שתף קטע נבחר

בוגי אמר

רב אלוף משה (בוגי) יעלון לא ייזכר כרמטכ"ל שסכר את פיו, אלא ככזה שהתבטאויותיו עשו כותרות מידי שני וחמישי. הוא יצא נגד ההתנתקות, התעמת עם ראש השב"כ ועם פקודו שהתפטר - וקיבל במרירות רבה וגלויה את סיום תפקידו. ynet ליקט עבורכם פנינים נבחרות של הרמטכ"ל היוצא

"ניצחנו" - יולי 2003, הרמטכ"ל מכריז על ניצחון מסתמן על הטרור לאחר שנה בתפקיד, בראיון ל"7 ימים". האמירה זהו לא הרשימה את המתאבדים במסעדת "מקסים", קפה הלל ורבים רבים נוספים, שגבו את חיי מאות ישראלים.

 

"להסב לפלסטינים צריבה תודעתית" - פיתוח של הביטוי "תבוסה תודעתית" של קודמו, הרמטכ"ל שאול מופז, שאמר כי יש להביס את הטרור הפלסטיני באופן שמחולליו יבינו כי לדרך זו אין תוחלת ויעזבו אותה. יעלון שיכלל את המושג והתאים אותו לעידן ההיי-טק: צריבה מלשון "לצרוב להם את הדיסק במוח".

 

"עברנו את שיא העימות האלים" - גם בדצמבר 2003, מתעקש יעלון שקץ האינתיפאדה קרוב. זה קורה רק כעבור שנה, ומושג בעיקר באמצעים מדיניים ו"בעזרת" מות ערפאת.

 

"על פי ההיגיון הצבאי הצרוף לא יהיה נכון לפנות התנחלות מבודדת שבה משקיע צה"ל כוחות אבטחה גדולים, על מנת לחסוך בכוח אדם ואמצעים. פינוי של התנחלות כזו יהיה בבחינת רוח גבית לטרור" - הרמטכ"ל בכנס הרצליה בדצמבר 2002, מעורר סערה, שנה לפני צאתה של תוכנית ההתנתקות לדרך כרעיון של ראש הממשלה.

 

"אולי פעילות הטרור נובעת מהדיבורים על התנתקות" –הרמטכ"ל ממשיך להביע מורת רוח מפינוי עזה בשיחה עם כתבים צבאיים, מרס 2004.

 

"נבכה עם המתנחלים - ונפנה אותם" - יעלון מסתגל למצב החדש שבו תוכנית ההתנתקות יוצאת לפועל, בראיון ל-ynet בספטמבר 2004.

 

"מי שירצה בי בעת ביצוע ההתנתקות – אהיה זמין" - הרמטכ"ל בראיון יום העצמאות האחרון בתפקידו ל-ynet, כבר מציע את שירותיו (בתחושת עלבון קלה).

  

"שלוש שנים וחצי הרסנו בתים, פתאום כולם התעוררו" - הרמטכ"ל נעלב בראיון ל-ynet ביוני 2004, בעקבות הביקורת הקשה שספג צה"ל על הרס בתי הפלסטינים ברפיח במהלך מבצעים נגד החמאס.

 

"אומרים 'הרמטכ"ל מחרחר מלחמה'. זה ניתוח שטחי, אוסף שטויות שלא מחוברות למציאות"  - דברים מראיון ביולי 2003, בעקבות ההאשמה שתקיפות צה"ל בתוך האוכלוסיה האזרחית הפלסטינית רק מלבות את הטרור.

 

"שקלנו לחסל את ערפאת" - הרמטכ"ל מגלה ביוני 2003 מה שכל ישראלי כבר ניחש לבד במהלך האינתיפאדה. ערפאת, כידוע, מת בכוחות עצמו בפאריס.

 

"פרסום תוכנית החיסול מהווה הפקרות" - מנגד, הרמטכ"ל זועם בדצמבר 2003 על פרסום התוכנית הישראלית להתנקש בסדאם חוסיין. יש גבול, כידוע. 

 

"כל סרבן שלא יחזור בו – יודח משרות" - דצמבר 2003, הרמטכ"ל נלחם בסרבנות הגואה בצבא.

 

"אני לא מניפולטור, לא קומבינטור ולא ספקולטור" - צירוף ביטויים חביב על יעלון, כאן בראיון באפריל 2004 ל"ידיעות אחרונות".

 

"לאורך כל הדרך לא אמר תא"ל זכאי אמת בפרשת ההדלפות, גם לא אמר אמת למפקדיו לאורך כל הדרך וכל הזמן הזין את התקשורת" - יעלון קורא "שקרן" לאחד מקציניו הבכירים ביותר, מפקד אוגדת עזה, שהתפטר מתפקידו בנובמבר 2004.

 

"לא ראוי לעשות שימוש מניפולטיבי בתסריטי אימים" - הקרב של יעלון נגד ראש השב"כ. הרמטכ"ל תקף בינואר השנה את דיכטר בעקבות נבואות זעם שצוטטו מפיו לפיהן מתנחלים יפתחו באש על חיילים מפנים בהתנתקות.

 

"שאלו אותי למה אני הולך בקריה עם נעליים גבוהות. אמרתי שאני נועל את הנעליים האלה כדי להיזהר מנחשים" - מאי השנה, בעקבות החלטת שר הביטחון שלא להאריך את כהונתו, משחיל יעלון עקיצה בכנס ותיקי הצנחנים.

 

"הפכנו למדינת ספינים. התקשורת הישראלית לוקה ברדידות ובבורות, באתיקה בעייתית ומונעת על ידי מניפולציות, שהן ספינים" - יעלון תוקף את התקשורת הישראלית באפריל השנה בעקבות מה השגדיר "כותרות שקריות" אודותיו.

 

"ניתן לסגת מרמת-הגולן, ישראל תוכל להגן על עצמה מקו חלופי. אך זאת בתנאי שאכן יהיה שלום, ותימצא מנהיגות סורית רצינית" - יעלון מטיל עוד פצצה, יום לפני פרישתו, מאי 2005.

 

"אם לא ניתן לפלסטינים עוד ועוד ועוד, תהיה התפרצות אלימה. ההתפרצות הראשונה תבוא ביהודה ושומרון. מצבן של כפר סבא, תל אביב וירושלים יהיה כמצבה של שדרות" - יעלון משגר פצצה אחרונה בהחלט ביום שחרורו, בראיון ל"הארץ".

 

"אני מרגיש הרבה יותר נוח עם חולצה כחולה וסנדלים" - וידוי כואב בכנס של תנועת הנוער העובד והלומד, אוגוסט 2004.

 

"כששאלו אותי בראיון מה אעשה אחרי הצבא, אמרתי: אני רפתן. אחרי זה הגעתי לרפת בקיבוץ בשבת, וראיתי את הראיון תלוי שם. מתחתיו כתב מרכז הרפת שאני חתרן בלתי נלאה, שרוצה את כסאו" - יעלון חוזה את העתיד, מתוך ראיון ל"ידיעות אחרונות" ב-2003.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
צניחת הפרידה מצה"ל
צילום: איי פי
צילום: דובר צה"ל
בקיאק עם אלוף פיקוד הצפון, גנץ
צילום: דובר צה"ל
צילום: שאול גולן
עם הצ'ילבה, שר הביטחון מופז
צילום: שאול גולן
צילום: דובר צה"ל
בשטח
צילום: דובר צה"ל
מומלצים