומיים, ידונו היבטים שונים של תופעת הקורוזיה במדע ובתעשייה. בכנס הראשון השתתפו כ-250 נציגים בכירים מ-40 מפעלי תעשיה ו-9 מוסדות אקדמיים.

 

מהמארגנים נמסר, כי במסגרת הכנס ירצו ביום הפתיחה (רביעי) מדענים מובילים בצמרת התעשיה והמדע בארץ ובעולם: יאיר אמיתי מנכ"ל מתימו"פ; דר' כפיר לוצאטו מחברת לוצאטו את לוצאטו; פרופ' סמדר כהן, מהמובילות בתחום הביוטכנולוגיה בישראל מאונ' בן גוריון ופרופ' ארנון בנטור מהטכניון מהמובילים בתחום חומרי בנייה.

 

כמו כן, יתקיימו מושבים מקבילים ביניהם מושב מיוחד אשר יתמקד במחקרים מתקדמים בננו-טכנולוגיה ובביו-רפואה וחשיבותם במוצרים עתירי ידע בתעשייה. היום השני של הכנס יכלול מושב מליאה אשר ירצו בו מדענים בכירים ביותר מאירופה, כ-חמישים הרצאות במושבים מקבילים ו"מושב פוסטרים", שכולל תחרות של עבודות סטודנטים מרחבי הארץ.

 

"כנס יחיד במינו בעולם"

 

יושב ראש הועדה המדעית של הכנס וראש המרכז לחקר הקורוזיה במכללה האקדמית להנדסה, דר' אמיר אליעזר, אמר כי "נזקי הקורוזיה בעולם נאמדים במאות מיליארדי דולרים מדי שנה. בארה"ב בלבד, נזקי הקורוזיה נאמדים ב-280 מיליארד דולר הטעונים תיקון מדי שנה. המוטו של הכנס הינו קודם כל להגביר את המודעות לנזקי הקורוזיה וכמו כן, להדק את שיתוף הפעולה בין האקדמיה לתעשייה על מנת לייצר מוצרים למניעת ושיפור העמידות בפני נזקי הקורוזיה. המדובר בכנס יחיד במינו בעולם המשלב מספר רב של תחומים ובהשתתפות בכירים בעולם מתעשיות רבות".

 

מבין הפרוייקטים שיוצגו במסגרת הכנס: קורוזיה בחומרי בניה, בתעשייה הכימית, השמנים וטכנולוגיות חדישות, טכנולוגיות מתקדמות להגנה על משטחים, מדע וטכנולוגית המגנזיום, קורוזיה בננוחומרים וביוטכנולוגיה, שתלים חכמים בביוטכנולוגיה ועוד.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים