שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  רוצה להנהיג סטודנטים? לא מטעם "תא כתום"

  מנהיג מטעם תנועת הסטודנטים הימנית "תא כתום" לא יוכל להתמודד במכללה שבה הוא לומד לראשות אגודת הסטודנטים. לפחות לא מטעם התנועה. וזה קורה דווקא במכללת יהודה ושומרון. נשיא המכללה: "אין ולא היה פה שום שיקול פוליטי"

  כל מי שלמד אי פעם באחת האוניברסיטאות מכיר את הסוד הגלוי הבא: המתמודדים להנהגת אגודות הסטודנטים במוסדות אקדמיים מזוהים עם מפלגות או פלגים פוליטיים. למרות הסוד הגלוי הזה, סירבו היום (ה') במכללת יהודה ושומרון באריאל באופן מפתיע לאפשר לאחד הסטודנטים להתמודד לראשות האגודה מטעם "תא כתום", ארגון הסטודנטים המזוהה עם מחאת הימין כנגד תוכנית ההתנתקות.

   

  מכללת יהודה ושומרון באריאל אמורה להפוך בקרוב, כך לפחות על פי החלטת ממשלה, ל'אוניברסיטת אריאל'. במכללה לומדים למעלה מ- 8,500 סטודנטים ב-19 מחלקות.

   

  הסטודנט ליאור כהן ביקש להנהיג את הסטודנטים הלומדים במכללה ורצה לעשות זאת בהתמודדות מטעם "תא כתום". המכללה, מנגד, החליטה שלא לאפשר לו התמודדות ובישרה לו על כך בעל פה. היום (ה') זומן כהן לוועדת המשמעת של המכללה שם ביקשו לבשר לו רשמית מדוע לא יוכל להתמודד.כהן לעומת זאת ביקש לערער על ההחלטה. תוך שהוא מלווה בעורך דינו הוא הגיע לוועדה, וזו החליטה למחוק את שמו מרשימת המתמודדים.

   

  ועדת המשמעת דנה גם בנושא נוסף - דיקן הסטודנטים של המכללה הגישה כנגד כהן תלונה משמעתית לאחר שארגן הפגנה של "תא כתום" בשבוע שעבר. זאת, בעת שבנימין נתניהו הניח אבן פינה במכללה.

   

  בדבריו נשען כהן על תקנות המכללה לפיהן "פעילות ציבורית ופוליטית בקמפוס תקויים תוך שמירה על הכלים הבאים: מארגני הפעולה שייכים לקהילת המכללה והפעולה מיועדת לציבור הסטודנטים וליתר חברי הקהילה המכללתית". נשיא המכללה מנגד לא קיבל את עמדותיו מאחר והתקנון גם מכיל סעיף הקובע כי "אגודת הסטודנטים היא גוף בלתי מפלגתי א-פוליטי".

   

  בסיום ועדת המשמעת הוחלט שלא לאפשר לו להתמודד בשם "תא הכתום", אלא כמי שמייצג את עצמו בלבד. כמו כן נרשמה לו הערת אזהרה בתיק האישי. בעת הדיון בוועדת המשמעת הפגינו כמה עשרות סטודנטים מחוץ לכותלי האולם.

   

  פוליטי? מה פתאום?

   

  האם מכללת אריאל שוברת שמאלה כדי שלא לסכל הכרזתה כאוניברסיטה? נשיא מכללת יהודה ושומרון, פרופ' דן מאירשטיין, דוחה זאת מכל וכל. "כמוסד אקדמי אנחנו פועלים לפי התקנון, שנכתב לפני יותר מעשר שנים. אין ולא היה פה שום שיקול פוליטי. אנחנו עדיין לא אוניברסיטה. אמנם התקבלה החלטה להפוך אותנו לאוניברסיטה אבל המועצה להשכלה גבוהה צריכה לאשר אותה".

   

  עוד מסר מאירשטיין כי "יש תקנון לפעילות שאומר שאגודת סטודנטים היא גוף א-פוליטי. 'תא כתום' יכול להתקיים כתא בקמפוס, אבל לא יכול להתמודד בבחירות. אם ליאור היה מתמודד אישית היו נותנים לו אבל לא ניתן להתמודד בשם 'תא כתום'. "זה הסבר תקנוני. לכן הוועדה החליטה למחוק את שמו מרשימת המתמודדים. בנוסף, היתה לו גם עבירת משמעת מהשבוע שעבר שבגינה הוא זומן לוועדה. קודם דיברו איתו. אם היה מקשיב - לא היה צורך בוועדת משמעת".

   

  לדבריו, "התקבלה החלטה בוועדה לפיה הוא לא יכול להתמודד בשם 'תא כתום'. אם יבחר בזאת - שמו יימחק. אם ירצה - יתמודד מטעם עצמו. בנוסף, הוא קיבל אזהרה שלא לחזור על הפעילות מלפני שבוע".

   

  כהן עצמו נרגז וטוען לחוסר שוויון. "האקדמיה מפקירה את התחום הפוליטי ולכן יש צורך חינוכי-לאומי מובהק לעודד את נושא המעורבות הפוליטית מימין ומשמאל", אמר. לדבריו, "לא ברור למה המתחרה של 'תא כתום' שמכנה עצמו 'המהפכה' - אדם שפידל קסטרו מתנוסס לו על החולצות והפליירים שלו בצבעי ג'מייקה - כן חוקי. ולמה כן חוקיים 'מגמה ירוקה' והדתיים. למה הם חוקיים - ואנחנו לא?".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חמוטל כהן, תא כתום
  חברי תא כתום (ארכיון)
  צילום: חמוטל כהן, תא כתום
  מומלצים