שתף קטע נבחר

וייסגלס: עזה תחילה, אחר כך המאחזים

כך אמר יועץ ראש הממשלה, דב וייסגלס, בכנס באונ' תל אביב. לדבריו,"התחייבנו לאמריקנים שנפנה מאחזים, קיוינו לסמוך על מועצת יש"ע אך היא אינה מסייעת לנו". על פי וייסגלס, "בעניין המאחזים לרצוי ולמצוי יש מגבלה. כמה טראומות ממשלה אחת יכולה לקחת על עצמה?". בעניין גושי ההתנחלויות, הודה וייסגלס: "ארה"ב מעולם לא התחייבה על הגושים הגדולים, כי הם לא שלה. אבל היא אומרת: 'אם נישאל, נאמר שיש לקחת בחשבון את המציאות החדשה"

"לאחר ההתנתקות הממשלה תבנה תוכנית מסודרת לפינוי המאחזים", כך אמר היום (ה') יועצו של ראש הממשלה, דב וייסגלס, בכנס "ההתנתקות והביטחון הלאומי" שהתקיים באוניברסיטת תל אביב.

 

 

עו"ד ויסגלס אמר בנאומו: "התחייבנו לאמריקנים שנפנה מאחזים, קיוינו לסמוך על מועצת יש"ע אך היא אינה מסייעת לנו ולפיכך נסתדר בכוחות עצמנו". והוא הדגיש: "אנחנו עומדים מאחורי ההתחייבות לאמריקנים אלא שכאן לרצוי ולמצוי יש מגבלה. כמה טראומות ממשלה אחת, צבא אחד, ומשטרה אחת יכולים לקחת על עצמם בעת ובעונה אחת? ברור לנו שבאווירה הציבורית של היום, בחומר הנפץ שאדיו ממלאים את האוויר, ניסיון לפנות את המאחזים עלול להביא למצבים קשים ביותר".

 

על היום שאחרי הפינוי, אמר וייסגלס: "אנחנו מתמקדים כרגע בביצוע ההתנתקות. לאחר מכן נעבור לפינוי המאחזים, עד אז נמשכת העבודה של שינוי התשתית המשפטית הנדרשת על מנת להבטיח עמידה בהתחייבות לאמריקנים", אמר וייסגלס ברומזו להחמרת הסנקציות נגד המתנחלים שמקימים מאחזים הבלתי חוקיים.

 

וייסגלס התייחס לטענות שנשמעו נגד ראש הממשלה כי לא קיבל באמת את ההתחייבויות מהאמריקנים בנושא הפליטים וגושי ההתנחלויות. על פי וייסגלס, "ארה"ב מעולם לא התחייבה על גושי ההתיישבות הגדולים, כי הם לא שלה. אבל היא אומרת כי תישאל בעניין היא תאמר שיש לקחת בחשבון את המציאות החדשה שנוצרה בשטח".

 

בעניין הפליטים אמר וייסגלס: "אם נגיע למבוי סתום וישאלו לדעתנו, דעתנו היא שיישובם מחדש של הפליטים צריך להיעשות רק בתחומי המדינה הפלסטינית".

 

עו"ד וייסגלס הבהיר עוד שמעבר לשלב השלישי של "מפת הדרכים", בו יידונו סוגיות הסדר הקבע, יתבצע "רק לאחר פרק זמן שבו יסתבר שהמדינה הפלסטינית בגבולותיה הארעיים מתפקדת כמצופה ממנה, ואז ינוע המשא-ומתן לשלב השלישי שבו תוכרענה כל סוגיות הקבע".

 

כזכור, רק בשבוע שעבר, במסיבת עיתונאים עם אבו מאזן פירט הנשיא בוש את דרישותיו מהצד הישראלי: "ישראל חייבת להסיר את המאחזים הלא חוקיים ולא להרחיב את ההתנחלויות. בהתאם למפת הדרכים, עליה לסגת לגבולות ספטמבר 2000. המכשול הביטחוני חייב להיות כזה - ביטחוני - ולא מדיני. הרציפות הטריטוריאלית חייבת להישמר בגדה, וחייב להיות מעבר בין עזה לגדה. זו עמדת ארה"ב היום, וזו תהיה גם עמדתה בהסדר הקבע". 

 

המתנחלים: הפינוי הוא רק ה"סיפתח"

 

בתגובה לדבריו של דב וייסגלס אומרים במועצת יש"ע: "כמו הפלסטינים, גם ראש הממשלה רואה את הבריחה מחבל עזה כ'סיפתח' בלבד לפתיחת התיאבון, ובקצב הזה צפויים להיעקר אחרי גוש קטיף וצפון השומרון, לא רק המאחזים אלא ככלל, אלא גם היישובים ביהודה, שומרון ועזה. נסיגה לקווי 67' וחלוקת ירושלים, עקירת יישוב יהודי אחד במדינת ישראל תהווה תקדים מסוכן שיתגלגל כמפולת שלגים, ייצא משליטה ויקבור את כולנו".

 

ב"שלום עכשיו" אומרים: "על וייסגלס להציג בפני הציבור לוח זמנים מדויק לפינוי המאחזים כשם שנעשה לפני תוכנית ההתנתקות. ללא קביעת תאריך יעד אין להאמין להצהרות לשכת שרון בנושא". 

 

נתניהו: בקעת הירדן - חומת המגן

 

בתוך כך, אמר היום שר האוצר בנימין נתניהו כי "בקעת הירדן חיונית לישראל. היא חומת המגן המזרחית של המדינה. יש פה מפעל ציוני שאני רוצה להרחיב אותו. בכל הסדר מדיני וגם ללא הסדר כזה, בקעת הירדן תישאר בשלטון ישראל לעולמי עד. לא נחזור לקוי 67 אלה היו קוים של אי הגנה. בבקעת הירדן אין בעיה דמוגרפית האזור ריק מאוכלוסיה פלסטינית ואינו פוגע ברצף הפלסטיני".

 

לדברי נתניהו, "העולם צריך להתעורר לעובדות שעליהן מדבר בין היתר הרמטכ"ל היוצא יעלון וראשי השב"כ: שהחמאס מקים פה צבא. הם לא מקבלים את ישראל ולא משלימים עם ישראל. אין פה לוקסמבורג, אין פה מדינה פלסטינית אלא אוסף כנופיות חמושות ששואפות להכחיד את ישראל".

 

לגבי פגישתם הצפויה של ראש הממשלה שרון ואבו מאזן, אמר: "אני מקווה ששרון יגיד לאבו מאזן די למילים, הגיע זמן למעשים. רק לחץ שלנו ושל האמריקנים עליו להילחם נגד ארגוני הטרור יבהיר לו שהטרור מהווה איום ישיר על שלטונו שלו". בעניין ההתנתקות אמר נתניהו: " אני הצבעתי נגד; סברתי שהתנתקות חד צדדית תחת אש תגביר את טרור".

  

כזכור, אמש נקבע כי ראש הממשלה, אריאל שרון, ייפגש עם יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ב-21 ביוני. יועציו של שרון, דב וייסגלס ושלום תורג'מן, סיכמו עם סעיב עריקאת כי לקראת המפגש יתקיימו פגישות הכנה, שיעסקו בביצוע הבנות שארם ובתיאום הנסיגה מעזה.  

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
וייסגלס. כמה טראומות אפשר?
צילום: שאול גולן
צילום: סבסטיאן שיינר
נתניהו. בעד הבקעה
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: איי פי
מאחז בלתי חוקי
צילום: איי פי
מומלצים