שתף קטע נבחר

קשה להוכיח עבירות מחשב

בעולם התאגידי, אשר נבחן יותר ויותר בעיניים משפטיות, יש לבחון היטב אם יש תשתית ראייתית מספקת בכדי להוכיח מי פרץ למחשב ומהי התוכנה אשר הותקנה בו. לשם כך, יש צורך בהכרת העולם הטכנולוגי המשתנה ללא הרף והכרת דיני הראיות

פרשת הסוס הטרויאני והריגול התעשייתי בחברות המובילות במשק עוררה התעניינות רבה בכל הנוגע לעבירות המחשב, תחום שזכה עד כה להתייחסות דלה יחסית בישראל, הן של החברות עצמן והן של משטרת ישראל.

 

 

חברות מעטות מתעניינות באמת באבטחת המידע שלהן ועוד פחות מכך טורחות לבדוק אם פרצו למחשביהן. הסיבה הראשונית לכך היא היעדר המודעות להקף הגדול של הבעיה ולנזק הרב שעלול להיגרם. הסיבה העיקרית: רצון לא לשאת בעלויות גבוהות שאינן תורמות, לכאורה, לרווחי החברה באופן ישיר.

 

גם משטרת ישראל אינה ערוכה די הצורך כדי להתמודד עם עבירות בתחום המחשב – עבירות אשר נחשבות לתחום איזוטרי בעולם העבריינות. המשטרה נאלצת כיום להיערך מחדש, מבחינה משפטית ומנטלית לעולם של ראיות שאינן פיזיות, אשר אינן נתפסות על ידי הבלשים בשטח ואשר לא ניתן להציגן כפשוטן בבית המשפט.

 

פרשת אתר המוסד כדוגמה מייצגת

 

דוגמה לכך ניתן לראות במשפט הפלילי אשר נוהל לא מזמן כנגד אדם אשר נחשד כמי שפרץ לאתר האינטרנט של המוסד ואשר יוצג על ידי. כבר אז, נמצאו כשלים רבים בעדויות מטעם התביעה. עם תפיסת המחשבים הפיזיים, הדיסקטים וחומר המחשב בבית הנאשם לא נבדקו כל התוכנות אשר היו ברשותו.

 

נוסף על כך, לא נערכה בדיקה ראויה בדבר ההסטוריה של הגלישות של הנאשם. אם בכך לא די, הרי שתדפיסי המחשב שהוצגו בבית המשפט היו חלקיים ומהם נגזרו החוצה חלקים שלמים. הגשת תדפיסים חלקיים מנעו את האפשרות לבחון מה נכתב בהם לכל אורכן, בכך פגעו באפשרות להכין הגנה כראוי דבר אשר פגם בראיות אלה.

 

אין די במציאת הפירצה והפריצה למחשב. אף אין די באומדן הנזק הכלכלי לחברה. בעולם התאגידי, אשר נבחן יותר ויותר בעיניים משפטיות, יש לבחון היטב אם יש תשתית ראייתית מספקת בכדי להוכיח מי פרץ למחשב ומהי התוכנה אשר הותקנה בו. לשם כך, יש צורך בהכרת העולם הטכנולוגי המשתנה ללא הרף והכרת דיני הראיות.

 

בשלב זה, בו הטיפול בעבירות המחשב עוד בחיתוליו יש בפן הראייתי של עבירות המחשב כדי להכריע את הכף – אם החשוד בעבירות המחשב יורשע או יזוכה. מכאן, על הגורמים המטפלים בעבירות מחשב ללמוד ולהכיר את דיני הראיות הייחודיים לתחום זה וכבר בשלב החקירה לשמור באופן שלם ומלא את האינפורמציה אותה הם מוצאים. בסופו של יום, הכרת הראיות בעולם המחשבים ואופן הצגתן הן אשר יביאו את בית המשפט להכריע לכאן או לכאן.

 

* הכותב הינו שותף בכיר במשרד עו"ד כבירי-נבו-קידר, ומתמחה בדיני מחשבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים