שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ספרו החדש של תום שגב צונזר

  מהדורת הספר, "1967 - והארץ שינתה פניה", יצאה השבוע להפצה אך כל עותקיה נאספו בעקבות דרישת הצנזור. שגב בתגובה: "אין לי טענות לצנזורה"

  ספרו החדש של תום שגב, "1967 - והארץ שינתה פניה", פרי מחקר בן חמש שנים המתאר את השתלשלות הגורמים שהובילו למלחמת ששת הימים, נאסף ממחסני ההפצה של "סטימצקי" בהוראת הצנזורה וחלקים ממנו הושמטו.

   

  הסיבה קשורה ככל הנראה לנושאים פוליטיים, מדיניים וצבאיים המטופלים בו בהרחבה ומתבססים על מסמכים של אנשים פרטיים שאינם פתוחים למחקר בארכיונים. ל-ynet נודע כי 3000 עותקי המהדורה הראשונה של הספר, שיצאו השבוע להפצה מהוצאת הספרים "כתר" למחסני "סטימצקי", נאספו זמן קצר לאחר מכן על פי דרישת הצנזורה. בדיעבד מתברר כי בצנזורה דרשו לבדוק את תכני הספר בעקבות הראיון ב"ידיעות אחרונות" שמתפרסם בסוף השבוע במוסף "7 ימים" והוגש אליהם קודם לכן לאישור.

   

  פחות מיממה לקח לפקידי הצנזור לעבור על הספר בן 710 העמודים ולהורות למו"ל להשמיט ממנו חלקים. ד"ר שגב אישר את המידע אך הפנה את ynet להוצאת הספרים. "היה עיכוב בגלל בעיית צנזורה, אך אני לא מצוי בפרטים. אני חושב שהוא יופיע בחנויות בגרסה מצונזרת, אך בכל מקרה אני מציע לבקש את הפרטים ממנכ"ל הוצאת הספרים, יפתח דקל או יו"ר מועצת המנהלים צלי רשף", אמר ד"ר שגב והדגיש, "אין לי טענות כלפי הצנזורה שפעלה בהוגנות, ביעילות ובמהירות מעוררת הערכה ומה שחשוב הוא שהספר יצא בקרוב".

   

  מהשתלשלות העניינים ניתן להסיק כי ספרו של שגב לא הוגש לבדיקת הצנזורה, אך המחבר עצמו מעדיף למזער התייחסות: "אני לא רוצה להיכשל בלשוני או לעבור על חוק הצנזורה, אני מעדיף שתפנו להוצאת הספרים שמולם התנהל המשא ומתן עם הצנזורה". ממקורות המקורבים לפרשה נמסר כי במהדורה המצונזרת נמחקו שורות, שונו פסקאות וכל התייחסות לנושא החימוש הגרעיני של ישראל הושמט כליל. בהוצאת "כתר" בוחרים היום שלא להגיב לעניין אך מבטיחים: "הספר ייצא לחנויות ביום ראשון הקרוב".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עטיפת הספר. הגרסה המקורית צונזרה
  לאתר ההטבות
  מומלצים