שתף קטע נבחר

"רמטכ"ל ההתנתקות" חלוץ נכנס היום לתפקידו

היום יקבל דן חלוץ דרגות רב-אלוף וייכנס לתפקיד הרמטכ"ל ה-18 של צה"ל, הראשון שבא מכסא הטיס. מהר מאוד הוא יצטרך להתמודד עם האתגר הגדול הראשון שלו - תוכנית ההתנתקות. אבל חוץ מזה יש גם את הזירה הצפונית, ציר פילדלפי, התיאום הביטחוני עם הפלסטינים. ואם לא די בכך, הוא גם ייאלץ להיות זה שיוציא לפועל את התוכניות הגדולות של מופז לרפורמה. אה, כן, ויהיו גם מינויים חדשים

זמן קצר לאחר שהרמטכ"ל ה-18 של צה"ל יקבל היום (ד') איחולי הצלחה לבביים מראש הממשלה ושר הביטחון, ישא מילות תודה לקודמו, רא"ל משה יעלון, יחייך לחיילים במשמר הכבוד בבסיס הקריה בתל אביב וירים כוסית ראשונה עם פורום המטה הכללי כשעל כותפותיו כבר מונחות דרגות רב-אלוף - יחל דן חלוץ את תפקידו באחת התקופות המורכבות, הרגישות ואולי אף המהפכניות ביותר שידע צה"ל.

 

חיילים מחילות הים, האוויר והיבשה ירכיבו את מסדר הכבוד שיערוך היום צה"ל ברחבת בניין צה"ל החדש בקריה בתל אביב – תחילה, בשעה 13:00, לרמטכ"ל היוצא, משה יעלון ולאחר מכן בהפרש של כ-50 דקות לרמטכ"ל הנכנס חלוץ. 

 

אחרי כל הטקסים וקבלות הפנים, המשימה הראשונה של חלוץ תהיה להוביל את הצבא בקיץ הקרוב לביצוע תוכנית ההתנתקות. אופן ביצועה של המשימה עשוי לקבוע לא מעט את מעמדו בעיני הציבור ובעיני מקבלי ההחלטות לאורך כל הקדנציה.

 

חלוץ גם יעצב את פני צה"ל במציאות המתהווה במלחמה נגד הטרור הפלסטיני שעשוי לשנות פניו, הוא יצטרך לעקוב בזהירות ובחשדנות אחר הנעשה

בגבול הצפון, ואם לא די בכך - לשלב בין כל הרפורמות המהפכניות שבישל שר הביטחון מופז. כמו למשל איך בדיוק ממלאים את הואקום שייווצר עם ביטול התעסוקה המבצעית של חיילי המילואים, ובבד בד מקצרים את השירות הסדיר? אלה המשימות המרכזיות של הרמטכ"ל החדש חלוץ, רגע אחרי שייהפך לרמטכ"ל הראשון שמגיע לכהונה מכסא הטייס.

 

אין ספק שההחלטה לבצע את טקס ההחלפה - בלשכת הרמטכ"ל ובלשכת ראש השב"כ - עוד לפני ביצוע תוכנית ההתנתקות, יש בה אתגר עצום לרמטכ"ל הנכנס. יעלון אמנם פינה את השטח כמה שבועות קודם לכן כדי לתת לחלוץ את השהות להתכונן למבצע מתוך מעמד של מפקד הצבא, אולם גם קצינים בכירים בצה"ל מודים כי מדובר במהלך מורכב, קשה ובלתי צפוי ועל מנת לבצעו על הצד הטוב ביותר, צריך הרבה יותר ממזל. "זה דבר שלא ביצענו מעולם", מסבירים בצה"ל, "ועם כל ההכנה היסודית, עשויות להיות הפתעות מכיוונים רבים: מתיישבים, פלסטינים, גבול הצפון".

 

חלוץ עסק בהכנות להתנתקות כסגן רמטכ"ל, והוא מכיר את הנושא היטב. ההחלטה להעניק לו את הפיקוד על צה"ל לפני ביצוע התוכנית לא היתה מקרית: זה מה שרצה מופז, וחלוץ הסכים. שניהם יודעים שהצלחתו במהלך הרגיש הזה עשויה לסלול בעבורו התחלה יוצאת מן הכלל, שתלווה אותו לאורך כל הקדנציה. על כישלון איש לא מדבר.

 

ואגב, כל הדיבורים על היותו רמטכ"ל ראשון שמגיע מכסא הטייס, די בטלים כאשר מדובר באדם כמותו. אין ספק שכבר הספיק מזמן להשלים את הפערים, אם היו כאלה, על התותחנים או חיל הים.

