שתף קטע נבחר

לא ליחידה ארצית לפשעי מחשב

הקמת "יחידת פשעי מחשב" תגרום לכך ששאר המשטרה תישאר במאה ה-20. כל מה שיריח ממחשב או יהיה עם השורש "ח.ש.ב" יועבר ליחידה שתדרוש כמובן עוד ועוד תקציבים. הגיע הזמן לרפורמה במשטרה

הסוס הטרויאני העיר מרבצו את כל לוחמי טרויה וכולם קוראים להקמת יחידה ארצית לפשעי מחשב. השאלה אם צריך יחידה כזו כלל אינה עולה על הפרק. הם שואלים מתי כבר תוקם יחידה כזו ולמה לא הוקמה עד עכשיו. אני בדעה כי אין כלל צורך ביחידה ארצית לפשעי מחשב, ואף סבור כי תהיה זו טעות להקים יחידה כזו.

 

מספרים על אשכול, כי כאשר היה ראש ממשלה ושאלו לדעתו בנוגע לשבוע עבודה בן חמישה ימים, הוא ענה שכדאי להתחיל עם יום עבודה אחד בשבוע, ולאחר שיתרגלו יעברו ליומיים וכן הלאה. אפשר להשליך זאת ביחס לרעיון היחידה הארצית לפשעי מחשב. לפני שמקימים יחידה כזו, אולי כדאי קודם כל להקים משטרה שבאמת עושה את יעודה.

 

חשש ממשטרה תאגידית

 

מפחיד אותי תסריט בו התקציב להקמת יחידת לפשעי מחשב יגיע "מתורמים" כגון ארגון BSA. במקרה כזו, יהיו לנו שוטרים שייאלצו להצדיק את התקציב ויעשו זאת על ידי לכידת מזייפי דיסקים בתחנה המרכזית. אנחנו אוהבים מאוד להחליף בין המטרה האמיתית לבין האמצעים למטרה.

 

נשאלת השאלה אם הקמת משטרת התנועה הקטינה את תאונות הדרכים, או עזרה לשפר במשהוא את זרימת התנועה בכבישים? התשובה היא שלילית, השיפור היחידי שנירשם הוא גידול בדו"חות המהירות שהציבור מקבל. נכון שיש מידה מסוימת של התאמה בין מהירות הנסיעה לבין הפגיעות הקטלניות בתאונת דרכים – אך מוטב היה להשקיע את התקציב בתשתיות הכבישים, ולסלול כבישים ברמה של כביש 6, שם גם ניתן לנסוע מהר יותר בשיעור של 22%, ועדיין ליהנות מנסיעה בטוחה יותר מאשר ברוב כבישי ישראל.

 

יותר משטרה לא שווה יותר ביטחון

 

אז מה היה לנו: הקמנו משטרת הגירה, משטרה ירוקה ומשטרת תנועה ארצית – אבל האם שיפרנו את רמת הביטחון ואיכות החיים של תושבי המדינה – לא!

 

משטרת ההגירה מגרשת עובדים לא חוקיים ובמקביל באים לארצנו עובדים חוקיים. ההבדל בין אלה לאלה מסתכם בכך שתוקף האישור של הראשונים פג. המשטרה הירוקה לא מונעת מאיגוד שפכים דן (גוף ממשלתי – קרי, שאמור לפעול למען הציבור וממומן מכספי הציבור) לשפוך ביוב לים ומשטרת התנועה מנפיקה דו"חות מהירות אך הכבישים שלנו הולכים ונעשים מסוכנים יותר. כמו במערכון של הגשש החיוור – אולי אם יהיה שר מלחמה לא תהיה מלחמה.

 

כן דרושה הערכות שונה

 

אני מסכים עם גל מור שדרושה הערכות משטרתית שונה. זו הסיבה העקרונית מדוע אין להקים יחידה מיוחדת לפשעי מחשב. המחשב חודר היום לכל מקום ויש צורך להצעיד את כל המשטרה לעבר עידן המידע. גם השוטרים המטפלים בפשעים רגילים חייבים להיות אנשי טכנולוגיה, חייבים להכיר את המחשב והאינטרנט.

 

שיטות החקירה הישנות כבר לא ישימות במאה ה-21. לפני מספר שבועות צפיתי בסרט "יומו של התן" משנות ה-60, בו מנסים לתפוס רוצח שכיר. בקטע מסוים נבנה מתח: האם יספיקו מאות שוטרים על אופנועים שבודקים את ניירות התיירים הנכנסים למדינה, על מנת לאתר שם מסוים, לפני שהרוצח יצליח להחליף שוב זהות. אם השוטרים של היום יעבדו בצורה דומה, הפושעים לעולם לא יתפסו.

 

המשטרה חייבת לעבור לעידן הטכנולוגי

 

על כל המשטרה תעבור לעידן הטכנולוגי. יש למחשב את הניידות, את היומנאי ואת כל מערך השיטור. גם היום תלונות נרשמות בכתב יד ובלתי קריא לפעמים. תלונה מאיזור אחד לא מועברת אוטומטית לאיזור אחר. אילו המשטרה הייתה ערוכה טוב יותר, סביר להניח כי הייתה מיטיבה להתמודד עם מקרי הרצח האחרונים. 

 

למשל, אילו הייתה מתקבלת בתחנת משטרת רחובות התראה בדואר האלקטרוני על הנער שהועלה על אוטובוס לרחובות, ושולחת ניידת ללוות אותו לביתו, ייתכן כי היה נמנע רצח סתמי. אילו השוטרים שנשלחו לתחנה המרכזית תל אביב היו מצוידים במסוף נייד, הם היו מגלים כי הנער אמנם מתגורר ברחובות, אך שוהה כרגע במוסד לעבריינים ומלווים אותו חזרה למוסד.

 

כאשר ראש העיר ניו יורק, רודי ג'וליאני, הכריז על מלחמה בפשע, אחד הצעדים הראשונים היה מיחשוב הניידות, תחנות המשטרה והשוטרים. מידע הוא כוח, ומידע בידי האדם המתאים בזמן המתאים הוא הכרחי לשמירת הסדר והחוק.

 

יחידת פשעי מחשב תשאיר את המשטרה בעבר

 

הקמת "יחידת פשעי מחשב" תגרום לכך ששאר המשטרה תישאר במאה ה-20. כל מה שיריח ממחשב או יהיה עם השורש "ח.ש.ב" יועבר ליחידה שתדרוש כמובן עוד ועוד תקציבים. הגיע הזמן לרפורמה במשטרה, לשפר את הידע של השוטרים במחשוב, לתת להם כלים טובים יותר להלחם בפשיעה. וכמו שאמר אשכול – בואו נתחיל מזה. לאחר שהמשטרה תהיה ערוכה יותר למאה ה-21 ועידן המידע, אולי יהיה זה נבון לדון בהקמת יחידת פשעי מחשב או אפילו מספר יחידות ייעודיות. בינתיים, אנחנו רחוקים מאוד משם.

 

אייל גונן הוא עורך דין בעל תואר שני במנהל עסקים המתמחה בדיני מחשבים, אינטרנט, זכויות יוצרים וקניין רוחני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גיל נחושתן
אפשר להתחיל במיחשוב תחנות המשטרה
גיל נחושתן
מומלצים