שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מה לעשות כשהשכן עושה מנגל במרפסת הבית המשותף

  מדי שנה מגיעות לאגודה לתרבות הדיור עשרות תלונות על דיירים בבית משותף שעושים על האש ומפריעים לשכנים. מה אומר החוק?

  המנגל הפך בשנים האחרונות לחביבם של הישראלים, עד כדי כך שיש כאלה המתעצלים לנסוע לפארק ועושים על האש במרפסת הבית המשותף. תופעה זו מהווה מוקד לסכסוכים, שכן השכנים נאלצים לסבול את העשן והריח של המנגל.

   

  תלונה כזאת הגיע למערכת. "השכן בקומה שמתחתינו נוהג לעשות מנגל במרפסת לפחות פעם בשבוע, והעשן והריחות חודרים לתוך הבית שלנו", אמרו השכנים הנפגעים. "האם מותר לעשות מנגל במרפסת? איך אפשר לגרום לשכן לחדול ממנהגו המהווה מטרד לכל דיירי הבית המשותף?"

   

  "השאלה היא האם עשיית מנגל היא שימוש סביר ברכוש המשותף ולדעתנו התשובה היא לא", אומר עו"ד סמי ישראל מהאגודה לתרבות הדיור. הסיבה לכך היא שהמנגל מלווה בהפרעה על ידי מטרדי ריחות, עשן, מפגע תברואתי ובטיחותי, הפרעה לשגרת החיים ועוד.

   

  לדבריו, אסור גם לעשות מנגל בתוך הדירה, אם הדבר מהווה מטרד והפרעה לשכנים. עם זאת, כשמדובר במנגל המופעל על ידי גז, ההפרעה פחותה יותר והדבר יהיה מותר. ניתן לומר, ככל כי שהמטרד יהיה קטן יותר כך ייראה העניין כמו בישול בתוך דירה.

   

  האגודה לתרבות הדיור מטפלת בעשרות מקרים בשנה בעניין זה. בבאר שבע, למשל, אחד השכנים נהג לעשות מנגל בחצר הדירה הפרטית בתדירות גבוהה. השכנים התלוננו, האגודה שלחה התראה לאחראי למטרד, ובסופו של דבר סוכם על צמצום תדירות המנגלים.

   

  הסמכות לטפל במטרדים אלה נמצאת בידי בית המשפט ולא בידי המפקח על רישום המקרקעין כמו במקרים של סכסוכי שכנים. בדרך כלל במקרה זה רצוי גם לבקש מבית המשפט סעד זמני או קבוע של צו מניעה האוסר על הדייר לעשות מנגל.

   

  יש לציין כי נזק שנגרם כתוצאה מהבערת מנגל אינו מכוסה בדרך כלל על ידי חברות הביטוח. המשמעות היא שהאחריות הבטיחותית נופלת על כתפו של מבצע המנגל.

   

  בשל הפניות הרבות הקשורות בסכסוכי שכנים בבתים משותפים, הקימה האגודה את מוסד הבוררות שמכריע בסכסוכים בין בעלי הדירות. בשנת 2004 נרשמו כ-90 אלף פניות לאגודה בנושא סכסוכי שכנים. לדברי ראובן צדוק, מנכ"ל האגודה לתרבות הדיור, משתדלים לראות בבית-המשפט מוצא אחרון. לפני כן מנסים אנשי האגודה להגיע לפתרון בדרכים של פשרה.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שלום בר-טל
  על האש. לא להפריע לשכנים
  צילום: שלום בר-טל
  מומלצים