שתף קטע נבחר

נבזלין: "משפט יוקוס היה הצגה גרועה"

ליאוניד נבזלין, שותפו של איל הנפט מיכאל חודורקובסקי שנאסר ברוסיה, במסיבת עיתונאים בינלאומית ברמת-גן: "פוטין עומד מאחורי משפט חודורקובסקי. הוא ביים את המשפט כדי להפחיד את מתנגדיו הפוליטיים, ולהשתלט על ענקית הנפט יוקוס"

"פסק-דינו של מיכאיל חודורקובסקי היה צפוי מראש". כך הצהיר איש העסקים ליאוניד נבזלין, במסיבת עיתונאים בינלאומית שערך היום (ג') ברמת-גן לרגל סיום משפטו של שותפו, מיכאל חודורקובסקי.

  

 

"בית המשפט קיים את המשפט רק באופן רשמי", אמר נבזלין, "ומאחורי המשפט עמד אדם אחד בלבד - ולדימיר פוטין. מדובר בהצגה שבוימה לא טוב, אשר פוטין עשה כדי להפחיד וללמד לקח את כל מתנגדיו הפוליטיים".

 

"חברי יושבים כיום בכלא כי הם התנהגו כפי שמתנהגים בצורה דמוקרטית", אמר נבזלין, "אנחנו תמיד פעלנו לפי החוק, והשקענו את ההון הרב שהרווחנו בעסקים נוספים, כדי ליצור ברוסיה דמוקרטיה ליברלית בנוסח המערב. מניע נוסף למשפט היה רצונו של פוטין לקחת לידיו את יוקוס (ענקית הנפט הרוסית שהייתה בשליטת חודורקובסקי ונבזלין, אשר חלקים ממנה הולאמו למעשה בידי ממשלת רוסיה, ת.ג.) כיוון שמדובר בחברה הטובה ביותר ברוסיה".

 

"כל בית משפט במערב היה דוחה את ההאשמות נגד חודורקובסקי, אפילו מבחינת הסכומים המטורפים שעליהם היה מדובר: 7 מיליארד דולר" - המשיך נבזלין. "פוטין שאף לחסל את כל מי שהיה יכול להתמודד נגדו, או לממן את מי שיתמודד נגדו, או לממן את החברה האזרחית הרוסית. ברוסיה כיום לא נשארה אופוזיציה, לאחר שכל ה'אוליגרכים' ברחו משם. יחד עם זאת, אני בטוח שאנשים רבים ימשיכו להרים את הראש נגד פוטין, ואני אתמוך כספית בכל מי שיילחם נגד המשטר, כיוון שהמשטר הרוסי אינו לגיטימי".

 

עוד אמר נבזלין בסארקאזם, כי אין חשש לגורל כספם של המשקיעים הזרים המעורבים כיום בעסקים ברוסיה, "כל עוד הם משתפים פעולה עם הקרמלין, ורק עם הקרמלין".

 

בנק הפועלים: לא הייתה שום פרשה

 

בהתייחסו לפרשת החשדות להלבנת הון בבנק הפועלים אמר נבזלין: "מבחינתי, חוץ מכמה כתבות בעיתונים, אין שום פרשה. פתחתי חשבון בבנק הפועלים לפני 7 חודשים, וגיליתי שהבנק עובד מצויין. שמחתי לגלות, שאחרי הפסקה קצרה, כל האנשים שניהלו את חשבונותי עד כה ממשיכים לנהל אותם".

 

משפט חודורקובסקי: איל הנפט הושלך ל-9 שנים בכלא

 

בית משפט ברוסיה פרסם היום את פסק דינו של איל הנפט הרוסי מיכאיל חודורקובסקי (לשעבר מבעלי ענקית הנפט הרוסית יוקוס), שנמצא אשם במגוון סעיפי אישום, ביניהם הונאה והעלמת מסים - וגזר עליו תשע שנות מאסר בפועל, פחות הזמן שריצה כבר מאז מעצרו באוקטובר 2003. גזר הדין ניתן לאחר 12 ימי הקראה. חודורקובסקי בילה כבר 583 ימים בכלא, ולכן יצטרך לרצות 7.5 שנים.  הוא הודיע כי יערער.

 

בית המשפט גזר על חודורקובסקי והנתבעים האחרים קנס בסך של כ-600 מיליון דולר. זמן קצר לאחר מתן גזר הדין אמר משרד התובע הכללי כי בקרוב יוגשו אישומים חדשים נגד חודורקובסקי, אך לא פירט. 

 

 

 

רוב ההאשמות נגד חודורקובסקי קשורות לרכישת חברות ונכסים מסחריים בתקופת תהליך ההפרטה הכאוטי שהתרחש בשנות ה-90, עם התמוטטות בריה"מ, ביניהם חברת הנפט יוקוס. הונו של חודורקובסקי הוערך בזמנו בכ-15 מיליארד דולר. במהלך המשפט נגדו העביר חודורקובסקי לנבזלין את השליטה בחברת מנטפ, המחזיקה ביוקוס. נבזלין, המתגורר כיום בישראל, מבוקש ברוסיה באשמת הזמנת רצח.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תני גולדשטיין
ליאוניד נבזלין: "משפט מבויים"
צילום: תני גולדשטיין
מומלצים