 

אבל גם לאחר שתסתיים ההתנתקות, לא צפויים לחלוץ חיים קלים. אף אחד לא מסתכן היום בהערכות מדוייקות לגבי "היום שאחרי". צה"ל נערך בימים אלה לצקת יסודות מעשיים לתפיסת הביטחון החדשה סביב עזה: ארגוני הטרור, וזה כבר מזמן לא סוד גדול, מצטיידים ונערכים. הם עשויים לפעול בכל רגע ובצורה כזאת שתזכיר את תקופת הפיגועים הקשה.

 

עם זאת, בימים אלה - וייתכן שגם בעתיד - האצבע של צה"ל לא קלה על ההדק. כל מבצע דורש אישור רמטכ"ל, כל ירי בעזה מצריך הסכמה של מפקד חטיבה. המצב מאוד רגיש, ובצה"ל לא רוצים לגרום להסלמה. בדיוק בציר הזה יצטרך הרמטכ"ל חלוץ לקבל את ההחלטות הנכונות: איך מתמרנים בין השמירה הבלתי מתפשרת על ביטחונם של תושבי ישראל, אבל גם לא "מכסחים את הצורה" לצד השני.

 

עוד קודם לכן, יפקד חלוץ מהקריה בתל אביב על התיאום הביטחוני בין ישראל לפלסטינים בכל הקשור להתנתקות. זהו תיאום חשוב, שהצלחתו גם עשויה לנבא את שיתוף הפעולה העתידי בין ישראל לרשות בכל הקשור לביטחון.

 

בהקשר הזה, צריך להזכיר גם את נושא ההברחות התת קרקעיות. ציר פילדפי נשאר לפי שעה באחריות ישראלית. המצרים אמנם עושים קולות של רצון להתפרס באזור ולהלחם בהברחות, אבל בצה"ל לא מתרגשים, בונים מעין "רצועת ביטחון" באזור, וממתינים. הגבול הדרומי יעסיק את צה"ל בתקופה הקרובה בצורה בלתי פוסקת, גם בכל הקשור להברחות אמל"ח לגדה.

 

ועוד גזרה שאולי נראית שקטה, אבל רחוקה מלהסיר דאגה ממי שעומד בראש הצבא – גבול הצפון. השקט היחסי שממנו נהנים תושבי צפון הארץ בשנים האחרונות רחוק מרגיעה יציבה. חיזבאללה ממשיך להתעצם באמצעי לחימה, ואפילו מכין צירים ממוקשים, כהכנה לתקיפה ישראלית. בישראל מודים כי אין כל כוונה להיכנס לעימות בגבול הצפון, אבל די בקטיושה אחת שתביא לנפגעים - וכל הגיזרה עשויה להתחמם.

  

הרמטכ"ל הנכנס מתכוון לערוך גם רפורמות לא קטנות, למשל הרצון לאחד בין מפקדת זרוע היבשה (מז"י) לאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל), ואם לא די בכך, הוא גם ייאלץ להיות זה שיוציא לפועל את התוכניות הגדולות של מופז. כך למשל, לקצר את שירות הסדיר של חיילי החובה - אבל בבד בד להקטין את גיל הפרישה של אנשי המילואים ולבטל את קריאתם לתעסוקות מבצעית. גם הרפורמה החדשה, שתכלול שילוב מגזרים שונים שאינם יכולים לשרת בצה"ל, צפויה לקרום עור וגידים בתקופת חלוץ.

 

בקרוב יודיע הרמטכ"ל הנכנס על שורת מינויים במטה הכללי, מינויים שילוו אותו לאורך תחילת דרכו. חלוץ ימנה אלוף פיקוד צפון חדש, וגם אלוף לפיקוד הדרום, מזכיר צבאי לראש הממשלה, וראשי אט"ל ומז"י. בקרוב גם יהיה לצה"ל קצין חדש שיעמוד בראש אגף המודיעין. ועוד בעניין מינויים, חלוץ יקדם שורה של קצינים בכירים לתפקידים ברמות אלוף ותא"ל, ויקבע את פני צה"ל לשנים הבאות.

 

סגן אלוף אבשי אזולאי, ראש ענף משטר ומשמעת באגף כוח אדם האחראי על הטקס, סיפר ל-ynet על הטקס הצפוי היום לראש המטה הכללי הנכנס ולראש המטה היוצא. לדבריו, השניים יעברו על פני הצוערים והצוערות ובמקביל, תנגן תזמורת צה"ל תרועות. בטקס יקחו חלק גם דגלני היחידות. "בהחלט היתה היום התרגשות במהלך ההכנות לטקס", סיפר סא"ל אזולאי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זה שנכנס. חלוץ
צילום: לע"מ
צילום: איי אף פי
וזה שיוצא. יעלון
צילום: איי אף פי
מומלצים