שתף קטע נבחר

חודורקובסקי נדון ל-9 שנות מאסר

בית המשפט מצא את חודורקובסקי אשם ברוב סעיפי האישום נגדו, ביניהם הונאה והעלמת מסים. הוא ירצה 7.5 שנות מאסר, מכיוון ששהה כבר 583 ימים בכלא

בית משפט ברוסיה מצא את איל הנפט הרוסי מיכאיל חודורקובסקי אשם במגוון סעיפי אישום, ביניהם הונאה והעלמת מסים, וגזר עליו תשע שנות מאסר בפועל, פחות הזמן שריצה כבר מאז מעצרו באוקטובר 2003. גזר הדין ניתן לאחר 12 ימי הקראה. חודורקובסקי בילה כבר 583 ימים בכלא, ולכן יצטרך לרצות 7.5 שנים.

 

לאחר סיום ההקראה נשאל חודורקובסקי אם הבין את מה שנקרא, וענה כי "אף אדם שפוי" לא יכול להבין את פסק הדין. בית המשפט גזר על חודורקובסקי והנתבעים האחרים קנס בסך של כ-600 מיליון דולר. הנאשם הודיע כי יערער. זמן קצר לאחר מתן גזר הדין אמר משרד התובע הכללי כי בקרוב יוגשו אישומים חדשים כנגד חודורקובסקי, אך לא פירט. 

 

תומכיו טוענים כי משפטו של חודורקובסקי הוא חלק מניסיונו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שמנסה להעניש אותו על מימון מפלגות אופוזיציה ולדכא את

שאיפותיו הפוליטיות, טענה שפוטין מכחיש בתוקף. לפי גזר הדין, חודורקובסקי יבלה בכלא בזמן הבחירות לנשיאות ב-2008, וככל הנראה גם ב-2012.

 

הקראת פסק הדין החלה ב-16 במאי. השופטים ברוסיה מחוייבים להקריא את פסק הדין במלואו. התביעה דרשה להטיל על חודורקובסקי את גזר הדין המקסימלי, 10 שנות מאסר. עורכי דינו של חודורקובסקי צפויים לערער על פסק הדין.

 

חודורקובסקי הואשם בשבעה סעיפי אישום: קשירת קשר לביצוע גניבה, פגיעה בזכויות רכוש באמצעות הונאה, אי ציות בזדון לצו בית משפט, העלמת מס אישית, קשירת קשר לביצוע העלמת מס תאגידית, זיוף מסמכים וקשירת קשר לביצוע מעילה בנכסים. בית המשפט הרשיע אותו ברוב הסעיפים, ומצא אותו זכאי רק בסעיף אחד - זיוף.

 

משפטו של חודורקובסקי (41), שהיה בעבר האיש העשיר ביותר ברוסיה, נמשך כ-22 חודש, והסתיים ב-11 באפריל. פסק הדין היה אמור להינתן ב-27

באפריל , אך נדחה לאמצע מאי. על הדחייה נודע באמצעות הודעה שנתלתה בבית המשפט, ללא הסברים. חודורקובסקי כפר בכל ההאשמות נגדו, וטען כי המשפט מונע ממניעים פוליטיים. 

 

רוב ההאשמות נגד חודורקובסקי קשורות לרכישת חברות ונכסים מסחריים בתקופת תהליך ההפרטה הכאוטי שהתרחש בשנות ה-90, עם התמוטטות בריה"מ. הונו של חודורקובסקי הוערך בזמנו בכ-15 מיליארד דולר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
נדון ל-9 שנות מאסר
צילום: איי פי
מומלצים