שתף קטע נבחר

פלסטיני בן 15 נהרג - הקצין יועמד לדין משמעתי

לפני מעט יותר משנה נהרג נער פלסטיני בן 15, בעת שמג"ד בגבעתי ערך "מסע הווי" לחייליו ברצועת עזה. אבל החקירה נתקלה בקשיים ובחוסר שיתוף פעולה מצד הפלסטינים - והקצין יועמד לדין משמעתי בלבד, באשמת "שימוש בלתי חוקי בנשק"

קצין בדרגת סגן-אלוף, לשעבר מפקד גדוד בחטיבת גבעתי, יועמד לדין משמעתי בלבד, ולא לדין פלילי, על מעורבותו באירוע ממרס שנה שעברה, בו נהרג חאלד מאדי, נער פלסטיני בן 15, שעבד בשדה חקלאי סמוך לביתו שברצועת עזה. זאת, בגלל קשיים שבהם נתקלה החקירה. 

 

הפרשה נחשפה לראשונה ב-ynet לפני כחצי שנה. הקצין, סא"ל א', הוביל את חייליו, שסיימו זה עתה טירונות, למעין "מסע הווי" ברצועת עזה, שיסמן את הצטרפותם לגדוד, ובמעמד זה יקבלו את סיכות הגדוד. המג"ד החליט לערוך לחיילים מסע הווי קצר לאורך

כחמישה קילומטרים, שהתחיל בפרוזדור המוביל ליישוב מורג בדרום רצועת עזה, ומסתיים במוצב הנמצא סמוך לחממות היישוב.

 

כיוון שמדובר באזור רגיש, הנמצא תחת אש, החליט המג"ד להציב בנקודות רגישות כלים כבדים כגון טנקים ונגמ"שים, שעליהם הוצבו מקלעי מא"ג. בהוראת המג"ד, נורו מספר צרורות של מא"ג לצורך "ירי התרעתי", על מנת לסכל כל סיכון לחיילים שרצים במקום.

 

לאחר שהסתיים המסע, התברר כי חאלד מאדי בן ה-15, שעבד בשדה חקלאי סמוך, נהרג. מפקד אוגדת עזה דאז, תא"ל שמואל זכאי, הורה להעביר את הנושא לחקירת מצ"ח. קצינים בצה"ל הודו באותה עת כי קיום המסע באזור זה מסוכן ומיותר, ואם נפגע הילד כתוצאה מהאש ההרתעתית – מדובר במחדל של המג"ד.

 

החקירה התנהלה במשך חודשים ארוכים, ובסיומה התבקשו חוקרי מצ"ח לבצע מספר השלמות. גורם בפרקליטות הצבאית הסביר ל-ynet על הבעייתיות שבקביעת חוות הדעת: לדבריו, המסע החל בשעה תשע בבוקר, ולידי צה"ל הגיע דו"ח פטירה של הילד עליו מתנוססת השעה

שבע בבוקר. "על אף ניסיונות חוזרים ונשנים של הפלסטינים לברר האם מדובר בשעה מדויקת, הם לא הסכימו לשתף פעולה", אמר הגורם.

 

מנגד, לצה"ל הגיע מסמך רפואי אחר מבית החולים אליו פונה הילד, ועליו התנוססה השעה 09:55 - דבר שעשוי להביא, לכאורה, להעמדתו לדין פלילי של המג"ד. אולם בפרקליטות מסבירים כי כאשר ניסו לבקש מהפלסטינים את הקליעים שנמצאו בגופו של הילד, על מנת לקבל אינדיקציה סופית למה שאירע, נתקלו בסירוב מוחלט.

 

"מכאן נוכחנו לדעת שאין סיכוי סביר להרשעה, ולכן החלטנו להעמידו לדין משמעתי בפני קצין חי"ר ראשי בצנחנים (קצין בדרגת תת-אלוף), בעבירה של שימוש בלתי-חוקי בנשק. זאת לאור הפעלת הנשק באירוע המדובר", הסבירו בפרקליטות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חנן גרינברג
חייל ירי מטווח תאונת אימונים
צילום: חנן גרינברג
מומלצים