שתף קטע נבחר

חדש: נוכחות ח"כים און ליין

חברי כנסת שמרבים להעדר לא ישמחו לשמוע על השירות החדש באתר הכנסת, המספק לגולשים נתונים און ליין על נוכחות ח"כים בבניין

מדור חדש באתר האינטרנט של הכנסת מספק משמעות חדשה למושג "שקיפות ציבורית". איזור "נוכחות חכ"ים", שהושק בשבוע שעבר, מציג את כל תמונות חברי הכנסת, כאשר תמונות צבעוניות מייצגות חברי כנסת שנמצאים בבניין הכנסת ואילו תמונות שחור-לבן הן של חברי כנסת שאינם נוכחים בכנסת.

 

על פי אתר הכנסת, המדור החדש נועד לשקף את נוכחות חברי הכנסת במשכן. בדף הראשי של המדור מופיעים תצלומים של כל חברי הכנסת (תמונתו של שאול מופז, שר שאינו חבר כנסת, מוצגת בנפרד בתחתית הדף). קטגוריות נוספות במדור מאפשרות לגולשים לצפות בנוכחות חברי הכנסת על פי סיעות, ועדות הכנסת וחברי

ממשלה.

 

מצוות אתר הכנסת נמסר כי המעקב אחר נוכחות חברי הכנסת מתבצע באמצעות קישור לנתוני הנוכחות המתעדכנים על ידי סדרני הכנסת. כאשר סדרני הכנסת מבחינים בחבר כנסת הנכנס לבניין, הם לוחצים על כפתור המעביר את המידע גם לאתר הכנסת.

 

תקלות וחסרונות

 

"הפרויקט בשלבי הקמה, לכן יתכנו שיבושים ועיכובים. אנא התאזרו בסבלנות", נכתב בהודעה המוצגת בראש הדף. ואמנם, בחלק מקטגוריות המשנה במדור נתגלו בעיות - בקטגוריית חברי הממשלה מופיע רק ראש הממשלה, אריאל שרון. בדף הראשי נצפו שני חברי כנסת (מיכאל איתן ובני אלון), שנמצאו כביכול במליאה, בשעה 2:00 הלילה, והבוקר בשעה 10:00, עדיין נראה כי הם נוכחים בבניין. האם מדובר בחריצות יוצאת דופן? לא בהכרח, מאתר הכנסת נמסר כי מדובר בתקלה זמנית.

 

חסרונות נוספים שאינם תקלות מונעים מהשקיפות הציבורית להיות מלאה באמת. למשל, בקטגוריות וועדות הכנסת לא מתפרסם לוח הזמנים של הוועדות, כך שהגולש אינו יכול לדעת מתי עליו לצפות לנוכחות חברי כנסת בוועדה מסוימת. כמו כן, חסרים נתונים סטטיסטיים שיספקו לאזרחים מעקב קבוע אחר נוכחות חברי כנסת בבניין. למשל, מידע על "שיאני נוכחות" וחברי כנסת שהרבו להיעדר בחודש האחרון. רעיונות מרחיקי לכת נוספים: שיאני הנוכחות במזנון הכנסת לעומת שיאני הנוכחות במליאה ובוועדות ועוד.

 

פוטנציאל לספק שירות מצוין לציבור

 

באופן לא מפתיע, מסתבר כי חברי כנסת אינם נלהבים לאפשר לציבור לעקוב אחר פעילותם בכנסת. האישור להשקת המדור ניתן בתנאי שלא יישמרו הנתונים ויאפשרו מעקב לאורך זמן. אפשר לקוות כי הפרסום יעשה את שלו, ויהיה מי שיפעל להרחיב את המדור המוצלח הזה, שלו פוטנציאל לספק שירות מצוין לציבור. חבר הכנסת מיכאל איתן, לטיפולך! (גל מור)

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת. יותר שקיפות ציבורית
מומלצים